Автор Тема: Болничен по време на бременност  (Прочетена 11303 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dia_t

• Регистриран
  • Публикации: 2
  • Рейтинг: 0
Здравейте!
Искам да попитам за моя приятелка.
Работи в една фирма от 1год. и 8 мес.Тези дни разбра,че е бременна и иска да излезе в болнични до края на бременноста,не по здравословни причини а от друга гледна точка .Притесненията и са ,че болничните и ще се отразят живот и здраве по нататък върху майчинството и . Осигурявана е на 600лв,ползвала е през последните 6 месеца само 5 дни болничен.
Можете ли да ми помогнете с изчислението на бъдещето и майчинство при положение,че излезе в болничен до края на бременноста и по колко ще получава приблизително като заплата по време на бременноста.
Благодаря ви предварително и се извинявам може би вече се повтаряме с този въпрос,но тя се притеснява да се обърне към ТРЗ в тяхната фирма.

Неактивен irenabrili

• Почетен член
  • Публикации: 3733
  • Рейтинг: 313
  • Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят. Бъртранд Ръсел
Re: БОЛНИЧЕН ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ
Отговор 1 | Март 29, 2012, 11:11
Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособностт а. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.

Неактивен dia_t

• Регистриран
Отговор 2 | Март 29, 2012, 15:08
Благодаря зя отговора!
От това което разбираме е ,че ще получава 80% от месечното брутно възнаграждение по време на бременноста като болнични, а майчинството ще се изчислява на база сума получената  от тези болнични + останалите месеци до 24мес.Правилно ли се ориентираме.

Неактивен dalila

• Почетен член
  • Публикации: 3727
  • Рейтинг: 151
Отговор 3 | Март 29, 2012, 15:12
че ще получава 80% от месечното брутно възнаграждение но не повече от нетното.

а майчинството ще се изчислява на база базата, от която са изчислени болничните + останалите месеци до 24мес

Неактивен avus

• Регистриран
Отговор 4 | Април 27, 2012, 23:40
Здравейте,
пред мен стой подобен казус, но проблема ми е, че нито личният ми лекар, нито наблюдаващият бременността ми искат да ми издадат болничен лист, а професията ми е Категория 1 и неискам да подлагам бебето на тези влияния. Макар, че съм все още в 8-ма г.с. искам да попитам кой издава болничен и за какъв срок? Мога ли да поискам (от кого) болничен до деня на раждането (респ. 45 дни преди това)?
Също ме интересува дали е по-добре да си изчистя платения отпуск за 2012 преди болничния или да го запазя за след майчинските?
Много станаха въпросите, но ми е много объркано и притеснено  :icon_question:
Благодаря предварително.

Неактивен Таня-ЛС

• Почетен член
  • Публикации: 2939
  • Рейтинг: 110
  • Учи занаята, вместо триковете в занаята!
Отговор 5 | Април 28, 2012, 10:30
Най-напред си вземи отпуската, а след това ще помислиш за болнични. Би трябвало лекаря наблюдаващ бременността да ти го издаде или да те прати на комисия. Няма как да ти издадат един болничен до излизането в майчинство, но може да ти издават такива, ако лекарите преценят това, че е наложително.

Неактивен avus

• Регистриран
Отговор 6 | Май 02, 2012, 20:00
Благодаря за отговора, Таня-ЛС  :thumbup:

Неактивен Valentina Valentinowa

• Регистриран
  • Публикации: 1
Отговор 7 | Август 30, 2014, 15:59
Здравейте, ако можете да ми отговорите на няколко въпроса относно болничните по време на бременност. Работих 6 месеца на непълен работен ден до края на Август, нетното ми възнаграждение беше около 250 лв. Предстои ми да започна работа като маркетинг специалист от Септември и брутната ми заплата ще е около 1000 лв. Но тъй като съм бременна искам, като започна новата работа, да си взема болничен до 45-то дни преди раждане, което се пада някъде Декември месец. Въпросът ми е: На каква база ще се изчислява болничния за Септември, Октомври и Ноември на база настоящата ми брутна заплата (от 1000 лв) или друго? И ако може някой да ми каже приблизително колко би могъл да е болничния ми за месец? Благодаря предварително! :) П.С. Иначе имам 4 години трудов стаж, като последната 1 година и половина имам само шесте месеца описани по -горе. :)

Неактивен ХХХХХ

• Старши потребител
  • Публикации: 1688
  • Рейтинг: 117
Отговор 8 | Август 30, 2014, 16:52
Обезщетението ще се определи от средния осигурителен доход 18 месеца преди болничния . При Вас ще има месеци с 250 лв, месеци с 1000 лв и/или други според осигурителния доход.  Сумира се и се изчислява средното. За месеците, през които нямате доход се взема минималната работна заплата за периода. Обезщетението не може да е под минималната заплата /за 2014 - 340 лв/

Виж КСО, чл. 49

Скрит текст :

В сайта има калкулатор за изчисляване на майчинството.

Следете ни във Facebook

Последни теми

Последно в Новини

Говорилня

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.

Най-активни

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.