Здравни осигуровки при неплатен отпуск

03.09.2012, 13:32 13726 5

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


sunwalker

  • Публикации: 306 / Рейтинг: 8
При неплатен отпуск на работник само здравните вноски се изчисляват върху цялото възнаграждение за месеца, а не само за частта на отработената заплата? Прав ли съм? Само от работника ли са дължими или пропорционално 4.8 и 3.2%?

dobipeti

  • Публикации: 91 / Рейтинг: 0
8%  върху половината от минималния осигур.доход за самоосигуряващите се-420 лв.
Вноските са  за  сметка  на лицето, ако непл.отпуск не е за отглеждане на дете.

dalila

  • Публикации: 4355 / Рейтинг: 182
8%  върху половината от минималния осигур.доход за самоосигуряващите се-420 лв.
Вноските са  за  сметка  на лицето, ако непл.отпуск не е за отглеждане на дете.

но това само върху периода на неплатения

dobipeti

  • Публикации: 91 / Рейтинг: 0
Да. За частта на отработената заплата - пропорционално 4.8 и 3.2%....

sunwalker

  • Публикации: 306 / Рейтинг: 8
т.е. 8% на 210 лв. - чл. 40 ЗЗО - б) (изм. - ДВ, бр. 49 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 02.01.2010 г.) за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване; вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице - когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя - когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете по реда на чл. 165, ал. 1 и чл. 167а от Кодекса на труда или поради производствена необходимост и престой; вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до края на месеца, следващ този, за който се отнася;

alis.hamid

  • Публикации: 2 / Рейтинг: 0
При неплатен отпуск на работник само здравните вноски се изчисляват върху цялото възнаграждение за месеца, а не само за частта на отработената заплата? Прав ли съм? Само от работника ли са дължими или пропорционално 4.8 и 3.2%?