Назначаване бременно момиче на работа

25.02.2014, 01:01 16036 17

25.02.2014, 01:01
Публикации: 4 / 0
        моля за съвет,
 племеницата ми е студентка задочно обучение и разбра ,че е бременна трябва да ражда септември месец-няма трудов стаж,не работи в момента,но има желание докато излезе по майчинство да работи,ако я назначим в една от фирмите като продавачка какви права ще има
ще може ли да получава някакво обещетение и кога?
#1 | 25.02.2014, 08:42
Публикации: 2966 / 392
При 6 м. осигурителен стаж има право да ползва обезщетение за временна неработоспособност.
При 12 м. - за бременност и раждане.
Вашият счетоводител ще ви обясни най-добре тези неща.
#2 | 25.02.2014, 09:45
Публикации: 3326 / 256
Най-добре я назначете някъде на работа, защото така ще придобие право на обезщетение по време на болничните, а дотогава ще получава от социалните. Ако не я назначите ще получава само по 100лв от социалните до 1 годинка на детето.
#3 | 25.02.2014, 09:53
Публикации: 15 / 0
здравейте и аз съм бременна (с термин месец август ),нямам стаж регистрирах се като земеделски производител реди 2 месеца, въпросът ми е дали мога да работя и по трудов договор ?? благодаря предварително  :smile1:
#4 | 25.02.2014, 09:57
Публикации: 3326 / 256
Можете да работите по трудов договор. :)
#5 | 25.02.2014, 12:39
Публикации: 16 / 0
Здравейте,

ситуацията ми е следната:
Съкратена съм и получавам обезщетение за безработица. Ако забременея, ще ми останат месеци без осигуровки. Мога ли по някакъв начин да си внеса осигуровки без да започвам работа на трудов договор за тези месеци и да получавам майчинство?

Благодаря Ви!
#6 | 25.02.2014, 12:43
Публикации: 3326 / 256
Няма как да си внесете осигуровки без да сте на трудов договор. Като безработна можете само здравно да си внасяте. Щом искате да си внасяте осигуровки намерете някой познат с фирма и му давайте на него парите за осигуровки.
#7 | 25.02.2014, 16:14
Публикации: 16 / 0
Благодаря за отговора, Елена- !
Имам още два въпроса:
1. Мога ли да се регистрирам само за месеците, през които съм без осигуровки като самоосигуряващо се лице на свободна професия(преводач) или нещата са доста по-сложни? Ако отговорът е да, то каква е процедурата?
2. Ако намеря такава фирма, която да ме осигурява, трябва ли да се водя на работа там за целия период от 2 години, за да имам право на цялото обезщетение, или само за месеците, през които ще ми текат осигуровките. Ако трябва да се водя там 2 години, то работодателят ще има ли някакви разходи относно мен през този период? Ако не е задължително, какви са процедурите да ме освободи?

Благодаря отново за отговора! :)
#8 | 25.02.2014, 16:22
Публикации: 3326 / 256
За да се регистрирате като самоосигуряващо лице трябва да имате и дейност, защото рискувате от НОИ да не Ви признаят стажа. Имате ли дейност ще имате и други разходи освен осигуровките ако сте назначена по ТД. За да получавате обезщетение е нужно да имате 12 месеца стаж, който не е казано че трябва да е от една фирма. Колко стаж имате в момента?
#9 | 25.02.2014, 16:27
Публикации: 9299 / 1558
1. Можете да се регистрирате като свободна професия. Трябва да декларирате започване на дейност като СОЛ и да се осигулявате и за майчинство. Процедурата - регистрация в БУЛСТАТ, декларация за начало на самоосигуряването в НАП, ежемесечно си внасяте осигуровките и подавате Д1. Добре е докато излезете в майчинство да декралирате някакъв доход от свободната професия. И 20 лв на месец е доход :)
2. Да, ТД трябва да продължи докато ползвате отпуска по майчинство и за отглеждане на дете. Докато излезете в полнични се внасят всички осигуровки, а след това само здравно. За месеците, през които хем сте в болнични, хем нямате право на обезщетение поради липса на стаж  -не мога да кажа какво се внася.
След като изтече майчинството, ТД може да бъде прекратен по начин, устроиващ и Вас и работодателя или една от страните  -както се разберете. Най-лесното, но неизгодно за Вас е напудкане по взаимно съгласие.
#10 | 25.02.2014, 16:34
Публикации: 16 / 0
Благодаря за бързите отговори!

А как точно става декларирането на доход. Има ли някакви документи, които трябва да бъдат представени и как биват заверени?
#11 | 25.02.2014, 16:35
Публикации: 16 / 0

Благодаря за бързите отговори!

А как точно става декларирането на доход. Има ли някакви документи, които трябва да бъдат представени и как биват заверени?
И каква е процедурата след излизането в болничен? Мога ли да прекратя дейността или пак трябва да я поддържам 2 години?
#12 | 25.02.2014, 16:39
Публикации: 3326 / 256
Докато изтече майчинството трябва да се осигурявате във Вашата фирма и да си подавате Д1 всеки месец. Дейността е желателно да я спрете, за да не се налага да връщате пари на НОИ :)
#13 | 25.02.2014, 16:58
Публикации: 16 / 0
Докато изтече майчинството трябва да се осигурявате във Вашата фирма и да си подавате Д1 всеки месец. Дейността е желателно да я спрете, за да не се налага да връщате пари на НОИ :)
[/quotе]
Благодаря :)
#14 | 04.04.2014, 10:19
Публикации: 15 / 0
здравейте момичета искам да питам следното  бременна съм в 4 месец, нямам стаж, затова за да мога да получа право за майчинство се регистрирах като зем. производител през месец февруари и си плащам осигуровките ( ще продължа да плащам в продължение на 1 година  ). Сега намерих временна работа за  3-4 месеца ще работя по трудов договор и пак ще продължа да се само осигурявам като ЗП. Назначават ме като мед. сестра, но нещо не ми стана ясно нямам осигурителна книжка трябва ли да имам, не знам по закон как стоят нещата ? и допълнителното осигуряване за няколко месеца ще променили сумата която ще получа като обещетение за майчинство?? :wink1:
#15 | 04.04.2014, 10:26
Публикации: 2966 / 392
Не е нужна осигурителна книжка, ако сте назначена на трудов договор при юридическо лице или ЕТ.
Сумата ще увеличи получаваното обезщетение (с колко е друг въпрос)
Продължавайте да се осигурявате като ЗП.
#16 | 20.04.2014, 12:18
Публикации: 15 / 0
здравейте !  :smile1: имам едно питане към вас ставам майка за първи път (термин 28.08.14), бях безработна и за да получа майчинство се регистрирах като зем. производител  започнах да се самоосигурявам през март месец тази година ( плащам по 80 лв. всеки месец ),за да получавам майчинство трябвало е да се самоосигуря в продължение на 1 година, но бебето ще се роди в август  :blink: Кога ще почвам да получавам майчинство и след като се роди бебето трябвали да продължавам да се самоосигур.? През това време ще имам ли право да получа по 100 лв. на месец от социалните   :question: моля пишете отговор, благодаря предварително...
#17 | 20.04.2014, 15:16
Публикации: 6668 / 658
1.Ще започнете да получавате обезщетение след като придобиете необходимия осигурителен стаж - 12 месеца.
2. Може да имате право на помощи от социални грижи, но трябва да отговаряте на изискванията за минимален доход на член от семейството - за справка Закон за семейните помощи за деца.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група