Автор Тема: Освобождаване на работник в срока на изпитване - работил 2 дни  (Прочетена 3935 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен saaa

  • Регистриран
  • Публикации: 34
  • Рейтинг: 1
Здравейте,имам следният казус назначихме работничка/но за съжаление разбрахме някои неща/ и искаме да я освободим.Тя започна работа на 30.05.2013/вчера/ назначена е по чл.67, ал.1 във връзка с чл.70 от КТ.В договора е определен срок на предизвестие от 30 дни еднакъв за двете страни.Дали ще има някакъв проблем да я освободя по чл.71 от 01.06.2013.Не съм упоменала изрично че в срока на изпитване не и дължим предисвестие и това ме смущава малко.Дали е трябвало или се подразбира ..................




Неактивен krasito

  • Регистриран
  • Публикации: 6
  • Рейтинг: 0
можете да си я освободите по чл.71 от КТ без проблеми.




Неактивен JulyNova

  • Регистриран
  • Публикации: 70
  • Рейтинг: 1
Би трябвало да опишете в ТД, че срокът за изпитване е в полза на работодателя.




Неактивен marpan_64

  • Почетен член
  • Публикации: 2229
  • Рейтинг: 97
Би трябвало да опишете в ТД, че срокът за изпитване е в полза на работодателя.

Защо?

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът
за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в
полза и на двете страни.

Прекратяване на договора със срок за изпитване
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да
прекрати договора без предизвестие.




Неактивен saaa

  • Регистриран
  • Публикации: 34
  • Рейтинг: 1
 :flowers:Благодаря!Значи щом не съм посочила можем по всяко време да го освободим и съответно лицето да напусне в срока на изпитване./това е моят случай/
Ако обаче съм уточнила че срокът на изпитване е в полза на работодателя то работодателя не дължи предизвестие, но работникът дължи.




Неактивен JulyNova

  • Регистриран
  • Публикации: 70
  • Рейтинг: 1
Смятам, че щом не сте уговорили в чия полза е срокът на изпитване, то при прекратяване на ТД и работодателят и лицето трябва да спазят предизвестие.




Неактивен marpan_64

  • Почетен член
  • Публикации: 2229
  • Рейтинг: 97
Смятам, че щом не сте уговорили в чия полза е срокът на изпитване, то при прекратяване на ТД и работодателят и лицето трябва да спазят предизвестие.

Не съм съгласна. Разгледайте пак чл.70 и 71 от КТ.




Неактивен saaa

  • Регистриран
  • Публикации: 34
  • Рейтинг: 1
http://www.gli.government.bg/page.php?c=69&d=213
Съгласна съм с marpan_64.
Давам линк към ГИТ в тази тема те тълкуват предизвестието в срокът на изпитване ,че ако не е уговорен в полза на някоя от страните е то всяка една страна може да напусне без предизвестие в срока на изпитване/счита се че  е уговоревн в полза на двете страни.




Неактивен ХХХХХ

  • Старши потребител
  • Публикации: 1688
  • Рейтинг: 117
За какво е нужно това тълкуване, като второто изречение на чл.70, ал.2 от КТ /вече цитирано от marpan_64, Днес в 15:02/ е толкова категорично?




Неактивен kamych

  • Редовен потребител
  • Публикации: 384
  • Рейтинг: 29
Смятам, че щом не сте уговорили в чия полза е срокът на изпитване, то при прекратяване на ТД и работодателят и лицето трябва да спазят предизвестие.

Какъв е смисълът тогава от срок за изпитване?




Неактивен niniv

  • Регистриран
  • Публикации: 225
  • Рейтинг: 15
Голям спор  :wink1:
Имате две опции- да връчите на лицето предизвестие или директно да го освободите по чл.71  :thumbup:




Неактивен ХХХХХ

  • Старши потребител
  • Публикации: 1688
  • Рейтинг: 117
Имате две опции- да връчите на лицето предизвестие или директно да го освободите по чл.71  :thumbup:

Сега ще наддаваме ли?
Или ще гласуваме?
 :wink1:




Неактивен niniv

  • Регистриран
  • Публикации: 225
  • Рейтинг: 15
Ами то си е решение на работодателя :)




Неактивен Елена-

  • Почетен член
  • Публикации: 2132
  • Рейтинг: 90
  • Говори истината, така няма да ти се налага да помниш!
Освобождавайте смело по чл.71 ал.1 няма проблеми :)




Неактивен kamych

  • Редовен потребител
  • Публикации: 384
  • Рейтинг: 29
Голям спор  :wink1:
Имате две опции- да връчите на лицето предизвестие или директно да го освободите по чл.71  :thumbup:

Има ли спор? Категорично съм против връчване на предизвестие - та договорът още не е постоянен и е в полза на двете страни!  :no:
Виждам, че saa се е ориентирала какво да прави.




Неактивен niniv

  • Регистриран
  • Публикации: 225
  • Рейтинг: 15
Подкрепям - чл.71 и толкоз  :thumbup:







Следете ни във Facebook

Последни теми


Последно в Новини

Говорилня

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.

Най-активни

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.