Червена каса

09.02.2014, 12:18 28961 24

09.02.2014, 12:18
Публикации: 186 / 38
Бих ви помолила да коментираме  един казус, на който  не мога да намеря решение.  Имам клиентка, ЕООД,  която плаща големи суми за погасяване на заем - от порядъка на 7-8 х лв на месец за построяването на бизнес- сграда преди години. Обаче - приходите на месец са 1-2 х лв, сградата е почти празна, но заема трябва да се плаща.  Касата е на червено. Парите за погасяване на вноските тя получава от брат си, който живее и работи в Белгия. Парите ги получава по лична банкова сметка.  Но преводите пристигат от името на брат й, на неговата съпруга или на неговите синове. Дилемата, пред която съм изправена: Да направя едно решение и да внесе парите във фирмата като допълнителни парични вноски по чл- 134 от ТЗ.  Като за фирмата - проблема ще бъде решен, червената каса ще е покрита. Обаче - ако настъпи момент тя да доказва произхода на парите - може да се види от банковата сметка, че пристигат от роднините й от Белгия.  Но не смея да ги декларирам като заем в декларция по чл.50, защото  брат й и останалите роднини не са България, те няма да ги декларира като даден заем. Освен това - изобщо не е ясно дали там в Белгия тези пари са обложени, дали са законно придобити, за СИДДО не можем и да мислим.  Какво бихте ме посъветвал в този случай ?  Чета го това указание 91-22-5 от 24,02,2010 г на НАП - там най-накрая пише за братя и сестри, но е свързано с издръжка.  Та...  моята клиентка собственичката на ЕИООД-то да подава ли декларация по чл.50 за получен заем от родата си, или да си трае ? Да оправим само червената каса на ЕООД-то, а пък ако дойде време до доказване произхода на парите - не знам какво ще става.

#1 | 09.02.2014, 13:27
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Можете да оформите получените суми и като дарение. Получателят (Вашата клиентка) ще плати минимален местен данък
Скрит текст :
#2 | 09.02.2014, 16:17
Публикации: 4365 / 719
Нещо не ми стана ясно - парите идват по личната сметка на собственичката и лихвите се плащат пак от тази лична сметка ли, или минават през сметка/каса на фирмата?
#3 | 09.02.2014, 16:25
Публикации: 186 / 38
То и за дарение - даряващият и надареният трябва да се явят двамата пред нотариус - май пак не става . Но ще питам адвокатката как може да се оформи този вариант.
Парите идват по лична сметка на собственичката на ЕООД.   Тя ги тегли в брой, и при необходимост, ги внася в банковата сметка на фирмата, откъдето се погасяват главници и лихви по кредита.
#4 | 09.02.2014, 18:12
Публикации: 4365 / 719
Това за нотариуса май не е така, поне за дарение на пари.
Но пък полученото от фирма дарение не е ли облагаем приход по ЗКПО?
#5 | 10.02.2014, 07:00
Публикации: 6403 / 1129
bobo,
Дарението го получава от роднини собственичката на ЕООД-то и го внася във фирмата като допълнителна парична вноска.
#6 | 10.02.2014, 13:32
Публикации: 306 / 36
Ако указанието е същото, което аз имам /91-00-95/24.02.10/, то важно е да се определи дали тези пари от роднините представляват заем.
На края на указанието в т.3.4 са дадени случаите, при които дадените/получените пари не се декларират, ако не представляват заем.
#7 | 13.02.2014, 08:42
Публикации: 186 / 38
Вече говорих и с адвокатката - в т.3,4 на това указание - за суми от роднини, има една думичка "издръжка" която никак не ни устройва. Т.е. сумите между брата и сестрата не са никаква издръжка, защото и двамата работят, и тогава си минава като заем.  Изхода е дарение, но дарителят е все пак български гражданин, и в един момент, когато се озове в България, ще трябва да отговаря за произхода евентуално, и сега всъщност отлагаме този въпрос във времето.   Червените каси нямаше да аги има, ако  си плащаха ДДС-то на приходите - колко и малко да са тези приходи.
Тук искам да предложа на вниманието Ви един друг вариант, който колеги прилагат, но аз съм смутена.  Вкарват се пари във фирмата 501/709 като други приходи. Влизат в печалбата на фирмата и се плаща 10 % данък.  ДДС не се дължи, защото това е паричен поток - той не е сделка. Колегите ми твърдят, че това решава въпроса, и данъчните няма да търсят произход на парите, защото за тях вече са платени данъци.   Аз лично имам много съмнения относно коректността на това мероприятие. Ако трябва да се вкарат повече от 30 хиляди лева - как ги обясняваме ?  Изобщо - вкарването на пари като допълнителни приходи по 709 не ми харесва. Но ако имате повече аргументи - бих ги прочела.
#8 | 14.02.2014, 15:07
Публикации: 186 / 38
Моля Ви за мнение по втората половина на предходния ми пост - вкарването на пари във фирмите като допълнителни приходи.
#9 | 14.02.2014, 15:14
Публикации: 11932 / 2174
"Вкарват се пари във фирмата 501/709 като други приходи. Влизат в печалбата на фирмата и се плаща 10 % данък.  ДДС не се дължи, защото това е паричен поток - той не е сделка. "

Едно само остава неясно - какво е основанието за тази операция . Нали зад всяка счетоводна контировка стои някакво основание и някакъв първичен документ . Ако тези пари се оформят като дарение наистина не виждам проблем в това осчетоводяване и признаването на прихода.В противен случай се създава прецедент да се питаме какво стои зад всяко внасяне на пари в каса - ако тръгнем по тази логика всичко да минем на приход ли ? Не ми се вижда издържано.
#10 | 14.02.2014, 15:28
Публикации: 186 / 38
Колежките го правят само с приходен касов ордер.
 И на мен не ми изглежда читаво това действие затова питам.
 Но моите клиенти чули, и искат да го правим,
Та сега аз съм некомпетентната, щом други счетоводители го правят.
#11 | 14.02.2014, 19:18
Публикации: 4365 / 719
"Вкарват се пари във фирмата" - е нали все някое лице трябва да ги преведе по сметката или да ги внесе в касата, няма да паднат от небето я. Това лице как ще оправдае наличието на тази сума и причините за "вкарването"?

Един шеговит вариант: отивате на работа и намирате прозореца на офиса счупен, а вътре метнато куфарче с 30000 лв. Назначавате комисия, правите инвентаризация и отчитате намерения "излишък" като приход :)
#12 | 14.02.2014, 19:38
Публикации: 6403 / 1129
Дали вноската на собственика може да се признае за приход, според мен, не е въпрос на техники по осчетоводяване, а на понятия.

В този смисъл в СС-18 е записано следното:

Скрит текст :

Лично аз не виждам основание за признаване на получените от брата средства за приход.

А по повод примера на bobo не бих се колебала да го призная на основание следния текст в приложението към стандарта:
"Г. Други случаи на признаване на приходи
1. Излишък на активи.
Приходът се признава при установяване на излишъка.
" :smile1:
#13 | 05.03.2014, 13:49
Публикации: 306 / 36
Вече говорих и с адвокатката - в т.3,4 на това указание - за суми от роднини, има една думичка "издръжка" която никак не ни устройва. Т.е. сумите между брата и сестрата не са никаква издръжка, защото и двамата работят, и тогава си минава като заем. 

Аз бих поспорила в случая дали е заем или издръжка. Във въпросното указание се набляга на това, дали дадената сума подлежи на връщане. Щом не е уговорено връщане значи не е заем. А това, че брата и сестрата работят това не пречи да получават парична помощ от роднините си. Може да са от т.нар.работещи бедни.
Само си размишлявам.
#14 | 10.10.2015, 17:16
Публикации: 72 / 3
Здравейте, тази червена каса става любима тема и за мен :blush: дайте ми идея как да се оформи документацията при следния казус: фирма регистрирана в България, наема работници и ги командирова в чужбина, издава фактури за извършените услуги с плащане по банков път. в един момент спира да се плащат фактурите по банков път, и директно се използват за разплащане с работниците на место в чужбина. Разплащанията са направени, но  касата е на червено, поради салдо по 411 т. непл.фактури.  Доуточнението е, че фирмата изпълнител и фирмата възложител са на едно и също лице ! Обмислям вариант с решение на собствениците за директно плащане с цел избягване на банкови такси и т.н но ще съм Благодарна да чуя и друго мнение :wink1:
#15 | 10.10.2015, 17:51
Публикации: 4365 / 719
Няма ли и висящи задължения към работниците и НАП, след като вие не плащате тези суми (а би трябвало да са начислени при вас)?
#16 | 10.10.2015, 22:08
Публикации: 721 / 96
След като имате споразумение да не се плащат фактурите по банка, а с тези пари да се изплаща заплатата на работниците как така ще имате салдо по 411 ? Нали в замяна на дължимото по Дт  411 са изплатени заплати по Кт  421 ? ? Какви са осчетоводяванията Ви ? Не би следвало да имате никакви салда по 411 и 421, ако са направени разплащания по споразумението така, както го описвате.
#17 | 10.10.2015, 22:18
Публикации: 721 / 96
Само се допълвам - приемам в по-горе дадения отговор условно, че сумата на издадената фактура е равна на задължението за заплати / което, разбира се може и да не е така / .
#18 | 11.10.2015, 11:46
Публикации: 72 / 3
Няма ли и висящи задължения към работниците и НАП, след като вие не плащате тези суми (а би трябвало да са начислени при вас)?
имам висящи задължения към работници, но реално сумите са платени и неотразени поради червената каса....
#19 | 11.10.2015, 11:49
Публикации: 72 / 3
След като имате споразумение да не се плащат фактурите по банка, а с тези пари да се изплаща заплатата на работниците как така ще имате салдо по 411 ? Нали в замяна на дължимото по Дт  411 са изплатени заплати по Кт  421 ? ? Какви са осчетоводяванията Ви ? Не би следвало да имате никакви салда по 411 и 421, ако са направени разплащания по споразумението така, както го описвате.
[/qu

има салда по 411, 422. не са осчетоводени извършените плащания на работниците защото документално няма пари в касата. затова се чудя дали мога да направя обвързване чрез споразумение, решение.... за прихващане на сумите по 411, със записвания 499/411 и 502/499
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група