Колко дни платен годишен отпуск?

05.09.2012, 09:24 9288 16

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


пасат

  • Публикации: 527 / 88
....за една майка, чието дете навърши 2 г.?

Тя, още с постъпването "изкара" 4 месеца болнични и  след това 45 дни преди раждане ..та, до днес.

irenabrili

  • Публикации: 4621 / 495
Болничният не погасява правото на отпуска. От първите 45 дни преди раждането, обаче, до навършването на 2 години на детето е била все в някакъв вид отпуск. Така че, според мен има право на платен отпуск пропорционално на времето, в което е била на работа или в болнични.

пасат

  • Публикации: 527 / 88
Благодаря!
А, за времето на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г. възраст по чл.167а - следва ли се платен год. отпуск?

ralil

  • Публикации: 18 / 0
да, защото той се признава за трудов стаж

irenabrili

  • Публикации: 4621 / 495
да, защото той се признава за трудов стаж
Те всички видове платен отпуск се признават за трудов стаж. Аз съвсем не съм убедена в предишния си отговор. Изхождам от логиката, че не се полага отпуск за времето на отпуск.
Но не винаги логичното е законно.
Исках да подбутна темата с надеждата да се включат спецовете по ТРЗ...

dalila

  • Публикации: 4463 / 199
всички болнични и неплатен със стаж се зачитат при изчисляването за дните платен отпуск

dalila

  • Публикации: 4463 / 199
Благодаря!
А, за времето на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г. възраст по чл.167а - следва ли се платен год. отпуск?

да

пасат

  • Публикации: 527 / 88
Благодаря ви, мили дами!  :bow:

irenabrili

  • Публикации: 4621 / 495
всички болнични и неплатен със стаж се зачитат при изчисляването за дните платен отпуск
Т.е. цялото майчинство - 45 (преди раждане) + 90 (след раждане) + разликата до 410 дни платено майчинство + едната година до навършване на 2 г. на детето? Така ли да разбирам?
Моля, dalila, обясни на несведущите!

dalila

  • Публикации: 4463 / 199
Да, точно така :) вкл. ако евентуално ползва отпуск по чл.167а

bobo

  • Публикации: 853 / 84
И аз го броя, че "всички болнични и неплатен със стаж се зачитат при изчисляването за дните платен отпуск", ама скоро ми потрябва да прочета къде го пише, но не успях да намеря? Та - къде съм пропуснал да погледна (конкрено за неплатения отпуск със стаж)?

лиана

  • Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Много съм затруднена и се надявам да ми помогнете.
Имам малко стаж през живота си. 7м и 11дни. От тези месеци 4м и 6 дни са ми във фирмата от която излязох в майчинство.Сега ми предстои връщане на работа , но въпроса ми е полага ли ми се платен годишен отпуск. Ако - да , колко е той за този период?В майчинство съм и двете години.След 2 седмици трябва да се върна на работа , но искам да си взема този отпуск , ако ми се полага.
Предварително ви благодаря! И се извинявам , ако точно казус като моя е коментиран вече.

Таня-ЛС

  • Публикации: 3126 / 187
Не може стажа Ви да е това, което сте написали, след като сте в майчинство. За да Ви се отговори правилно, пишете от кога сте в тази фирма на работа.

лиана

  • Публикации: 3 / 0
Извинявам се.
Началото на целия ми стаж започва 07.01.2010г
Стаж във фирмата от която излязох в майчинство ми започва от 12.04.2010г до 18.08.2010г когато излязох в болнични 45 дни преди раждане.Трябва да се върна на 27.09.2012г тогава ми изтича втората година майчинство.

Таня-ЛС

  • Публикации: 3126 / 187
Стажа във фирмата Ви е 2г 4м и 19 дни до днес включително в тази фирма. Времето на болничните и майчинството също са стаж и имате право на платен отпуск за него. Ако по трудов договор имате право на платен отпуск за годината 20 дни, това означава, че за този стаж имате право на  48 работни дни платен опуск

лиана

  • Публикации: 3 / 0
Много благодаря!
А, колко време преди датата на връщане на работа трябва да пусна молба за този отпуск?
И трябва ли да се върна да поработя няколко дни преди да изляза в платения отпуск?

Таня-ЛС

  • Публикации: 3126 / 187
Първо попитайте работодателя за кога сте включени в графиците за отпуск. Защото от 2010г тези графици са задължителни и отпуските се ползват по графика. Срок за подаване на молбата няма точно определено, но една седмица е напълно нормален срок.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост