Автор Тема: Съкращение  (Прочетена 1688 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vortex87

  • Регистриран
  • Публикации: 8
  • Рейтинг: 0
Съкращение
Юли 12, 2013, 15:21
Работодателя ми намекна , че най-вероятно ще ме съкрати в края на месеца. Като се има факта ,че ми го казва на 12-то число от месеца най-вероятно ще иска да подпиша че напускам по взаимно съгласие.
Какво е най добре да направя? Имам стаж 10 месеца.
Ако изискам да ме съкрати по надлежния ред имам ли право да търся обезщетение от работодателя си?
Знам ,че щом имам 9 месеца стаж мога да получа обезщетение 4 месеца като се запиша в бюрото по труда. Четох за някакъв чл.328,ал.1, т.12 ,с колко удължава периода на обезщетение той.
Мога ли да изискам да ми се заплатят неизползваните дни отпуска?




Неактивен premier7008

  • Старши потребител
  • Публикации: 1255
  • Рейтинг: 102
  • Ако всички бяхме еднакви Земята щеше да е най-тъпото място за живеене!
Re: Съкращение
Отговор 1 | Юли 12, 2013, 15:36
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2013.0.html

Прочетете тази тема.
Съкращава се щат, а с работник се прекратява трудов договор. Съкращаването е цяла процедура и едва ли това прави работодателя. Ако все пак го впише като основание в заповеддта имате право на обезщетение за 1 м. оставане без работа и то само в случай, че наистина останете без работа и си го декларирате пред него с изтичането на този месец. Ако сте започнали работа с по малка заплата можете да поискате обезщетение за разликата до сегашната си но пак само за този месец. В първият случай ще ви се завери и ос.стаж. Ако го направи без предизвестие, а по договор ви го дължи имате право и на обезщетение за неспазен срок на предизвестие /за срочните договори е до 3 м. но не повече от остатъчния по договора период; за безсрочните мин. 30 дни или колкото е фиксиран в ТД/. За неизползваните дни отпуск е длъжен да ви изплати обезщетение /само за пропорционално на отработеното време при него дни а не за целият полагаем/ дори да не сте придобили правото от 8 м. стаж.




Неактивен Vortex87

  • Регистриран
  • Публикации: 8
  • Рейтинг: 0
Re: Съкращение
Отговор 2 | Юли 12, 2013, 15:37
Съжалявам ,но не съм наясно и търся информация от колкото се може повече източници.




Неактивен MariyaPavlova

  • Редовен потребител
  • Публикации: 553
  • Рейтинг: 93
Re: Съкращение
Отговор 3 | Юли 12, 2013, 15:48
Не подписвайте никакви заявления/ молби/ предложения за прекратяване по взаимно съгласие. Нека приложи процедурата за съкращаване, за да имате право на обезщетение, а и на по- голяма сума на обезщетението за безработица.
При прекратяване на трудовото правоотношение следва да се изплатят дните неизползван платен отпуск към момента.




Неактивен marpan_64

  • Почетен член
  • Публикации: 2529
  • Рейтинг: 112
Re: Съкращение
Отговор 4 | Юли 12, 2013, 15:49
Конкретно във Вашия случай:
1. Няма да има значение по кой член ще бъде прекратен договора относно времето, през което ще получавате обезщетение за безработица - все ще са 4 месеца.
2. Може да има разлика в размера на обезщетението, защото при освобождаване по взаимно съгласие е по 7.20 лв. за 1 работен ден, а при съкращение по инициатива на работодателя е 60% от осигурителния доход за 24 месеца назад.
3. Ако прекратяването е по взаимно съгласие - имате право на обезщетение по чл.224 от КТ за неползван платен годишен отпуск.
4. Ако е съкращаване поради намаляване обема на работа, закриване на предприятието или на щата, освен на обезщетение за неползван отпуск, може да имате право на обезщетение за неспазено предизвестие и на обезщетение за оставане без работа.




Неактивен Vortex87

  • Регистриран
  • Публикации: 8
  • Рейтинг: 0
Re: Съкращение
Отговор 5 | Юли 12, 2013, 16:37
От това разбирам ,че за мен е най-добре да изискам известие за съкращение и да бъда съкратен по инициатива на работодателя. От което ще получа неизползвания си отпуск,една месечна заплата (ако не си намеря работа през това време) и 4 месеца по 60% от осигурителния доход обезщетение от бюрото по труда.
Има ли значение дали съм на срочен договор? Понеже той е до края на декември.




Неактивен Kaktus15

  • Регистриран
  • Публикации: 129
  • Рейтинг: 6
Re: Съкращение
Отговор 6 | Юли 13, 2013, 11:19
Не, няма значение, че сте на срочен ТД. Щом като ви съкрати се регистрирайте в 7 дневен срок в БТ







Следете ни във Facebook

Последни теми


Последно в Новини

Говорилня

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.

Най-активни

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.