Калкулатор: Майчинство (архивирана)

28.11.2013, 20:27 1419523 1429

#800 | 28.11.2013, 20:27
Публикации: 8 / 0
Здравейте, от скоро научих за вашия информационен сайт и съм много приятно изненадана! От известно време ме тормозят, няколко важни за мен въпроса и силно се надявам за адекватен и лоялен отговор. Обръщам се към вас, защото се обърквам от уж "компетенти мнения" на счетоводители и прочие. Та, да пристъпя към въпросите!
Бременна съм в края на седмия месец, имам неведение относно, майчинсвото и болничните, които ми предстоят. Аз съм самоосигуряващо се лице от годнина и един месец. Преди това обаче, имам една година празна, защото съм била безработна. Получих информация, че при изчислението за майчинството , празната година да я смятам на 0 лева. Това ме стресна. От там отидох за справка в НОИ и там ми обясниха,че ако имам, през целия си живот две години трудов стаж, тогава изчислявам празната си година не на 0 лв.,а на минималната работна заплата за съответната година. Това така ли е наистина??? Втората ми неяснота е от кога точно спирам да си внасям осигуровките? От първият ден на излизане в болничен или от първия ден на излизане по майчинство? Интересувам се, като самоосигуряващо се лице  какви документи ще трябва да представя за влизането в сила на болничния и съответно на майчинството?
#801 | 29.11.2013, 08:33
Публикации: 1884 / 384
Правилно са ви отговорили от НОИ-МРЗ.
Относно осигуровките за ДОО се спират от първия болничен лист, който е 45 дни преди термина, но продължават здравните осигуровки, но с друг процент, за 2013-20,16 лв.
В сайта има и калкулатор
http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php
#802 | 29.11.2013, 10:02
Публикации: 2027 / 254
Здравейте, от скоро научих за вашия информационен сайт и съм много приятно изненадана! От известно време ме тормозят, няколко важни за мен въпроса и силно се надявам за адекватен и лоялен отговор. Обръщам се към вас, защото се обърквам от уж "компетенти мнения" на счетоводители и прочие. Та, да пристъпя към въпросите!
Бременна съм в края на седмия месец, имам неведение относно, майчинсвото и болничните, които ми предстоят. Аз съм самоосигуряващо се лице от годнина и един месец. Преди това обаче, имам една година празна, защото съм била безработна. Получих информация, че при изчислението за майчинството , празната година да я смятам на 0 лева. Това ме стресна. От там отидох за справка в НОИ и там ми обясниха,че ако имам, през целия си живот две години трудов стаж, тогава изчислявам празната си година не на 0 лв.,а на минималната работна заплата за съответната година. Това така ли е наистина??? Втората ми неяснота е от кога точно спирам да си внасям осигуровките? От първият ден на излизане в болничен или от първия ден на излизане по майчинство? Интересувам се, като самоосигуряващо се лице  какви документи ще трябва да представя за влизането в сила на болничния и съответно на майчинството?

За да имате право на обезщетение за майчинтво трябва през целия си живот да имате 12м. стаж като осигурена за фонд Общо заболяване и  майчинство. А тези 24 месеца назад служат за определяне на Дневното парично обезщетение при бременност и раждане ,което ще взимате.
#803 | 29.11.2013, 12:13
Публикации: 8 / 0
 Здравейте, отново! От получения от вас отговор, не успях да си отговоря на зададените си въпроси?
Въпросите ми от вчера:
 "Получих информация, че при изчислението за майчинството , празната година да я смятам на 0 лева. Това ме стресна. От там отидох за справка в НОИ и там ми обясниха,че ако имам, през целия си живот две години трудов стаж, тогава изчислявам празната си година не на 0 лв.,а на минималната работна заплата за съответната година. Това така ли е наистина??? Втората ми неяснота е от кога точно спирам да си внасям осигуровките? От първият ден на излизане в болничен или от първия ден на излизане по майчинство? Интересувам се, като самоосигуряващо се лице  какви документи ще трябва да представя за влизането в сила на болничния и съответно на майчинството?"

1. Празната една година на 0 лв., ли да я смятам или на минималната за съответната година?
2. Втората ми неяснота е от кога точно спирам да си внасям осигуровките? От първият ден на излизане в болничен или от първия ден на излизане по майчинство?
3. Интересувам се, като самоосигуряващо се лице  какви документи ще трябва да представя за влизането в сила на болничния и съответно на майчинството?
Моля за конкретни и точни отговори! Благодаря!
#804 | 29.11.2013, 12:50
Публикации: 8 / 0
 Здравейте, отново! От получения от вас отговор, не успях да си отговоря на зададените си въпроси?
Въпросите ми от вчера:
 "Получих информация, че при изчислението за майчинството , празната година да я смятам на 0 лева. Това ме стресна. От там отидох за справка в НОИ и там ми обясниха,че ако имам, през целия си живот две години трудов стаж, тогава изчислявам празната си година не на 0 лв.,а на минималната работна заплата за съответната година. Това така ли е наистина??? Втората ми неяснота е от кога точно спирам да си внасям осигуровките? От първият ден на излизане в болничен или от първия ден на излизане по майчинство? Интересувам се, като самоосигуряващо се лице  какви документи ще трябва да представя за влизането в сила на болничния и съответно на майчинството?"

1. Празната една година на 0 лв., ли да я смятам или на минималната за съответната година?
2. Втората ми неяснота е от кога точно спирам да си внасям осигуровките? От първият ден на излизане в болничен или от първия ден на излизане по майчинство?
3. Интересувам се, като самоосигуряващо се лице  какви документи ще трябва да представя за влизането в сила на болничния и съответно на майчинството?
Моля за конкретни и точни отговори! Благодаря
#805 | 29.11.2013, 13:32
Публикации: 5497 / 371
1. Кажете колко Ви е общо осигурителния стаж, не само последния? Сега като самоосигуряващо се лице предполагам, че сте на високия процент за осигуряване?
2. От първия болничен за бременност и раждане дължите само здравни осигуровки, но с друг процент, за 2013-20,16 лв. на месец
3. За сега само носите болничните в НОИ. Чак с третия болничен трябва да занесете и приложение 1 /в сайта на НОИ има всички приложения/
#806 | 29.11.2013, 13:33
Публикации: 226 / 4
 Kikiritka77 -  alfa и create  са ти отговорили толкова точно. Просто прочети техните отговори по-задълбочено.
#807 | 29.11.2013, 16:48
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
имам следният проблем,накратко:
Уволниха ме дисциплинарно на 08.01.2013г. Заведох дело за оспорване на заповедта ,междувременно забременях и родих на 25.10.2013г.До приключване на делото искам да взимам майчинство,защото ми се полага по закон.Работех във фирмата от 29.01.2009 до 08.01.2013,осигурявана съм на пълното възнаграждение и всичко минаваше по банков път,т.е. беше легитимно и в момента може да се направи справка.Заплатата ми варираше бруто -1500,2000 ,а понякога и бонуси получавах .След уволнението ми забавиха документите и не ми приключиха трудовата книжка  и не можах да се запиша на борсата.От тогава съм без работа.Ходих до НОИ да питам къде трябва да си оформя и подам документите,те директно ми заявиха,че нямам право да взимам и да си намеря някой да ме запише във фирмата си фиктивно със задна дата на договор-как моье да стане това при положение,че по закон при назначаване до три дни се изпращат данните към НОИ.Цяла седмица ме разкарват от НОИ към социалните,социалните към НОИ,всеки ми казва различни неща.Днес в социалните попълних документите за детски,за еднократна помощ,както и молба за 100 лв на месец.Аз тези 100 лв на месец не ги искам,при положение,че имам общ трудов стаж 8 години,имам внасяни високи осигуровки и досега не съм се възползвала от правата си и не съм взимала нищо от държавата.От всичко,което чета в интернет и в КТ,аз разбирам,че е нужно да имам поне общ 12 месеца трудов стаж,не зависимо от прекъсване и години;от датата на раждане на бебето ,взимат последните 24 месеца осигурителен доход(в случая аз имам 14 платени и следващите 9 и половина не са,но това само ще ми намали сумата за получаване).Аз ли не разбирам правилно или закона не е така?
Въпросът ми е:къде да отида да си подам документите за майчинство;имам ли право изобщо да взимам;какво трябва да имам като документи,изобщо някой може ли да ми обясни какво да направя  :flowers: :bow: ;D
#808 | 29.11.2013, 21:39
Публикации: 8 / 0
Здравейте, във връзка с въпроса Ви общият ми осигурителен стаж е 5 години и 3 месеца. Откакто съм самоосигуряващо се лице, а именно от година и един месец се осигурявам на високия праг. 
#809 | 30.11.2013, 22:46
Публикации: 2 / 0
Здравейте, днес намерих този форум. Ще прочета назад какво сте писали, затова извенете ме ако се повтарям. Имам бебче на 8 месеца. Военнослужеща съм. Първата година получавам 90% от възнаграждението ми. Втората година още не се знае колко ще е 2014г. Но въпроса ми е за третата година: Имам ли право на 1 година неплатено майчинство, нали третата година се води неплатена. И по време на тази година детето може ли да посещава ясла или градина? Или ако е на ясла или градина трябва задължително да се върна на работа?
#810 | 01.12.2013, 08:39
Публикации: 100 / 20
 :hi:

    Майката има право на 6 месеца неплатен отпуск за гледане на детето, бащата - също 6. Ако майката ползва правото на бащата за неплатен отпуск, то може да и бъдат прехвърлени от него 5 месеца. Тази отпуска се ползва до навършване на 8 г. на детето. По време на неплатения отпуск можете да дадете детето на ясла или градина без да е необходимо да се връщате на работа. Важното е детето да не е в заведение на ПЪЛНА държавна издръжка.

#811 | 01.12.2013, 15:59
Публикации: 1 / 0
Здравейте, моят казус  следният : втора бременност по време на майчинство . Първото ми дете навърши една година и ползвам майчинство, но в момента съм бременна и имам няколко въпроса :
1, Мога ли да прехвърля майчинството на майката на бащата при положение, че нямаме сключен брак, а детето е признато. Знам, че бабата трябва да е на трудов договор и но не знам дали ще получава 50% или 100% от майчинството?
2, Аз искам да се върна на работа , но ако ми се наложи да излезна в болнични, ще се прекъсне ли прехвърленото майчинство?
3,Ако не се върна на работа дали ще получавам болнични както преди първата бременност?
Благодаря предварително. Съжалявам ако повтарям някакъв въпрос. При първа възможност ще разгледам подробно из форума.
#812 | 01.12.2013, 17:59
Публикации: 2 / 0
jeni1 Мерси за бързият отговор! :give_rose:
#813 | 02.12.2013, 11:03
Публикации: 110 / 3
да питам  ,приеха ли  промените  за  майчинството  за  тези деца които са  взети от институция  ,нали коментираха ,че  ще  има  1 г  платено  майчинство  т.е МРЗ 
#814 | 05.12.2013, 12:42
Публикации: 2 / 0
Здравейте, В момента съм втора година отпуск по майчинство (на 310лв.).Планирам втора бременност след навършване на детето на 2год.
- Какви са възможностите да получавам високо майчинство за другото дете, при положение че не смятам да работя още 1г. и 3м. (+ 9м. бременност, за да станат 2г.)?
- Възможно ли е сега да си плащам допълнително високо осигуряване до навършване на втората година на детето , да се върна на работа за да ползвам натрупаната ми платена годишна отпуска и след това да забременея и да изляза в болничен до настъпването на 45-дневния преди раждане? Ако това е възможно, значи ли , че майчинството ми ще бъде високо - както за първото ми дете?
- Какво следва да направя за да се самоосигуря допълнително предвид гореизложеното?
- Вариант ли е , да забременея преди навършване на 2г. на първото ми дете и да не се връщам на работа, а да изляза в болничен 9м., да си плащам допълнително осигуровки  за месеците преди да забременея, т.е. преди болничния и ще получавам ли високо майчинство в този случай?
Предварително Ви благодаря:)
#815 | 05.12.2013, 12:56
Публикации: 6668 / 658
Извинява се много, но това ми прилича на пазарене. Не е ли най-важно Вие и децата да сте здрави.
#816 | 05.12.2013, 13:08
Публикации: 1703 / 207
да питам  ,приеха ли  промените  за  майчинството  за  тези деца които са  взети от институция  ,нали коментираха ,че  ще  има  1 г  платено  майчинство  т.е МРЗ 
С ДВ 104/03.12.2013г. промените влизат в сила от 2014г.
Скрит текст :

marpan_64, като майка на дете с увреждане споделям мнението ти. :thumbup:
#817 | 05.12.2013, 13:24
Публикации: 3326 / 256
Извинява се много, но това ми прилича на пазарене. Не е ли най-важно Вие и децата да сте здрави.

 :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Като четох питането и останах без думи  :no: какви сметки, какво нещо..
#818 | 05.12.2013, 18:02
90518
Здравейте, в момента съм в отпуск по майчинство. Детето ми навърши 1 год. преди месец, но все още не съм подала декларации за ползването на втората година майчинство. Искам да попитам дали след подаване на нужните документи ще мога да разчитам на сумата за пропуснатите месеци или ще я загубя и изплащането ще важи само за месеците, които се явяват след подаване на декларацията? Благодаря!
#819 | 05.12.2013, 18:15
Публикации: 11932 / 2174
Подайте си декларацията, няма да изгубите обезщетението със задна дата. Само не знам как Ви водят във фирмата след като не сте заявили желанието си да ползвате отпуск за гледане на дете до 2 години ? На работа ли, в неплатен ли или кой знае как.......
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група