Счетоводни статии и протоколи при режима Касова отчетност на ДДС

25.01.2014, 13:42 104867 62

#40 | 25.01.2014, 13:42
Публикации: 13 / 1
Ако съм ЮЛ регистрирано по режима за касова отчетност, винаги ли издадените от мен фактури (по сделки влизащи в обхвата на режима с местни лица с плащане по банка), трябва да са с вид 'фактура-касова отчетност' или мога да си избирам дали дадена фактура да е в режим  касова отчетност или да е обикновена фактура?
#41 | 26.01.2014, 01:55
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Ако съм ЮЛ регистрирано по режима за касова отчетност, винаги ли издадените от мен фактури (по сделки влизащи в обхвата на режима с местни лица с плащане по банка), трябва да са с вид 'фактура-касова отчетност' или мога да си избирам дали дадена фактура да е в режим  касова отчетност или да е обикновена фактура?

Ако доставката е сред изключените от Режива на КО доставки (чл. 151а, ал. 2), то тогава за нея не се прилига режима и текста "касова отчетност" не присъства върху фактурата. За всички други доставки се прилага и текста "касова отчетност" присъства върху фактурата.
#42 | 26.01.2014, 12:23
Публикации: 13 / 1
да, за изключените доставки-ясно че е така. Но ако дадена доставка може да е в режим касова отчетност, доставчика има ли право да я отчете като стандартна продажба, не по касова отчетност. Примерно ако купувачът не иска да купува в такъв режим
#43 | 26.01.2014, 12:24
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Не, при регистриран по КО доставчик, ако една негова доставка е в режим касова отчетност (извън чл. 151а, ал. 2), то не може по желание на продавача или купувача да се изключи или да не се приложи режима.

Ако купувачът не иска режима КО и да отчита протоколи, то да плаща изцяло и веднага. В този случай доставката ще попадне в чл. 151а, ал. 2, т. 13 и няма КО.  :)
#44 | 26.01.2014, 15:45
Публикации: 12 / 1
А къде ще има регистър на фирмите, които са се регистрирали в режим на касова отчетност? Предполагам някъде в страницата на НАП?
#45 | 28.01.2014, 17:40
Публикации: 2 / 0
Нещо не мога да разбера Вариант 3: Ние сме лице, *прилагащо* режима за Касова отчетност и получаваме фактура от доставчик, който *не прилага* режима.

Пише че действията са същите, както при Вариант 1, но с разликите, че нашият доставчик (който не прилага режима), не ни издава Протокол за изискуемия данък по чл. 151в, (3) от ЗДДС, а ние трябва да издадем друг вид протокол - Протокол за определяне размера на данъчния кредит по чл. 151г, (8) от ЗДДС. Въпросът ми е винаги ли трябва да издаваме този протокол ако доставчикът не прилага режими, но е регистриран по ДДС?

Разбирам, че на фактурата за покупка няма как да пише "касова наличност" при положение че доставчикът не е регистриран по специалният режим, въпросът ми е дали ние трябва сами да преценим дали доставката изпълнява изисквания за отчитане по КО (примерно да е платена по банка) преди да си издадем този протокол по чл. 151г, (8)? Защото си мисля, ча ако няма да издаваме протокол по някаква причина (плащане в брой), трябва и самата фактура да влезе по друг начин в дневника за покупки -- да не е маркирана като КО.

Може би бъркам някъде сериозно, все още не съм стигнал до частта с подаване на отч. регистри (дневници) от ЮЛ *регистрирани* по КО, за което се извинявам предварително.

cheers,
</wqw>
#46 | 01.02.2014, 13:45
Публикации: 128 / 5
Нещо не мога да разбера Вариант 3: Ние сме лице, *прилагащо* режима за Касова отчетност и получаваме фактура от доставчик, който *не прилага* режима.

Пише че действията са същите, както при Вариант 1, но с разликите, че нашият доставчик (който не прилага режима), не ни издава Протокол за изискуемия данък по чл. 151в, (3) от ЗДДС, а ние трябва да издадем друг вид протокол - Протокол за определяне размера на данъчния кредит по чл. 151г, (8) от ЗДДС. Въпросът ми е винаги ли трябва да издаваме този протокол ако доставчикът не прилага режими, но е регистриран по ДДС?

Разбирам, че на фактурата за покупка няма как да пише "касова наличност" при положение че доставчикът не е регистриран по специалният режим, въпросът ми е дали ние трябва сами да преценим дали доставката изпълнява изисквания за отчитане по КО (примерно да е платена по банка) преди да си издадем този протокол по чл. 151г, (8)? Защото си мисля, ча ако няма да издаваме протокол по някаква причина (плащане в брой), трябва и самата фактура да влезе по друг начин в дневника за покупки -- да не е маркирана като КО.

Може би бъркам някъде сериозно, все още не съм стигнал до частта с подаване на отч. регистри (дневници) от ЮЛ *регистрирани* по КО, за което се извинявам предварително.

cheers,
</wqw>

Да, ще има в сайта на НАП. За сега имало регистрирани само 100 фирми, така че кашата няма да е толкова голяма. Поне Февруари :-)
#47 | 01.02.2014, 20:29
Публикации: 19 / 0
Съжалявам - не давам отговор , а питам :
Как ще се отразят в дневниците на покупки по ДДС в бюджетна структура- неприлагаща касова отчетност, неползваща ДДС или много рядко позваща частичен ДК - издадени фактури и протоколи за доставки / покупки/ от регистрирани лица прилагащи касова отчетност?
И нужно ли е да се откриват подсметки за ДДС кредит в оборотна на бюджетно предприятие -за прилагащи Касова отчетност доставчици?
#48 | 02.02.2014, 11:04
Публикации: 1 / 1
Здравейте,

този вариант не го срещнах: Ние сме лице, *не прилагащо* режима за Касова отчетност (регистрирани сме по ДДС) и получаваме фактура от доставчик, който *прилага* режима, но разхода не е данъчно признат за нас. Плащането ще се направи след 45 дена от доставката и ще се извърши на 2 пъти по банка - т.е. ще получим 2 протокола. Достатъчно ли е да обработим само фактурата без право на данъчен кредит, без да обработваме протоколите след направените плащания? Трябва ли да осчетоводяваме и протоколите без право на данъчен креди? В кои колони и с какви кодове ще се включи тази доставка в дневника за покупките ни?

Нека да обсъдим и още една ситуация: Ние сме лице, *не прилагащо* режима за Касова отчетност (регистрирани сме по ДДС) и получаваме фактура от доставчик, който *прилага* режима, но този доставчик е и наш клиент - т.е. правим протокол за прихващане на задължение срещу вземане в следствие на което остава салдо за плащане към доставчика. В този случай доставчика трябва ли да издаде протокол във връзка с право на ползване на данъчен кредит за размера на прихванатата сума или след прихващането вече не може да се приложи режима КО?
#49 | 02.02.2014, 16:22
Публикации: 19 / 0
Как ще се отрази режима на КО в бюджет при доставчици-протоколи и фактури за доставка, като не се ползва дан.кредит ???
Моля за отговор или предложение, тъй като аз мисля , че няма нужда от осчетоводяване на протоколите в дневници за покупки по ДДС
#50 | 02.02.2014, 22:02
Публикации: 13 / 1
Нека да обсъдим и още една ситуация: Ние сме лице, *не прилагащо* режима за Касова отчетност (регистрирани сме по ДДС) и получаваме фактура от доставчик, който *прилага* режима, но този доставчик е и наш клиент - т.е. правим протокол за прихващане на задължение срещу вземане в следствие на което остава салдо за плащане към доставчика. В този случай доставчика трябва ли да издаде протокол във връзка с право на ползване на данъчен кредит за размера на прихванатата сума или след прихващането вече не може да се приложи режима КО?

За продажби, чието плащане не се извършва по банков път, режимът Касова отчетност не се прилага ( чл. е а, ал.2, т.10 от ЗДДС). Т.е. във вашия случай фактурата няма да е в режим Касова отчетност и протокол не е необходим.
#51 | 05.02.2014, 15:51
Публикации: 629 / 129
Модератор
Междинните счетоводни сметки предложени от софтуерната компания във връзка с прилагане на режима КО са:
4536 Непризнат ДДС за покупките - касова отчетност
4537 Неизискуем ДДС за продажбите - касова отчетност
#52 | 05.02.2014, 22:52
Публикации: 18 / 1
 Моля за помощ! ЮЛ регистрирано по КО . Пускам фактури , но не ни плащат повече от 12 месеца. По ЗДДС клиентит губят право на данъчен кредит. А с нашето задължение какво става?
#53 | 05.02.2014, 22:55
Публикации: 18 / 1
Да добавя, че ние наистина сме регистрирани и има реална възможност да не ни платят 12 месеца.
#54 | 06.02.2014, 09:37
Публикации: 251 / 8
Мисля, че щом не са Ви платили, не внасяте. Ако и когато това се случи, тогава ще си пуснете протокола и съоветно ще дължите ДДС-то. Нали това е смисъла на режима.

Бихте ли споделили за проверката при регистрация. Искат ли много документи? Бързо ли става?
Мен ме притискат собственици на две от фирмите да ги регистрирам, а съм затрупана от работа и не знам как ще смогна.

Благодаря!
#55 | 09.02.2014, 21:18
Публикации: 18 / 1
Има заявление за регистрация и справка за оборота за последните 12 месеца. Връчиха ни искането за представяне на документи - които бяха 2 декларации- приложени .Управителя беше с мен, попълнихме ги веднага и ги представихме. В 7 дневен срок се обадиха да си вземем документа за регистрация. Това се случва на 15.01.2014. На 23.01.2014 вече бяхме регистрирани. Поне в НАП Пловдив е така.
Успех на вас! Дано да е бързо и безпроблемно!
 
#56 | 10.02.2014, 13:07
Публикации: 306 / 36
А в НАП Бургас толкова се престара една служителка, че ни заяви, че ако не внесем 0.19лв лихва за ДЗПО, няма да ни регистрира.
Тук гледат на желаещите да се регистрират като на бели лястовици. Собственичката на фирмата започна да се чуди дали не е направила голяма грешка с регистрацията си. Остана с такова впечатление от реакцията на служителите.
#57 | 11.02.2014, 16:51
Публикации: 47 / 4
Здравейте,

все още обмислям дали да се регистрирам по КО, защото явно осчетоводяването е по-сложно.
Изчетох много неща по темата, но не ми стана ясно следното.

Ако доставчикът не е регистриран по КО, а купувачът е регистриран по КО и са договорили отложено плащане, трябва ли доставчикът да внесе цялото ДДС, когато издаде фактура (възникне данъчно събитие)?
Благодаря
#58 | 11.02.2014, 17:32
Публикации: 251 / 8
Доколкото разбрах аз, четейки и осмисляйки логиката, доставчика ще внесе цялото ДДС, а клиента ще ползва ДК, след като плати, като сам си състави протокол.
#59 | 11.02.2014, 18:00
Публикации: 47 / 4
Много благодаря Airini,

и аз така разбрах, но ми се стори нелогично - внася се цялото ДДС, а се ползва ДК за част от него (макар че за НАП си е логично  :hmmm:).
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група