Клас прослужено време

30.05.2016, 22:09 4278 5

30.05.2016, 22:09
Публикации: 2 / 0
Здравейте,интересува ме имам общ стаж 8 г.  с различни професии и сега започвам като кранист без стаж по тази специалност имам ли право за клас прослужено време?
#1 | 30.05.2016, 22:26
Публикации: 33 / 1
Ще имате, ако сегашния работодател признава сходна професия, но разбира се ако имате такава  отработена до момента. Няма как а Ви признаят клас, ако до сега сте работили различни професии .
#2 | 31.05.2016, 09:54
Публикации: 1187 / 228
Има как и не е в противоречие с никой нормативен акт. Имам наблюдение, че доста фирми вписват подобно нещо в ПВТР и си спестяват последващи надхващания и дрязги със и между работници и оплаквания до институции, че на някой му признали нещо, а не знам какво не му признали...  :wink1:
Разбира се, при строго изяснени критерии, работодателят е в пълното си право, позовавайки се на Наредбата, да признава стаж с естество, свързано с изпълняваната длъжност. Нещо логично и съвсем обосновано.
Не може обаче да се признава избирателно в една фирма - на някой всичко, на друг - нищо...


п.с. Отделен въпрос е, че за кранист трябва да имате квалификация, според мен. Странно, като се има предвид, че до момента не сте рабтили подобно нещо, както казвате...
#3 | 31.05.2016, 11:40
Публикации: 4368 / 719
Наистина, има и наредба.
#4 | 31.05.2016, 20:23
Публикации: 2 / 0
Така както разбирам професии като сервитьор,шофьор (самосвал и ексван) не ми вършат работа за клас към тази специалност,а само за определената професия
#5 | 01.06.2016, 09:59
Публикации: 632 / 23
Всичко зависи от работодателя. Той във ВПОРЗ следва да е посочил стажът по кои длъжности ще се признава при дадена длъжност. Може да е целият, може да е само на същата или сходна длъжност като трябва да има примерен списък на такива и критерии, по които ще признава сходността на дадена длъжност. Доста трудна практическа задача, но такъв е законът.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група