Автор Тема: Болнични  (Прочетена 11653 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dyndla

• Регистриран
  • Публикации: 166
  • Рейтинг: 2
Болнични
Октомври 30, 2012, 11:05
Възможно ли е да ми отговорите на следният въпрос:

До момента имам 56 болнични дни, в които се включва и 26 дни болнични от ЛКК.Като това са общо болнични за мен и детето ми/ под 18 год.възраст/.В страницата на НОИ видях, че имаме право на 60 дни, платени, за една календарна година. Та въпроса ми е имам ли право на още платени болнични и до колко, включват ли се към тези 60, тези от ЛКК?
Благодаря предварително за отговорите.

Активен dalila

• Почетен член
  • Публикации: 3758
  • Рейтинг: 151
Re: Болнични
Отговор 1 | Октомври 30, 2012, 11:08
Принципно, щом сте в болнични /независимо колко дни в годината/, те са платени.

Ако надхвърлите определен брой дни в годината, тогава болничните се издават чрез ЛКК или ТЕЛК, съответно.
Но това няма нищо общо с плащането /обезщетението/ по болничните

Неактивен dyndla

• Регистриран
Отговор 2 | Октомври 30, 2012, 11:16
Здр. благодаря за бързия отговор, но нали ако сме прехвърлили този брой болнични дни няма да се платат от НОИ. Как да няма нищо общо с изплащането на болничните. И според мене не всеки път може да се издават болнични от ЛКК. Примерно ако се късае за една настинка( за болничен от 7 дена). Личната докторка мълчи и не казва нищо. Дано Вие ми го разясните това с тия болнични.

Активен dalila

• Почетен член
Отговор 3 | Октомври 30, 2012, 11:38
Здр. благодаря за бързия отговор, но нали ако сме прехвърлили този брой болнични дни няма да се платат от НОИ. Как да няма нищо общо с изплащането на болничните. И според мене не всеки път може да се издават болнични от ЛКК. Примерно ако се късае за една настинка( за болничен от 7 дена). Личната докторка мълчи и не казва нищо. Дано Вие ми го разясните това с тия болнични.

Ако болничният не е оформен както трябва, НОИ ще го върнат, лекарят да го коригира. Впоследствие ще Ви го платят.
А лекарят Ви би трябвало да знае, кога какъв болничен трябва да се издаде.

Активен dalila

• Почетен член
Отговор 4 | Октомври 30, 2012, 11:49
НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА

Чл. 13. (1) Болничен лист за временна неработоспособност се издава на осигурено
лице еднолично от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина до 14 дни непрекъснато
за едно или повече заболявания, но не повече от 40 дни, с прекъсване в рамките на една
календарна година.
(2) След изтичането на отпуска по ал. 1 болният се насочва към ЛКК.

ЛКК, мисля, че има право до 6 месеца да издава болнични

Неактивен dyndla

• Регистриран
Отговор 5 | Октомври 30, 2012, 11:49
Мерси за отговора, проблема е в това, че не мога да разбера колко дни имам право на платен болничен за година и влизат ли тези от ЛКК. Представи си питах и в НОИ, но от там само те прехвърлят на разл. телефони и нищо. Чак пък никой да не знае каква е ситуацията с тези болнични.
Сега видях отговора ти. Значи би трябвало болничните след тия 40 дена да се издават ЛКК и да са платени от НОИ.

Активен dalila

• Почетен член
Отговор 6 | Октомври 30, 2012, 11:54
Мерси за отговора, проблема е в това, че не мога да разбера колко дни имам право на платен болничен за година и влизат ли тези от ЛКК. Представи си питах и в НОИ, но от там само те прехвърлят на разл. телефони и нищо. Чак пък никой да не знае каква е ситуацията с тези болнични.
Сега видях отговора ти. Значи би трябвало болничните след тия 40 дена да се издават ЛКК и да са платени от НОИ.

Да, имайте предвид, че болничните за детето Ви също влизат в тези 40 дни

Неактивен dyndla

• Регистриран
Отговор 7 | Октомври 30, 2012, 12:01
Значи излиза така, ако съм разбрала вярно: ако се наложи да излизам болничен за гледане на детенце трябва да ми е издаден от ЛКК за да ми се плоти от НОИ. Иначе ако го издадеде личния доктор няма да бъде платен от НОИ.

Активен dalila

• Почетен член
Отговор 8 | Октомври 30, 2012, 12:02
Значи излиза така, ако съм разбрала вярно: ако се наложи да излизам болничен за гледане на детенце трябва да ми е издаден от ЛКК за да ми се плоти от НОИ. Иначе ако го издадеде личния доктор няма да бъде платен от НОИ.

1. Всичко се плаща от НОИ!
2. Пак при личния лекар ще отидете, а той има ангажимента да представи болничния пред ЛКК.

Винаги ходите при личния лекар, а той знае как да издаде болничния! Това го писах и по-горе

Неактивен dyndla

• Регистриран
Отговор 9 | Октомври 30, 2012, 12:36
Благодаря  за отговора. Само да знаеше и личния какво да прави, щеше всичко да е наред. Ще ходя да я тормозя. Благодаря отново за съдействието. Лек ден от мене.

Неактивен Mariana.

• Регистриран
  • Публикации: 207
  • Рейтинг: 8
Отговор 10 | Октомври 30, 2012, 15:59
ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТА НА ОРГАНИТЕ НА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА И НА РЕГИОНАЛНИТЕ КАРТОТЕКИ НА МЕДИЦИНСКИТЕ ЕКСПЕРТИЗИ

Приет с ПМС № 83 от 26.04.2010 г.
Обн. ДВ. бр.34 от 4 Май 2010г., изм. ДВ. бр.5 от 14 Януари 2011г.
Чл. 26. (1) Лекарските консултативни комисии разрешават непрекъснат отпуск за временна неработоспособност до 180 календарни дни и не повече от 30 дни еднократно. В тези 180 дни се включват и дните по предхождащия еднолично издаден болничен лист, но не се включват 135-те дни от отпуска по чл. 45 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските /за бременност и раждане/.
(2) Лекарските консултативни комисии към амбулаториите за групова практика за специализирана медицинска помощ разрешават отпуск по болест само за заболявания от техния профил. Те разрешават непрекъснат отпуск по болест до шестия месец от началото на отпуска, след което при необходимост насочват болния към ТЕЛК.

Следете ни във Facebook

Последни теми

Последно в Новини

Говорилня

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.

Най-активни

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.