Еднократна помощ за майки студентки

12.09.2014, 16:12 146301 173

#80 | 12.09.2014, 16:12
Публикации: 5 / 1
Здравейте, регистрирах се и пиша за да помогна (надявам се) на всички, които са се объркали относно изискванията за получаване на тази помощ. От собствен опит ще ви кажа,че:
1.Помощта се взима и за магистратура
2.Няма изискване магистратурата да е държавна поръчка(аз я взех, докато учех магистратура платено)
3.Няма ограничение дали работиш или не(аз имах стаж година и половина и още 6 месеца болнични,които се броят за стаж=2г.)Към момента на подаване на документите и получаване на помощта бях на трудов договор.
А днес прочетох следното:
"За да спре злоупотребите, социалното министерство подготвя промяна в условията за достъп до парите. "Половината от сумата ще се изплащат само след заверка на първия семестър, а втората половина - на втория семестър", посочи служебният социален министър Йордан Христосков. Промяната обаче ще бъде направена от следващото правителство, защото е необходима добавка в Закона за семейните помощи за деца."
Копирано от http://www.standartnews.com/balgariya/bremenni_stavat_studentki_za_2880_lv_pomoshti-253451.html
#81 | 12.09.2014, 16:24
Публикации: 1 / 0
Здравейте, аз пък звънях в социалните ,защото наистина се обърках от прочетеното и там ми обясниха,че единственото условие е да сте редовна форма на обучение.Попаднах и на тази статия http://special.bg/?Channel=2&Issue=1075&Category=5&Article=490572  :smile1:
#82 | 13.09.2014, 17:04
Публикации: 5 / 1
Да, за момента това е единственото изискване, но обмислят и може би ще приемат това предложение помощта да се дава на два пъти, за да се спрат злоупотребите.
#83 | 20.09.2014, 22:17
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

Предвид, че жена ми в момента е студентка редовно обучение 3 месеца след като се роди синът ни ни предстои да подадем въпросните докумнети и да кандидатстваме за помощта. Никъде, ама никъде не пише, че майката НЕ трябва да получава майчинство ( т.е. да не е на ТД), както и "Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството", т.е. и доходите не се гледат, както и може да е станала студентка редовно обучение СЛЕД като се е родило детето. Имаше някои много подвеждащи мнения, на които определено не трябва да се вярва. Иначе и аз гледах репортажа, в който бе казано, че след като встъпи новото правителство ще направят промени за помощта, НО (ГОЛЕМИ БУКВИ НО), промените не може да засягат ВЕЧЕ ПОДАДЕНИ молби за помощта, тъй като към момента на подаването важат действащите и обнародвани закони. Не съм юрист, но не ми е известно дали може да се приеме със някаква задна дата промяна и да "прецакат" вече подалите молби за такава помощ. Хубаво е някой по-компетентен да се изкаже по темата. Считайте го като въпрос, дали след като си подал изрядни документи по сега действащия закон, след месец може да ти кажат, че има промяна със задна дата...?
#84 | 20.09.2014, 22:41
Публикации: 9297 / 1557
"Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството", т.е. и доходите не се гледат, както и може да е станала студентка редовно обучение СЛЕД като се е родило детето.
В последното не съм убедена че е възможно
#85 | 20.09.2014, 22:43
Публикации: 4 / 0
Ето ти доказателство ;)
http://pomosti.oneinform.com/semeini-pomosti/student/

Отпуска се когато майката (осиновителка) е студентка, учеща в редовна форма на обучение. Правото за получаване на еднократната помощ възниква от датата на раждане на детето и/или от датата на записване в редовна форма на обучение на майката. Ако имаше подобна рестрикция, то би могло да се интерпретира като вид дискриминация.За вече студентки родили деца майки да има помощи, а за такива които след раждането стават студентки да няма... Имаше и доста мнения от предните страници със примери, че са отпускани в подобни случаи помощи.
#86 | 20.09.2014, 22:47
Публикации: 4 / 0
Точно заради това искат да правят промени защото сега, раждаш, ставаш студент ( не е никак трудно както добре знаем) и подаваш молба+ акт за раждане+ Л.К. и Уверение от ВУЗ-а и това е!!! Не знам как са пропуснали да запушат подобна дупка за злоупотреби ( което искрено ме радва). Все пак ми остава питането от по-горния пост за това дали може да се измени заварено положение ( подал си документи при едни условия и 2 месеца след това да променят със задна дата нещо).
#87 | 21.09.2014, 09:51
Публикации: 5 / 1
И аз не съм юрист, но по пътя на всяка логика (която понякога липсва)  не би могло да е възможно да отхвърлят молбата, защото след 2 месеца има промяна в законодателството. Би трябвало да се гледат действащите закони към момента на подаване на документите и промените, които ще приемат да важат за молби, подадени от дадена дата нататък.
#88 | 26.09.2014, 14:42
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Може ли да попитам дали трябва да е първо висше, за да имаш право на тази помощ? Аз имам и бакалавър и магистър, ако запиша нещо редовно, дали бих имала право на тази помощ?
Благодаря!
#89 | 26.09.2014, 14:53
Публикации: 6668 / 658
Здравейте!
Може ли да попитам дали трябва да е първо висше, за да имаш право на тази помощ? Аз имам и бакалавър и магистър, ако запиша нещо редовно, дали бих имала право на тази помощ?
Благодаря!

Много ученолюбиви бъдещи майки се навъдиха и го взеха на прицел. Доста хора може да се окажат неприятно изненадани.
#90 | 26.09.2014, 17:21
Публикации: 4 / 0
Не се притеснявай ;) Докато не дойде новото правителство нищо няма да се промени, а вече подадени молби си се разглеждат при условията важащи при подаване на молбите.
#91 | 09.10.2014, 12:27
Публикации: 1 / 0
То и аз подадох документи за еднократната помощ преди две седмици и не зная дали ще ми я изплатят. А някой знае ли след колко време ще получиш отговор дали ще ти ги изплатят и кога ще я изплатят? :smile1:
#92 | 09.10.2014, 15:16
Публикации: 2966 / 392
Колко е помощта, че има толкова много ученолюбиви майки?
#93 | 09.10.2014, 15:18
Публикации: 6668 / 658
2880.00 ЛВ.
#94 | 22.10.2014, 10:04
Публикации: 4 / 0
Здравейте,


Исках само да уточня, тъй като явно съм пропуснала тази подробност. Трябва ли преди самото раждане да е студентка майката или може да се запише семестър след раждането. Тъй като моят термин се пада точно между двата семестъра и мисля,че по време на сесия не издават уверения за студенти. Тоест, ако към датата на раждане не се водиш студент, но се запишеш в рамките на един месец след раждането дали се вписваш в критериите?
Поздрави
#95 | 24.10.2014, 13:58
Публикации: 5 / 1
Може ли да уточниш, защото нещо не ми стана ясно-ти студентка ли си или тепърва мислиш да записваш?
#96 | 26.10.2014, 20:57
Публикации: 4 / 0
Здравей,

Искам да запиша летен прием, но знам че февруари месец са повечето сесии и незнам дали термина няма да съвпадне тогава. Притеснявам се дали трябва да си студент към дата на подаване на документите (до 6м след раждане) или трябва да си студент към дата на раждане (т.е записал преди термина)?
#97 | 27.10.2014, 14:01
Публикации: 5 / 1
Познавам момиче, което се записа след като роди и ще получи помощта, така че може да се запишеш и след като родиш.
#98 | 12.11.2014, 11:09
Публикации: 2 / 0
Здравейте и от мен!
Моят въпрос е следният: Моя състудентка е в редовна форма на обучение, последна година. Държавните изпити са юни месец, а връчването на дипломите - октомври.
Терминът за раждане е месец след държавните изпити, но преди връчването на дипломите. В този случай има ли право на тази помощ?
Благодаря предварително!
Поздрави
#99 | 12.11.2014, 11:10
Публикации: 6668 / 658
Съмнявам се, че някой ще се опита да Ви отговори след като се коментира промяна през следващата година точно за тези помощи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група