Новата служебна бележка по чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ

08.01.2014, 17:23 245103 213

#60 | 08.01.2014, 17:23
Публикации: 962 / 103
При трудовия договор няма нормативно признати разходи, затова брутен и облагаем доход в случая съвпадат.

Облагаеми доходи
Чл. 12. (1) Облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
(2) Когато в този закон е предвидено приспадане на разходи, при определяне на облагаемия доход от съответния източник се вземат предвид разходите, определени по този закон.

Чл. 24. (1) Облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя .......

#61 | 08.01.2014, 17:27
Публикации: 1 / 0
Здравейте.
И мен ме вълнува темата, мога ли да попитам, как ги издавате тези служебни бележки на годишна база, като трябва да се упомене към коя сметка за изпл.суми се отнасят? Искам да издам такава, годишна, но незная дали мога, и как да я оформя, имам ли право да променям текста в бланката, нямам ли ?
Благодаря предварително.
#62 | 08.01.2014, 18:08
Публикации: 84 / 1
 На всичкото отгоре долу в сл. бел. т.3 пише:  .....за установяване на осигурителния доход при ползване на осигурителни права? Къде в новия обр. има осигурителен доход този който я е измислил няма представа от придобит доход, облагаем и осигурителен доход при гражданските договори това може да са 3 различни неща, ако при един пенсионер по болест на който през годината е получил под 7920.00 лв. доход и в т. 1 напишем облагаем доход той трябва да е 0,00 лв., изобщо ще се попълва ли в случая тази бележка? На мен ми казаха на телефона в НАП, че  не е нужно след като са издадени веднъж служебни бележки да издаваме новият образец. 
#63 | 08.01.2014, 20:48
Публикации: 32 / 2
На тези от "КОЛ ЦЕНТЪРА" на НАП определено тези дни не може да им се вярва. И те не знаят какво да говорят.
Явно още не са ги обучили.
Специално по тази бележка се обаждах и докарах операторката до момент в който ми каза да изчакам
за да се консултира с някой. След това чаках 7 минути за да ми обещае да ми се обади на другия ден
т.е. ДНЕС. Нали се сещате колко ми се обади !!!

Да се надяваме, че до края на седмицата ще им кажат какво да говорят, за да могат хората
да получат нормална (еднаква за всички) информация.

Иначе в други случай помагат определено добре. Ще разчитаме и занапред.
#64 | 10.01.2014, 11:16
Публикации: 2027 / 254
Почнаха да искат обобщета служебна бележка за наемите за 2013г. и сега по кой образец да я исдам по стария или по новия ? Вие как ще процедирате?
#65 | 10.01.2014, 11:28
Публикации: 1884 / 384
Според мен следва да се спазва хронологията на издаване на документи. Издавала съм служебни бележки за тримесечията както е бил в сила тогава образеца. Сега кво да издирвам хората да им издавам по новата служебна бележка инфото ли?
#66 | 10.01.2014, 11:30
Публикации: 2027 / 254
Според мен следва да се спазва хронологията на издаване на документи. Издавала съм служебни бележки за тримесечията както е бил в сила тогава образеца. Сега кво да издирвам хората да им издавам по новата служебна бележка инфото ли?

И аз съм на този принцип и мисля ей сега да си направя една обобщена по стария си образец , пък здраве да е :)
#67 | 10.01.2014, 11:34
Публикации: 1166 / 86
Аз съм издава всеки месец СИС и сл. бележка, и не смятам, че ми трябва такава обобщена. Пък то ще се чуе.
#68 | 10.01.2014, 11:40
Публикации: 11932 / 2174
Аз съм издава всеки месец СИС и сл. бележка, и не смятам, че ми трябва такава обобщена. Пък то ще се чуе.

И аз процедирам така - СИС и служебна бележка при всяко плащане.
#69 | 10.01.2014, 12:01
Публикации: 30 / 0
Колеги, преди ден ми се обади лице, което беше назначено на граждански договор при нас миналата година.При опит да подаде ГДД в София/незнам кой район/ са го върнали под предлог че служебната бележка, която съм издала е актуализирана и искат да се приложи новата.
#70 | 10.01.2014, 12:03
Публикации: 11932 / 2174
Аз бих стояла пред гишето, докато ми приемат декларацията и никакво връщане!!!  :ok:
#71 | 10.01.2014, 12:10
Публикации: 81 / 4
Вижте какво намерих в раздел "Актуално" за 2013г на страницата на НАП:

"Наемодателите подават нова декларация в НАП
04 Февруари 2013

Физическите лицата, които отдават помещения под наем на други физически лица, и съответно сами определят и внасят дължимия авансово данък, през 2013 година ще имат едно ново задължение. Те трябва да декларират дължимите авансови вноски в новата декларация, която се подава от началото на тази година – това е декларацията по чл.55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО за дължими данъци (образец 4001). Декларацията се подава три пъти годишно – в сроковете за внасяне на дължимите данъци, т. е. до края на месеца, следващ тримесечието, през което е получен дохода от наем, като за ІV-то тримесечие, данък не се дължи и съответно декларация не се подава. Както до сега, годишният данък ще се определи в годишната данъчна декларация, която наемодателите ще представят пред НАП до края на април 2014 г.

Физическите лица, които отдават под наем имоти на фирми, също ще декларират годишно доходите от наем до края на април 2014 г., но те не са длъжни да подават в НАП формуляра по чл. 55. В този случай декларацията по чл. 55 от ЗДДФЛ (образец 4001) се подава от платеца на дохода. Облекчение за фирмите-наематели на недвижими имоти на физически лица е, че през тази година те няма да издават служебни бележки за изплатения доход на физическите лица всеки месец, а само веднъж годишно. Фирмите-наематели ще внасят данъка, удържан авансово на хазаите си физически лица, веднъж на три месеца, а не както беше през 2012 г. - ежемесечно. И в този случай за последното тримесечие на 2013 г. платците на дохода не следва да удържат и внасят авансово данъка.

От НАП припомнят, че гражданите с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, отдаващи помещения под наем,  дължат авансов данък, едва когато получаваната през годината от тях сума надхвърли 7 920 лв. от всички източници на доходи на лицето.

Повече информация за попълване на декларациите, плащане на данъци и  нови срокове, отдаващите помещения под наем могат да получат на телефона за информация на НАП 0700 18 700 на цената на един разговор.
Създаден на: 04.02.2013

Айде стига противоречия. Тези от НАП съвсем се омотаха. Хем веднъж годишно ще издаваме, хем новият образец на служебна бележка е само за доходи след 01.01.2014г., излишно е да споменавам, че няма образец за 2013, който да го издаваме веднъж годишно.  :bomb:
#72 | 10.01.2014, 12:25
Публикации: 11932 / 2174
Издаването веднъж годишно не е задължение, а възможност, от която може да се възползваме за улеснение . :smile1:
#73 | 10.01.2014, 12:58
Публикации: 81 / 4
Права сте, delphine. Точно така e и аз съм решила да се възползвам от тази си възможност като за наеми през 2013 не съм издавала служебни бележки, а само СИС с идеята да се издаде една обща годишна служебна бележка. Оказва се, че към днешна дата няма яснота кой образец да ползвам.
#74 | 10.01.2014, 13:48
Публикации: 6 / 0
От НАП ми казаха да издавам новия образец на служебната бележка.Но не получих ясен и кокретен отговор как да се попълва.Ако месечния наем е 100 лв , то според ме трябва в таблицата облагем доход , първия ред общо 1080 лв и за  четирите тримесечия да се запише еднаква сума , т.е 270 лв , в графата авансово удържан данък да се впише удържания данък за първо , второ и трето триемесечие , т.е по 27 лв и общо 81.Така лицето остава да си довнася 27 лв.Как ще си попълни ГДД е друг проблем ,тъйкато там е посочен придобит доход
#75 | 10.01.2014, 14:01
Публикации: 2027 / 254
От НАП ми казаха да издавам новия образец на служебната бележка.Но не получих ясен и кокретен отговор как да се попълва.Ако месечния наем е 100 лв , то според ме трябва в таблицата облагем доход , първия ред общо 1080 лв и за  четирите тримесечия да се запише еднаква сума , т.е 270 лв , в графата авансово удържан данък да се впише удържания данък за първо , второ и трето триемесечие , т.е по 27 лв и общо 81.Така лицето остава да си довнася 27 лв.Как ще си попълни ГДД е друг проблем ,тъйкато там е посочен придобит доход

Точно така е както сте го написали , в новия образец попълвате облагаемия доход от 90лв х12 = 1080лв , за тримесечията е по 270лв , и данъка за тримесечие е 27лв.
#76 | 10.01.2014, 16:46
Публикации: 32 / 2
Колеги,
Днес най-сетне получих заветното обаждане (писах по-горе) от Кол центъра на НАП.

В бележката по чл.45 ал.4 се записва придобития доход по тримесечия и удържания данък.

Очаква се да излезе нова СИС и указания за попълване на тази прословута бележка.

Според мен вече може да издаваме бележки. Всичко е ясно

п.с. В бележката се записва само ЕИК 9 разряда или 10 за ЕГН
#77 | 10.01.2014, 16:50
Публикации: 2027 / 254
Колеги,
Днес най-сетне получих заветното обаждане (писах по-горе) от Кол центъра на НАП.

В бележката по чл.45 ал.4 се записва придобития доход по тримесечия и удържания данък.

Очаква се да излезе нова СИС и указания за попълване на тази прословута бележка.

Според мен вече може да издаваме бележки. Всичко е ясно

п.с. В бележката се записва само ЕИК 9 разряда или 10 за ЕГН

В новата бележка е посочено ,че се иска да се декларира облагаемия доход
#78 | 10.01.2014, 16:55
Публикации: 962 / 103
Напълно съм съгласна с alfa, водещо е какво е написано във формуляра, а не кой какво е отговорил по телефона.
Може би пък смятат да качат нов формуляр, в който пише придобит доход, за да съответства на полетата в данъчната декларация.
#79 | 10.01.2014, 16:56
Публикации: 32 / 2
За последно по тази тема.

Както писах, обаждането бе от Кол центъра на НАП.

Вече всеки може да се обади там и да получи същия отговор. Дадени са им указания какво да говорят по този въпрос.

Това е на 100% вярно и е последно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група