Прехвърляне лично данъчно задължение чрез договор

27.05.2016, 13:22 2164 2

27.05.2016, 13:22
Публикации: 1 / 0
Натъквам се на много странна клауза в договор за наем. Според нея дължимият авансов данък от наемната цена след приспадане на НПР, би следвало да се раздели между наемателя и наемодателя. Т.е. данъкът, който държавата ни задължава да удържаме и внасяме като предприятие платец на дохода с чл.44, ал.4. е уговорено да бъде удържан само на половина от наема, а другата част да си го внесем за наша сметка и да си изплатим сумата на хазяина с приспадната само неговата половина. Примерно 100лв наем. От него 9лв данък. Фирмата си плаща на държавата 9 лв, но поради уговорката на хазяина не се плащат 91лв, а 95,50лв. /4,50 за сметка на лицето и 4,50 за сметка на фирмата/. Реално има нещо като прехвърляне на половината лично данъчно задължение чрез  договора, което ми се струва неиздържано нормативно. Въпросът ми е знаете ли някое тълкувателно решение или разяснение по темата за прехвърляне лично данъчно задължение чрез  договор. Трябва ми нещо с което да докажа, че това не може да бъде не само логически.
#1 | 27.05.2016, 15:16
Публикации: 50 / 4
Не може да се прехвърля данъчно задължение.
Носител на данъчното задължение е наемодателя.
#2 | 27.05.2016, 15:19
Публикации: 50 / 4
Предполагам знаете, че повечето данъчни норми са императивни, което означава, че тази уговорка в договора е нищожна, поради противоречие с императивна правна норма.
Интересно счетоводителят и юристът на предприятието как са допуснали подобна уговорка.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група