Новата служебна бележка по чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ

30.12.2013, 12:57 245028 213

#20 | 30.12.2013, 12:57
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Съгласих се. Какво ще кажете за авансовия данък през 4-то трим., ако е удържан все пак ?

А защо е удържан? През 4-то тримесечие не се удържа авансов данък. Ако все пак сте го удържали неправилно, защо не го доплатите на лицето?
#21 | 30.12.2013, 14:28
Публикации: 260 / 61
Нещо ми е голама каша,  нова сл. бележка по чл. 45, ал.4 от ЗДДФЛ, цяла година сме издавали СИС и сл. бележки към нея и сега ново 20 от НАП, аман!
Не ми е ясно за 2013г ще се издавали или от 2014 ще замести досегашния вариант на СИС и сл. бележки.
Вариант за удържан неправилно през четвърто тримесечие данък е да не се подава декл. по чл.55 на лицата да им се издаде новата сл. бележка и през първото тримесечие да им се изплаща наем без удръжки и без да се внася в бюджета но да се подаде декл. по чл. 55. Друго за което се сещам на прима виста е да се доплати на лицата неправомерно удържаната сума от НАП да се поиска възтановяване на внесения данък. Вариант три наемодателите декларират доход със СИС и сл.бележки а вие си подавате Декл. по чл 55 за четвърто тримесечие на 2013г.
#22 | 30.12.2013, 14:39
Публикации: 32 / 2
А, кажете ми драга Katya, как се връща данък по сметка за изплатени суми ?
#23 | 30.12.2013, 15:21
Публикации: 187 / 1
Здравейте . В утвърденият от НАП формуляр служебна бележка по чл.45 ал.4 , я попълвам така, за което не съм сигурна , че е вярно.
за 1-во трим ва колона облагаем доход записвам сума намалена с нормативно признати разходи/ -3600 /-10%/= 3240 лева
2-ро  три.същата сума
3-то  трим.същата сума
за 4-то  трим. записвам  цялата сума за наема  3600 , без да се приспадат нормативно признати.
обадих се в НАП казаха че правилно за 4-то трим да се посочи цялата сума тъй като не се удържа данък, но в т.4 е записано облагаем доход? и това ме обърква.
#24 | 30.12.2013, 15:48
Публикации: 260 / 61
andrey_asenov
Като за начало попълнете и подайте в НАП Искане за възтановяване или прихващане.
www.nap.bg/document?id=980
#25 | 30.12.2013, 16:36
Публикации: 962 / 103
andrey_asenov
Като за начало попълнете и подайте в НАП Искане за възтановяване или прихващане.
www.nap.bg/document?id=980


Искането за възстановяване или прихващане винаги е свързано с ревизия или проверка, защо да си го предизвиква сам. Нали в единната сметка всички суми отиват в общия "кюп", просто фирмата да върне неправомерно удържания данък на лицето, а при следващо плащане на данъци/осигуровки да внесе по-малко със същата сума.
#26 | 30.12.2013, 17:10
Публикации: 1884 / 384
Явно ще прилагаме служебна бележка по чл.45 ал.4 стария образец в ГДД за 2013 година.  В приложения 3 и 4 има точно съобразен този момент, че много лица са удържали данък и за четвърто тримесечие/промяната е от 2013 и няма практика/. Според мен, щом е удържан данък за четвърто тримесечие , то не следва да се връща а ще намери отражение в тези приложения 3 и 4 , където ще се попълни

Таблица 1.1 - Данни за платеца на дохода, удържал данък през четвърто тримесечие   
и ще се приложат служебните бележки за четирите тримесечия с удържания данък.                                           
#27 | 30.12.2013, 19:19
Публикации: 11932 / 2174
" Според мен, щом е удържан данък за четвърто тримесечие , то не следва да се връща а ще намери отражение в тези приложения 3 и 4 , където ще се попълни "

Мисля, че връщането на данъка на лицето е правилният "ход" , защото е бил удържан неправомерно. Ако все пак не се върне в декларацията явно е предвиден този момент, при който ще има удържан такъв за четвърто тримесечие. Даже ми е чудно защо го има това - да се отразява неправилно удържания данък за четвърто тримесечие. И ми се струва неслучайно, че се искат данни за платеца на дохода, неправилно приложил закона относно ДДФЛ за четвърто трим..
#28 | 30.12.2013, 19:21
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
А, кажете ми драга Katya, как се връща данък по сметка за изплатени суми ?

andrey_asenov, не съм Ви “драга Katya”. Най-любезно Ви уведомявам, че ако желаете да участвате в този форум, то ще пишете уместно, с уважение, и с подходящ изказ, така както аз правя. Съветвам Ви да прочетете Правилата на форума, за да ни вървят гладко дискусиите. Моля, не прехвърляйте тук неприятния начин на комуникация от един друг форум, за никого не е полезно. Наистина.


Относно въпроса Ви, то pmihaleva е дала решение малко по-горе.

Да добавя само, че ако на мен някой възложител ми удържи неправомерно данък за четвърто тримесечие, то аз със сигурност ще претендирам да ми доплати сумата и да ми издаде служебните бележки вярно, съобразно ЗДДФЛ. И няма да отстъпя докато това не се случи. А неговият счетоводител, както иска да си оправя кашата, която е натворил.
#29 | 02.01.2014, 16:21
Публикации: 32 / 2
По повод на новата бележка, днес получих устно указание от НАП,
че удържания в 4-то тримесечие данък да се включи в общата сума на данъка в бележката,
но да не се включва в т.ч. никаде надолу по тримесечия !!!

Всичко е заради факта, че все пак в декларацията по чл.50 този данък отнякъде трябва да се вземе и да се декларира.

Според мен можеха да измислят тази бележка и по коректно, но вече е факт.
#30 | 02.01.2014, 18:14
Публикации: 260 / 61
По повод на новата бележка, днес получих устно указание от НАП,
че удържания в 4-то тримесечие данък да се включи в общата сума на данъка в бележката,
но да не се включва в т.ч. никаде надолу по тримесечия !!!

Всичко е заради факта, че все пак в декларацията по чл.50 този данък отнякъде трябва да се вземе и да се декларира.

Според мен можеха да измислят тази бележка и по коректно, но вече е факт.


Така ще имате разминаване в декларираните данни по декл. по чл.55, сл. бележки по чл. 45, ал. 4 и справката по чл. 73.

По въпроса с единната сметка и "общия "кюп"" имам големи резерви. Затова редовно сама си предизвиквам проверки, че да помогна на НАП и банките да си отстранят допуснатите грешки.

#31 | 02.01.2014, 19:27
Публикации: 32 / 2
Според мен все още няма засечка между чл.55 и някоя от другите декларации.

НАП като че ли "срещат" само чл.73 с подадените декларации по чл.50, респ. бележки по 45 ал.4

За сега е така, но не се знае занапред с тези тримесечия в бележката по чл.45 ал.4
#32 | 03.01.2014, 09:59
Публикации: 2027 / 254
И сега какво излиза , трябва ли да се издават нови служебни бележки по новия образец за изплатените през 2013г. ГД , наеми ?
#33 | 03.01.2014, 10:06
Публикации: 2966 / 392
Няма логика да са необходими нови бележки.
#34 | 03.01.2014, 14:13
Публикации: 306 / 36
Според указанията на НАП, който е удържал неправилно данъка през 4-то тримесечие трябва да го доплати на наемодателя и да издаде наново СИС.
Ако данъка е внесен той ще послужи за покриване на други текущи задължения.
Ето го становището: http://www.nap.bg/news?id=1753
#35 | 03.01.2014, 15:05
Публикации: 2966 / 392
Според указанията на НАП, който е удържал неправилно данъка през 4-то тримесечие трябва да го доплати на наемодателя и да издаде наново СИС.
Ако данъка е внесен той ще послужи за покриване на други текущи задължения.
Ето го становището: http://www.nap.bg/news?id=1753


За мен това не е нито указание, нито становище, а напълно анонимно съобщение в сайта на НАП. Въпреки това и аз смятам, че е редно да се върне удържания неправомерно данък и да се издадат правилните документи.
#36 | 03.01.2014, 16:45
Публикации: 11932 / 2174
За мен това не е нито указание, нито становище, а напълно анонимно съобщение в сайта на НАП. Въпреки това и аз смятам, че е редно да се върне удържания неправомерно данък и да се издадат правилните документи.

Точно това е правилното решение на въпроса ! Недоумявам , че  именно НАП " прилагат " закона по този неуместен начин .
#37 | 06.01.2014, 13:02
Публикации: 81 / 4
Според мен новият образец на Служебна бележка по чл. 45, ал. 4 е за улеснение на платците на доходи и НАП. За попълването на годишната си данъчна декларация, физическите лица трябва да използват и СИС, а не само въпросната служебна бележка, така че не би следвало да има объркване. В крайна сметка в ГДД ясно се виждат стъпките за изчисляване на облагаемия доход.

Друг е въпросът, че има противоречия:
- в СИС за четвърто тримесечие, полето "облагаем доход" остава неактивно, а в новата служебна бележка се предполага да се включи.

В очакване съм на още "новини":)
#38 | 06.01.2014, 15:39
Публикации: 187 / 1
Изготвих новият образец служебна бележка. Попълних 1-во, 2-то и 3-трим -облагаем  за 4-то придобит доход. На ФЛ е издавана сметка за изплатена сума ежемесечно , в служебната бележка се прехвърля автоматично сума по тази сметка /т.е брутната" . След като лицето  притежава една служебна бележка, която следва да прикачи към ГГД , и при попълване на  приложението "където е записано  сума от доходите , след това намалена с нормативно признати разходи" ,а той впише сумата   от т.4 на служебната бележка ,която е намалена за пирвите 3 трим. с нормативно признатите разходи.  Според мен служебната бележка не я попълвам вярно, въпреки,че се обадих в НАП и казаха ,че е правилно за 3-те тримесечия намалена  сумата с нормативно признати и за ч-то с брутната сума. Дохода придобит от наема  на х лицето е 14400 лева , а му издавам служебна бележка за  13320?
Напълно блокирах.
#39 | 06.01.2014, 16:08
Публикации: 962 / 103
Аз за 4-тото тримесечие бих попълнила същото както и за предходните тримесечия - общата сума минус нормативно признатите разходи, защото пише "облагаем доход". А именно това е облагаемият доход на лицето.
Може би объркването идва от факта, че за четвъртото тримесечие сумата не е подлежала на авансово облагане.
А относно това, какво са казали от НАП по телефона - случвало ми се е на 2 съседни гишета да ми отговорят съвсем противоположни неща, така че по-добре да четем написаното, а не да разчитаме на устни съвети.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група