Фактури от ЕС и извън ЕС за нерегистрирано лице

24.06.2016, 10:14 4251 7

24.06.2016, 10:14
Публикации: 4366 / 719
Ние сме малка организация, нерегистрирана по ДДС и тъй като никога не съм работил по ДДС и материята ми е много объркана и непозната имам притеснения по два въпроса:

1. Ще изпращаме хора на обучение в Швейцария и Италия. Нощувките в хотели в двете страни ще се плащат от нас по техни фактури на името на организацията ни (не като командировки на хората). Предвид, че сме нерегистрирани има ли нещо, с което да се съобразяваме предварително, например нужда от регистрация, начисляване на ДДС от наша страна и др. п.

2. Ще извършваме услуга (провеждане на лекция) на хора от организации от Швейцария и Италия. Лекцията ще бъде при нас, извършена от наши служители. Предвид, че сме нерегистрирани (във фактурите за България посочваме 113 (9) ЗДДС) има ли нещо, с което да се съобразяваме предварително при издаването на фактурите към чужденците, например предварителна регистрация, начисляване на ДДС и др.

Ако правилно разбирам от четенето на ЗДДС и проверка с калкулатора на КИК не би трябвало да има проблеми по отношение на ЗДДС и не трябва да правим нещо допълнително, но не съм сигурен в тълкуването ми на текстовете и моля за вашия коментар.
#1 | 24.06.2016, 15:06
Публикации: 4366 / 719
Много се надявам някой по-знаещ да подскаже :)
#2 | 24.06.2016, 15:10
Публикации: 19 / 1
Според мен, трябва да се регистрирате по ДДС.
#3 | 24.06.2016, 15:28
Публикации: 4366 / 719
По отношение на коя от двете точки от въпроса ми?
#4 | 24.06.2016, 16:33
Публикации: 19 / 1
Вижте чл. 97а от ЗДДС.
#5 | 24.06.2016, 20:21
Публикации: 4366 / 719
Тоест излиза, че тълкувам грешно? Моите разсъждения са такива:

По отношение на хотелиерската услуга, която евентуално ще получим в чужбина:

Чл. 97а. (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната [хотелиерската услуга е извън страната], които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.

Чл. 82. (2) Когато доставчикът е данъчно задължено лице,
- което не е установено на територията на страната [изпълнено условие - не е на територията на страната]
- и доставката е с място на изпълнение на територията на страната [неизпълнено условие - не е на територията на страната]
- и е облагаема [изпълнено условие, предполагам],
данъкът е изискуем от получателя по доставката при:
1. доставка на газ... [хотелиерската услуга не попада тук];
2. доставка на стоки,... [хотелиерската услуга не попада тук];
3. доставка на услуги - когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.

Според мен условията по 82 (2) не са изпълнени едновременно (поради съюза „и”) –  доставката на хотелиерската услуга е с място на изпълнение извън територията на страната и няма данък, изискуем от получателя.

***

По отношение на евентуалната извършвана от нас услуга:

Чл. 97а. (2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка [ние предоставяме услуга - лекцията - в България].

Чл. 21. (2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект [нашият обект е постоянен], който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност [мястото е в България, мястото е различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност], то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект [в България]. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.

Освен това според чл. 21 (4) Мястото на изпълнение при доставка на услуга е:
3. мястото, където фактически се провежда събитието [в България] - при доставка на услуга по осигуряване на достъп (срещу билети или заплащане, осигуряващи входа, включително когато такъв вход е включен в абонамент) до културни, художествени, артистични, спортни, научни, образователни, развлекателни или подобни събития (включително панаири и изложби) и при съпътстващите достъпа услуги, когато услугата се предоставя на данъчно задължено лице;

Според мен тъй като не предоставяме услуги с място на изпълнение на територията на друга държава не следва да се регистрираме.
#6 | 26.06.2016, 20:21
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Няма основание за регистрация по чл. 97а от ЗДДС, защото:
1. Хотелската услуга, по която сте получатели е с място на изпълнение на съответната държава и там ще Ви бъде издадена фактура с начислен данък.
2. Лекцията, която ще проведете тук на слушателите от чуждестранни фирми ще се определи
- ако е предоставена на ДЗЛ, по чл. 21, ал. 4, т. 3 и ще е мястото на изпълнение в Българияп
- ако е предоставена на ДНЗЛ - физически лица, неизвъшващи независима икономическа дейност, пак ще е с място на изпълнение в България съгласно текста на чл. 21, ал. 4, т. 4, буква "а"
#7 | 26.06.2016, 23:07
Публикации: 4366 / 719
Благодаря много за отговора и обясненията!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група