Донесен болничен по време на платен отпуск

25.05.2016, 10:38 13913 9

25.05.2016, 10:38
Публикации: 326 / 22
Здравейте,
имаме  служител, който се намираше в платен годишен отпуск от 09.05.16 - 16.05.16, но са му правили операция и има болничен считано от 16.05.16 за 30 дни. Чухме се с лицето, т.к. не е ползвало реално отпуск като се върне след болничния мислехме да си я коригира молбата с 1 ден по-малко (без 16.05.16) Но сега гледам в Прил.9 има т.12 "Лицето ползва платен годишен отпуск за период от... до.., съгл. Заповед.."
И си мисля, дали не е по-редно да попълня тази част само за датата 16.05.16 и какво значи това попълнено в Прил.9 - че датата 16.05.16 няма да се счита че е ден в неработоспособност или просто информативно, ако нещо има проверка в периода на болничния и лицето не е могло да си коригира молбата за отпуск, да се знае, че отпуската автоматично се прекъсва от болничния? Т.е. ако го попълня този ден в болничния как се тълкува - информативно само нали? Иначе болничния си е от..до.. периода за който е издаден? Или нищо е по-добре да не попълвам в Прил.9, а като се върне лицето да си я коригира молбата?
#1 | 25.05.2016, 11:01
Публикации: 3326 / 256
Издайте заповед за прекъсване на отпуск, като основанието е представен болничен лист и готово.
#2 | 25.05.2016, 13:03
Публикации: 326 / 22
Току що се връщам от НОИ, носих други болнични листи и попитах служителката на гише, в случай, че лицето е в платен отпуск и представи болничен, при попълване на прил.9, т.12 дните в отпуск, служителката ми каза: Платеният отпуск прекъсва болничните!!
Това не е много правилно, има си НРВОП където се казва, че искане за прекъсване се пуска от служителя при прекъсване или промяна на отпуск от ползване на друг, като болничният лист автоматично прекъсва друг вид отпуск.
И как по-точно платения отпуск ще прекъсне болничния, като лицето има 10 дни платен отпуск..някъде си е , стане нещо, пострада или пък се разболее или в нашия случай - налага се операция с лечение. То е ясно, че болничния лист се издава не за да си почиваш тип отпуск в Тайланд а защото поради някаква причина си във временна неработоспособност. Не съм съгласна или със служителката или с това, което се случва ако попълним в Прил.9, т.12 времето в което се засичат платен отпуск и болнични да се взима предвид отпуск..е да за да не плаща НОИ, ама за да си болен и да се лекуваш внасяш сумати и години не само здравни но и ДОО и от какъв зор накрая като си болен, пострадал, ПТП или друго ако в този период си решил да почиваш, накрая работодателят ще ти плати отпуск все едно си на море, а не болничен. Никога няма да напиша в такъв случай в т.12 наистина че лицето е в отпуск, ето как те карат да не вписваш данни..
#3 | 25.05.2016, 13:11
Публикации: 3326 / 256
Току що се връщам от НОИ, носих други болнични листи и попитах служителката на гише, в случай, че лицето е в платен отпуск и представи болничен, при попълване на прил.9, т.12 дните в отпуск, служителката ми каза: Платеният отпуск прекъсва болничните!!.........

По-голяма глупост казана от тях не бях чувала. Болничния прекъсва отпуск, а не обратното. Като видях новите приложения и аз се зачудих за какво са го сложили това, при положение, че лицето ако е в отпуск и има издаден БЛ му се прекъсва отпуската. Досега не съм попълвала тази точка, но когато лицето е в отпуск и има издаден БЛ винаги съм я прекъсвала, като основание посочвам представен болничен лист серия и номер.
#4 | 25.05.2016, 13:31
Публикации: 1187 / 228
Според мен, има някакво дълбоко неразбирателство тук. Предполагам със значителна доза увереност, че служителката е казала обратното или просто тълкуването е било погрешно.
#5 | 25.05.2016, 13:51
Публикации: 326 / 22
Възможно е да е искала да кажа обратното, но аз и повторих думите като въпрос, отвърна ми: Да.. Все пак някой ти повтаря казаното от теб поради учудване, несъгласие или за да се обеди, че чува правилно. А дали не се е объркала казвайки го, не знам, ако и бях заявила и: бъркате се, има НРВОП и КТ и и цитирам, членът от наредбата в който е написано в кои случай болничният прекъсва друг отпуск нямаше да е приятно..за нея. Ми няма да го напиша този отпуск в т.12 на приложението. Но със сигурно преди да подготвя документите за НОИ ще се обадя на информацията на НОИ с казуса и ще им кажа какво ми е казано от служител на НОИ и какво се казва в наредбата...та да кажат, записват им се телефоните но когато говорят глупости е добре да знаят, че и това се записва.. Преди с Указанието на приложение 15 беше по-ясно. Можеха да направят указание и за приложение 9, 10, 11 по-детайлно, т.к. специално за тази точка не пише нищо.
#6 | 25.05.2016, 14:09
Публикации: 326 / 22
Намерих указание официално за попълване на Приложение 9 - 2016г., по отношение на т.12 е указано:
 “Лицето ползва платен годишен отпуск за периода от ........20.... г. до .........20.... г., съгласно заповед № .......... от .........20.... г. “ – попълва се за случаите по чл. 9, ал. 3 от Наредбата за медицинската експертиза.
Ето и чл.9 ал.3 от НМЕ:
(3) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) В случаите, при които лекуващият лекар или ЛКК са констатирали състояние на неработоспособност, но осигуреният откаже да му се издаде болничен лист, последният задължително се издава и служебно се изпраща на работодателя/осигурителя, където работи осигуреният. Ако осигуреният желае да ползва платен годишен отпуск за времето, включено в болничния лист, той подава съответната молба до работодателя/осигурителя.
....
Така, че няма какво да му мислим много казано е кога в период на болничен може да се попълни и вземе предвид платен отпуск.
#7 | 25.05.2016, 14:12
Публикации: 326 / 22
В нашия случай лицето е пуснало отпуск много преди болничния и е имало операция, не е отказало издаване на болничен, а още на следващия ден от изписването получихме болничния по куриер, така, че взимам предвид болничните дни и не попълвам т.12 в Прил.9
#8 | 25.05.2016, 14:59
Публикации: 3326 / 256
Намерих указание официално за попълване на Приложение 9 - 2016г., по отношение на т.12 е указано:
 “Лицето ползва платен годишен отпуск за периода от ........20.... г. до .........20.... г., съгласно заповед № .......... от .........20.... г. “ – попълва се за случаите по чл. 9, ал. 3 от Наредбата за медицинската експертиза.
Ето и чл.9 ал.3 от НМЕ:
(3) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) В случаите, при които лекуващият лекар или ЛКК са констатирали състояние на неработоспособност, но осигуреният откаже да му се издаде болничен лист, последният задължително се издава и служебно се изпраща на работодателя/осигурителя, където работи осигуреният. Ако осигуреният желае да ползва платен годишен отпуск за времето, включено в болничния лист, той подава съответната молба до работодателя/осигурителя.
....
Така, че няма какво да му мислим много казано е кога в период на болничен може да се попълни и вземе предвид платен отпуск.

 :good:
Във Вашия случай си прекъсваш единия ден отпуск заради болничния и си го подаваш нормално. В случая лицето не е отказало издаването на болничен, както си цитирала в чл.9 ал.3
#9 | 25.05.2016, 16:09
Публикации: 326 / 22
 :good: :wink1: Точно! Благодаря ти, Елена-  !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група