За майчинството когато липсва трудов стаж

04.05.2015, 10:08 294907 278

#220 | 04.05.2015, 10:08
Публикации: 6662 / 656
Здравейте, и от мен, от много време  искам да си задам въпросите в някой форум, надявам се да ми отговорите. Бременна съм и нямам трудов стаж, нямам никаква идея къде да попитам и да получа коректен отговор, а не просто да ме претупат както често става в България. Имам ли право на майчинство, къде трябва и трябва ли да подавам документи за него, имам ли право изобщо на някакви средства от държавата. Бях записана към бюрото по труда, но започнах работа на граждански договор и нямах време да ходя да се разписвам, а и да си го кажа честно беше си напълно излишно, всеки месец да се разхождам, а някой да отчита дейност. Много ще ми помогнете с отговорите си.

За да получавате обезщетение за бременност, раждане и гледане на малко дете трябва да имате ОБЩ осигурителен стаж, осигурена за фонд Общо заболяване и майчинство - 12 месеца. За съжаление при гражданските договори няма осигуровки за този риск.
На първо четене - може би ще имате право на социални помощи при определени условия от дирекция социално подпомагане.
#221 | 18.05.2015, 15:57
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Бих искала да ви попитам когато ми липсва трудов стаж какво да правя? От 2013 до момента се водя на граждански договор и не ми тече трудов стаж само здравни и пенсионни осигуровки. До август 2012 съм имала трудов стаж, но до колкото разбирам той не се зачита. Какво да правя? При първото ми дете нямах проблеми с детски и майчинството от 2 години. Можете ли да ми помогнете ? можете ли да ми кажете какво да правя и от какви помощи мога да се възползвам?
#222 | 05.06.2015, 18:01
Публикации: 4 / 0
Здравейте, бих искала съвет. Бременна съм в 6 месец и от 9 месеца съм безработна ще ме назначават във фирма. И изскам да знам дали мога след като ме назначат да  ползвам болнични преди 45 до термина или трябва да имам някакъв стаж във фирмата и какъв е минималния.
#223 | 05.06.2015, 20:06
Публикации: 11896 / 2168
http://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1861-povn13

от линка :

Скрит текст :
Изискваният стаж е 6 месеца осигуряване за общо заболяване и майчинство и не е задължително този стаж да бъде точно във фирмата, а да го имате придобит назад във времето.Не е задължително и да е непрекъснат.
#224 | 17.11.2015, 13:02
Публикации: 1 / 0
Привет!

Имам следния казус и бърз въпрос:

нямам 12 месеца стаж за майчинство, ще ги придобия февруари. Родих на 5.11, в 45-дневен болничен бях от 09.10. Получих по пощата разпореждане, че ми се отказва отпускане на обезщетение за периода 09.10 до термин. Това, предполагам, не влияе на факта, че ще получа майчисство при навършване на 12-те месеца? За всеки месец ли ще получавам такива известия, докато не натрупам стаж?

Сега ще давам болничния от болницата, и за него ли ще получа такова писмо?
#225 | 17.11.2015, 14:01
Публикации: 1187 / 228
Ще получавате подобни уведомителни писма за всяко отказано обезщетение, за което са подадени документи до НОИ по установения ред. От момента на придобиване на 12 месеца осигурителен стаж ще започнете да получавате и съответното обезщетение.
#226 | 10.12.2015, 17:30
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Искам да попитам колко трябва да е минималният трудов стаж, за да може една майка да взима майчинство, когато роди за втори път? Прекъснала е работа от 4 години, защото е трябвало да гледа детето си. Има ли вариант да се води на работа, където е мъжът и, като му се отдържа от заплатата за осигуровки и т.н.?
#227 | 10.12.2015, 17:39
Публикации: 9261 / 1550
Щом веднъж е вземала лайчинство, значи има нужните 12 месеца с осиг.стаж. Сега и трябва поне един отработен ден на трудов договор преди 45-дневния болничен.
#228 | 13.01.2016, 17:33
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Моят случей е малко  по - сложен от обикновеното и се надявам да успеете да ми дадете информация как точно стоят нещата. Бременна съм в края на 7ми месец,безработна и получавам обезщетения за безработица. Стаж имам разпокъсан повече от 20 месеца, но само от Англия. Интересува ме, мога ли сега да се отпиша от бюрото по труда, баща ми да ме азначи на ТД и да получавам майчиснтво със стажа и заработката ми от Англия, като се има в предвид, че последните 4 месеца съм била на борсата и съм взимала високи обезюетения? Благодаря Ви предварително!
#229 | 31.01.2016, 19:29
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Аз имам същия казус- от години работя в чужбина с договор и осигуровки. Лятото се прибираме окончателно в България и никъде не намерих информация дали трудовият ми стаж в чужбина ще важи за майчинство. Ако някой може да ме ориентира. Благодаря предварително!
#230 | 01.02.2016, 09:31
Публикации: 1703 / 207
При изчисляване на паричното ми обезщетение за бременност и раждане, ще се вземе ли предвид доходът от осигуряването ми в чужбина или за времето, през което съм работила в друга държава, ще се вземе предвид минималната работна заплата?
Съгласно чл. 41, ал. 2, т. 5 от КСО, за времето, през което лицето не е било осигурено по българското законодателство, вкл. и когато е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата.
#231 | 09.02.2016, 12:20
Публикации: 1 / 0
Здравейте, от 5 години работя на скрит трудов договор. Дойде момента в който забременях и сега незная дали има право на някакво майчинство? Може ли някой да ми даде някаква информация?
#232 | 09.02.2016, 12:24
Публикации: 6662 / 656
Нямате право.
#233 | 17.02.2016, 15:23
Публикации: 1 / 0
Здравейте имам нужда от помощ и съвет!Бременна съм съвсем в началото но съм безработна и не мога да си намеря работа.Въпросът ми е ако сама си внасям здравните осигуровки ще имам ли право на майчинство и дали ще е на основата на минималната работна заплата?Благодаря предварително
#234 | 17.02.2016, 15:48
Публикации: 6662 / 656
Здравейте имам нужда от помощ и съвет!Бременна съм съвсем в началото но съм безработна и не мога да си намеря работа.Въпросът ми е ако сама си внасям здравните осигуровки ще имам ли право на майчинство и дали ще е на основата на минималната работна заплата?Благодаря предварително

Вие сама трябва да си плащате здравните осигуровки като безработно лице, но за съжаление това няма да е основание за получаване на обезщетение.
#235 | 17.02.2016, 15:50
Публикации: 5497 / 371
Здравейте имам нужда от помощ и съвет!Бременна съм съвсем в началото но съм безработна и не мога да си намеря работа.Въпросът ми е ако сама си внасям здравните осигуровки ще имам ли право на майчинство и дали ще е на основата на минималната работна заплата?Благодаря предварително

Вие при всички положения трябва да си внасяте здравно като сте безработна, което е по 16.80 лв. на месец. Но няма да имате право на майчинство.
Вижте тук, евентуално за помощи
http://pomosti.oneinform.com/
#236 | 26.02.2016, 19:09
Публикации: 1 / 0
Здравейте, терминът ми ще бъде началото на ноември месец. До средата на април съм на стаж, с което имам общо до тогава 6 месеца и малко. Ако почна веднага работа след това 12-те месеца, които трябва да имам като задължително условие ще станат октомври месец, а тогава би трябвало да съм излязла в болничен. И естествено въпросът ми е ще получавам ли или не майченски? Благодаря предварително. :)
#237 | 26.02.2016, 19:12
Публикации: 9261 / 1550
Ще получаваш, когато достигнеш 12-те месеца стаж. Болничният и майчинството също се броят за стаж. Т.е. - ако преди да започне майчинството имаш 11 месеца стаж, то първия месец няма да ти се плаща, а след това ще имаш 12 месеца и ще започне плащането.
#238 | 26.10.2016, 15:51
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

Имам 12 месеца общ трудов стаж, но последните две години съм била студентка в чужбина. В момента съм в процес на търсене на работа, но за да осигуря най-високо евентуално майчинство, мога ли докато намеря работа да се осигурявам като самоосигуряващо се лице. Това може ли да стане със задна дата, от кога най-рано мога да започна, мога ли да се самоосигурявам като в действително не извършвам никаква дейност, трябва ли да плащам данък в този случай?
Моля някой, който е запознат с процедурата и е минал през това, да ми пише на лично.
Благодаря
#239 | 26.10.2016, 15:59
Публикации: 5497 / 371
мога ли да се самоосигурявам като в действително не извършвам никаква дейност

Не, не можете
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група