Болничен и майчинство - 2014

17.07.2014, 17:01 66046 70

#60 | 17.07.2014, 17:01
Публикации: 6668 / 658
Не е проблем. Бързо трябва да действате.
#61 | 17.07.2014, 17:11
Публикации: 114 / 3
Много Ви благодаря за бързия отговор.Лека вечер.
#62 | 26.07.2014, 13:31
Публикации: 9 / 0
Здравейте!Моля ви да ми отговорите на следния въпрос:Бременна съм в края на шестия месец. От 21.07.2014г.  до 19.08.2014г. излязох в болничен. Бихте ли ми казали как ще бъде изчислен той като обхваща  два месеца, по какъв процент и кога бих могла да очаквам превод на някаква сума.Благодаря предварително!
#63 | 28.07.2014, 10:33
Публикации: 6668 / 658
Първите 3 работни дни от болничния ще се платят от работодателя в размир 70% от брутното трудово възнаглаждение. И за тези 3 дни има осигуровки, които са за Ваша и за работодателя сметка. Няма данък.
За останалите дни НОИ ще Ви плати обезщетение в размер на 80% от осигурителния доход, но не повече от нетното възнаграждение от период 18 месеца назад. Кога да очаквате парички? Само ще кажа, че работодателя е длъжен да представи болничния ДО 15.08.2014 год. След това още 10-15 дни за обработка. След като ще излизате по майчинство един безплатен съвет от мен - вземете си от НОИ ПИК (персонален идентификационен код) с който в сайта на НОИ ще имате възможност да следите представени документи, плащания и т.н.
#64 | 30.07.2014, 17:07
Публикации: 14 / 0
Здравейте, изчетох ви дотук и пак ми е пълна каша... Казвате, че болничният се начислява  на база 80% от среднодневното брутно трудово възнаграждение 18 месеца преди настъпването на неработоспособност, а в http://bgosigurovki.com/ четох, че е за 6 месеца преди настъпването на неработоспособност.  Кое е актуално към момента? И другият въпрос- ако ползвам болнични, преди настъпването на 45-дневния преди термин, те отразяват и се на впоследсвтие взетото обещетение за майчинство? Накъде чета -да, на друго място, че  за база  се взима осигурителния доход, от който е изчислен  болничния, а не сумата, която са ми превели от НОИ през това време. Дано ме разбрахте. :blink:

#65 | 31.07.2014, 10:05
Публикации: 5497 / 371
Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест – в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.



На вторият въпрос: За периодът на болничните Ви, база ще бъде доходът, от който са изчислени.
#66 | 09.08.2014, 12:06
Публикации: 14 / 0
Здравейте, как стои въпросът с 45-дневния болничен преди термин и по-скоро неговото неизползване. Идеята ми не е да ходя на работа, а само да се водя. Така  да вляза в болничен 15 от тези 45 дена преди термин, защото  искам този месец да ми се вземе в базата за изчисляване на обещетение. Говорих със служител на НОИ, който ми каза , че 45дневният преди термин не е задължителен, за разлика от този след раждане, там мърдане няма. Как се процедира в такъв случай с документите? Благодаря.
#67 | 09.08.2014, 15:51
Публикации: 674 / 25
Ще ви издадат болничен за остатъка тогава от 45 дни.Достатъчно е до този момент да ходите на работа.Издава се служебна бележка от работодателя,че сте били на работа в свободен текст.Лекарят Ви може да ви издаде за остатъка,когато чак се явите при него.Но това е малко рисковано-трудно после се изплаща този болничен при тези условия.Леко раждане! :smile1:http://static.kik-info.com:8080/forum/Smileys/aiwan_smiles/smile1.gif
#68 | 11.08.2014, 16:51
Публикации: 1 / 0
Здравейте! В начална бременност съм с усложнения и лежах в болница. Оттам ми издадоха болничен за 1 месец, който беше до 09.08 - събота. Личния лекар беше категоричен, че преди да е изтекъл месец от изписването ми от болница, няма как да ми издаде нито направление за гинеколог, нито за ЛКК. И така днес 11.08 отидох на гинеколог с направление, което обаче се нуждаеше от корекция. Ще отида с коригираното утре, но гинекологът твърди, че не може да ми пусна болничен със задна дата, тъй като тепърва утре ще ме регистрира в женска консултация. Личния лекар пък твърди, че също не може да ми издаде болничен, тъй като съм била за гинеколог. Въпросът ми е по какъв начин мога да взема болничен от неделя - 10.08, така че да няма прекъсване, и кой трябва да ми го издаде?
#69 | 11.08.2014, 18:40
Публикации: 674 / 25
Не може със задна дата болничен.За 1 или 2 дни си пуснете платен или неплатен отпуск.
#70 | 12.08.2014, 15:11
Публикации: 14 / 0
А първите три дни на болничен, се взима 70% от заплатата към момента, или за 18 месеца назад? Аз примерно 12 месеца назад съм осигурявана на 1100лв, останалите 6- на МРЗ. Така че бих била доста порязана откъм парите, които ще взема от болничен, ако го взема за повече от 3 дена примерно. Относно обещетението за майчинство, малко се обърках- среднодневно брутно възнаграждение се взима, но то не може да бъде по-голямо от среднодневно нетното. Защо направо не е записано, че се взима нетното? Ако примено един месец съм в болничен,  сумата която получа от НОИ за него какво ще е -нетно възнаграждение ли?  И това ли ще е сумата за този месец, която ще влезе в базата за изчисление на майчинството?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група