Контрол на горивата от 01 май 2013 г.

30.05.2013, 10:25 106367 88

#60 | 30.05.2013, 10:25
Публикации: 76 / 3
РАЛИ и аз така мисля и така е логично, но... не всичко е така както изглежда , затова исках да споделя и с други.. а по горе от написаното "на червено" ме притесни.. :blush:
#61 | 30.05.2013, 10:33
Публикации: 123 / 2
а дали някой може да отговори на моя въпрос относно попълването на ЕДП И ЕДП- една и съща фирма ли се пише в ЗЛ- получател и местоназначение ако крайния получател на горивото е различен от този на който ние фактурираме? Ние сме някъде по средата на веригата...
#62 | 30.05.2013, 10:34
Публикации: 123 / 2
т. е. ЕДП и ЕДД за продажба
#63 | 30.05.2013, 10:39
Публикации: 15 / 0
Благодаря за инфото Create
#64 | 30.05.2013, 10:46
Публикации: 76 / 3
РАли да разбирам, че вие сте посредници. При получаване подавате ЕДП - ЗЛ получател е вашата фирма, а местоназначение обекта на третата фирма, превозвач е вашата фирма, а предал гориво и получил горивото кого пишеш? при ЕДД за продажба получател ЗЛ пишеш втората фирма, а местоназначение, обекта на третата  фирма, превозвач пак вашата фирма, а предал получил гориво, кои ФЛ пишеш?
#65 | 30.05.2013, 11:00
Публикации: 123 / 2
при ЕДД  за продажба пиша в ЗЛ -получател фирмата на която фактурираме, а в местоназначение- последната фирма която реално получава горивото/ пише я най долу в акцизния документ/ Даже ако крайния получател няма ЕСФП/примерно стопански двор/ не пиша и името и булстата а само адреса му,
А при ЕДП има зл от което е получено горивото и там пиша фирмата която ни фактурира горивото, а в място на получаване пиша винаги петролна база без есфп щото на практика нашата цистерна зарежда от база на нхк нищо че по документи купуваме горивото от друг посредник.
а относно егн-тата -ако ги имам ако не-егн-то на шофьора, но обикновено успявам да се снабдя с ЕГН-ТО НА крайния получател и го пиша в ЕДД-то не в ЕДП-то
та така надявам се това да е правилния начин...
#66 | 03.06.2013, 14:17
Публикации: 123 / 2
 :hi: има ли нови мнения по този въпрос?
#67 | 05.06.2013, 22:25
Публикации: 76 / 3
не
#68 | 26.09.2013, 11:53
Публикации: 123 / 2
имам нов въпрос и ще се радвам да дадете мнение, Ние сме търговец на едро с горива/посредник/ и си подаваме ЕДП и ЕДД. Обаче- имаме си и ведомствена бензиностанция без есфп , от която си зареждаме цистерната с която извършваме превоза на горивото което продаваме на едро. И сега- при положение че не продаваме от тази ведомствена бензиностанция/използваме я само за нас/ НО като цяло фирмата продава гориво/макар и само на едро/ трябва ли тази ведомствена бензиностанция да има ЕСФП  и нивомер?/ едно от трите условия за ведомствените бензиностанции за да нямат нивомер/
#69 | 26.09.2013, 13:30
Публикации: 123 / 2
някой има ли мнение по въпроса - търговец на едро с горива с ведомствена бензиностанция?
По отделно двете не са задължени да имат нивомер но заедно?
#70 | 01.10.2013, 09:14
Публикации: 84 / 0
Добро утро, Моля Ви за мнение по следния въпрос - ЕТ/детска градина/ не е регистрирана по ДДС, иска да закупи гориво за отопление на детската градина трябва ли да подава информация към НАП, че е закупено 1т. гориво за отопление?
#71 | 01.10.2013, 15:14
Публикации: 84 / 0
 :bow: Ви
#72 | 02.10.2013, 10:02
Публикации: 51 / 2
Колеги, от снощи се опитвам да предам ЕДД и не става. Дори и официалната страница на НАП не ми со отваря /исках да видя има ли някакво съобщение за евентуален проблем/. Напусках няколко имейла до iskg@nra.bg и infocenter@nra.bg, но до момента - нищо.
Притеснявам сеч, че ще изтече 24-часовия срок от продажбата на горивото. Някой имал ли е такъв проблем? Как се оправихте?
#73 | 16.10.2013, 10:53
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

Ние сме фирма производител и имаме ведомствена бензиностанция с монтиран вече ЕСФП и автоматично подаване на данни към НАП.

Горивото се доставя от Петрол веднъж в месеца и след това се използва само и единствено за собствените ни МПС. Продажби не правим, плащаме доставеното гориво по банков път.

Декларирането в НАП за момента става с ЕСФП, но започваме да се дразним от хрантутничеството на сервизните фирми. То не са такси абонамент, такси калибриране на резервоара ни за горивото, не са плащания за командировки и каквито се сетите разходи на сервизната фирма. Вероятно по-евтино е подаването на данни по електронен път в НАП...

Имаме следните въпроси:

1. След като горивото се доставя от Петрол с тяхна цистерна значи ли това, че дори в този случай Петрол се разбира като "Краен разпространител" ? За доставката получаваме фактура, протокол и акцизен документ. Не знаем и за момента не можем да установим дали доставеното гориво е декларирано през ЕСФП на Петрол.

2. Фактът, че горивото се доставя първо в нашата цистерна и след това се зарежда по отделните наши МПС достатъчен ли е ние да се третираме като "Краен потребител" по принцип? Или като "Краен потребител" се разбира само и единствено конкретния резервоар на конкретното МПС?

При тези обстоятелства се чудим дали има начин да не подаваме въобще данни към НАП, или ако няма такъв - обмисляме варианта за електронно подаване на данни към НАП.

При подаването на данни към НАП с електронен подпис кои движения трябва да се декларират - само доставката на гориво в нашата бензиностанция или и двете /доставка в нашата бензиностанция и разхода от нея за зареждането на фирмените МПС/

Благодаря предварително :thumbup:

#74 | 16.10.2013, 12:54
Публикации: 123 / 2
мисля, че няма как да минете без да подавате информация в НАП с ел. подпис/ ако не подавате с ЕСФП/ Ще подавате само за полученото гориво/ ЕДП/ без да подавате за зареждането на собствените МПС-та
#75 | 16.10.2013, 14:33
Публикации: 54 / 0
Здравейте!
Много ми е тъпо, но съм допуснала грешка при подаване на ЕДП. Декларирала съм грешен превозвач. И това миналия път. Едва днес забелязах, че превозвача е бил друг. Но понеже обикновено е една и съща фирма е превозвача и не съм забелязала, че е друга.
Шофьорът и номера на автомобила са правилни, всичко друго е правилно, само превозвача е грешен.

ЕДП ми е прието.

Може ли да се прави корекция на поданени ЕДП и какви ще са последствията?
#76 | 16.10.2013, 15:25
Публикации: 123 / 2
мисля че до 24 часа може да се коригира, като се отиде на регистър на подадените документи, после на конкретния документ има бутон корекция, аз съм коригирала,но още същия ден като се усетя че съм сбъркала или просто ми даде съобщение за отхвърляне поради грешка. За корекция след 24 часа от подаване не съм сигурна дали може да се прави/дали с-мата позволява/
#77 | 16.10.2013, 15:38
Публикации: 54 / 0
Аз също съм правила корекция в самия ден, но след това не позволява...
Надявам се всичко останало като съвпада в самата доставка, това да не е проблем. Не знам системата им какво засича...
#78 | 16.10.2013, 15:43
Публикации: 4 / 0
... Ще подавате само за полученото гориво/ ЕДП/ без да подавате за зареждането на собствените МПС-та

И мен точно това ме интересува за да оставим ЕСФП бремето в историята.  Но ако трябва да декларираме и зарежданията на собствените МПС-та от нашата бензиностанция губи смисъл електронното подаване...

А основанието за ел.деклариране САМО на Входящата Доставка би трябвало да е чл.118, ал.10 нали?

чл.118, ал. (10) Данъчно задължено лице - доставчик/получател по доставка на течни горива, е длъжно да подава в Националната агенция за приходите данни за доставката и движението на доставените/получените количества течни горива, както и за промяната в тях. Данните се подават на датата на данъчното събитие или на датата на възникване на промяна в обстоятелствата по електронен път с квалифициран електронен подпис

Притеснява ни тълкуването на израза "както и за промяната в тях"  - да се разбира, че касае само количеството на доставеното гориво и неговото движение (транспортиране), а не включва  и "промяната на количеството" на горивото в собствената бензиностанция в следствие от зареждане по собствените МПС-та - така ли? Моля да потвърдят колеги, които са наясно и декларират по електронен път...

И нещо друго изникна от мненията назад в темата - доставката на пропан или други газове за рязане/заваряване попада ли в обхвата на разпоредбите за деклариране в НАП?
#79 | 18.10.2013, 10:19
Публикации: 4 / 0
Еее Плийз :blush:

Подлежи ли разхода от собствената бензиностанция за зареждане на собствените МПС-та на деклариране в НАП с ел.подпис или не?

И ако не подлежи - защо тогава ЕСФП предава и прихода и разхода към НАП??

Моля за мнения...

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група