Еднократна помощ за майки студентки

20.08.2014, 20:59 146289 173

#60 | 20.08.2014, 20:59
Публикации: 3 / 0
И мен този въпрос живо ме вълнува, къде може да се направи справка за актуалното състояние на закона? Интересува ме дали има такова ограничение към момента да не си на трудов договор и също така дали доходите имат някакво значение /бях останала с впечатление, че тези неща не се вземат предвид, и четох мнения на майки, които са вземали вече помощта, въпреки трудовите си договори, но нещо се обърках от последните постове/

Не знам къде може да се направи справка за актуалното състояние на закона, но мога да ти гарантирам, че дали си на трудов договор и какви са доходите (твоите или на семейството / домакинството и т.н.) няма никакво значение. Тази еднократна помощ не е обвързана по никакъв начин и с други парични помощи свързани с появата на едно дете. Може да погледнеш тази статия. Тя описва как социалните подвеждат майките. special.bg/?Channel=2&Issue=1075&Category=5&Article=490572

Друго, което мисля, че по някакъв начин доказва моето твърдение (освен всички около мен, които са взели парите вече, а са на трудов договор) е декларацията, която се попълва при искането на тази еднократна помощ - никъде в нея не декларираш, че си безработен, съответно не е изискване да си такъв.
#61 | 21.08.2014, 12:47
Публикации: 3145 / 253
Мисля, че подвеждате потребителите. Работата няма нищо общо със еднократната помощ за майки студентки. Никъде не пише, че майката трябва да е безработна, за да кандидатства за тази помощ. Моя приятелка преди няколко месеца взе еднократната помощ, а е на трудов договор.

Така ли мислите? Лошоооооооо :smile1: Не може за едно и също нещо да получавате две неща, едно обезщетение и една помощ.
Тази помощ се дава само на майките студентки редовно обучение и които не са на трудов договор. Това е ПОМООООЩ!
Ако те са на трудов договор ще си получават обезщетението от работодателя.

Преди да пишете, каквото и да било, най-напред трябва да сте наясно с нещата и тогава да пишете, кой кого заблуждава или подвежда!
Приятен Ден от мен! :smile1:
#62 | 21.08.2014, 12:52
Публикации: 3145 / 253
Не знам къде може да се направи справка за актуалното състояние на закона, но мога да ти гарантирам, че дали си на трудов договор и какви са доходите (твоите или на семейството / домакинството и т.н.) няма никакво значение. Тази еднократна помощ не е обвързана по никакъв начин и с други парични помощи свързани с появата на едно дете. Може да погледнеш тази статия. Тя описва как социалните подвеждат майките. special.bg/?Channel=2&Issue=1075&Category=5&Article=490572

Друго, което мисля, че по някакъв начин доказва моето твърдение (освен всички около мен, които са взели парите вече, а са на трудов договор) е декларацията, която се попълва при искането на тази еднократна помощ - никъде в нея не декларираш, че си безработен, съответно не е изискване да си такъв.


Пак заблуждавате............ ....... Вземете четете закона за семейните помощи за деца и правилника към него и тогава давайте" компетентните си" отговори!!!
#63 | 21.08.2014, 13:06
Публикации: 6668 / 658
И в двете "прочитни книжки" се разходих и не видях такова ограничение за работеща студентка и редовна форма на обучение. Сигурно нещо недовиждам.
#64 | 21.08.2014, 13:13
Публикации: 3145 / 253
За работещата -да, може да получи помощ като майка студентка, но при условия, че няма 12м осиг.стаж и няма да има право на обезщетение от НОИ. Само при това условие.

Но ако работи и има необходимият осигурителен стаж, то тя ще си получава обезщетението от НОИ.

Много добре знаеш, че за едно и също нещо не можеш да получаваш две обезщетения едновременно.

Това ти е ясно мисля  :wink1:

И защо трябва всичко да е написано дума по дума.
Пише майка студентка РЕДОВНО обучение.
Е как такава майка, която учи редовно, ще има време и да работи!?!? :blink:
#65 | 21.08.2014, 13:44
Публикации: 6668 / 658
Защо да няма начин? Според мен не е проблем да учи в редовна форма на обучение и да работи на трудов договор. Това не са две обезщетения, а едно обезщетение и една помощ.
Преди много, много години назад имаше такова ограничение.
#66 | 21.08.2014, 15:06
Публикации: 3145 / 253
Защо да няма начин? Според мен не е проблем да учи в редовна форма на обучение и да работи на трудов договор. Това не са две обезщетения, а едно обезщетение и една помощ.
Преди много, много години назад имаше такова ограничение.

Това сериозно ли го вярваш, че може да се получат и двете? :noexpression: учудваш ме
#67 | 21.08.2014, 17:08
Публикации: 3 / 0
Така ли мислите? Лошоооооооо :smile1: Не може за едно и също нещо да получавате две неща, едно обезщетение и една помощ.
Тази помощ се дава само на майките студентки редовно обучение и които не са на трудов договор. Това е ПОМООООЩ!
Ако те са на трудов договор ще си получават обезщетението от работодателя.

Преди да пишете, каквото и да било, най-напред трябва да сте наясно с нещата и тогава да пишете, кой кого заблуждава или подвежда!
Приятен Ден от мен! :smile1:

Всичките ми приятелки взели помощта са на трудов договор. Тази помощ няма нищо общо с каквито и да било пари, обезщетения, трудови договори, осигуряване, майчинство, детски, болнични и т.н. Не знам кой не е наясно с нещата, но искам да ми покажете къде в закона пише, че трябва да съм безработна? Заради подобни изказвания много майки не са кандидатствали за помощта. Днес моя приятелка подаде документи. Води се на работа в две фирми. Като й дойде решението за помощта ще пиша отново, въпреки че вече казах, че всички около мен взели помощта са на трудов договор.
Не съм тук за да се заяждам. Регистрирах се защото видях две изказвания, които в Социално подпомагане отрекоха да са истина: трябва да си безработна и трябва към датата на раждане на детето, а не след това да си студентка. Реших, че е добре да го споделя. Вие специално взели ли сте такава помощ? От собствен опит ли говорите или пък на Ваши познати?
#68 | 21.08.2014, 17:12
Публикации: 6668 / 658
Това сериозно ли го вярваш, че може да се получат и двете? :noexpression: учудваш ме

Да. Сериозно го вярвам.
#69 | 22.08.2014, 13:52
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Записах редовно магистратура през есента на 2011-та година, родих октомври 2012-та година, получих такава еднократна помощ. Прекъснах за 1 година и си възстанових правата миналата есен. Последният ми - 5 семестър е тази есен, като той се полага за писане на дипломна работа. Имам да взимам и няколко изпита от последните 2 семестъра. Питах в канцеларията, че първата ми възможна защита е през март, а дотогава според инспекторката следва да се водя редовен студент. Бременна съм с второ дете и терминът ми е в края на януари... Ще има ли право да кандидатствам пак за помощта, ако:
1) вече съм получавала веднъж такава помощ за голямото ми дете
2) следва да се дипломирам само месец след като родя?
#70 | 03.09.2014, 18:36
Публикации: 1 / 0
аз също имам питане понеже не мога да отида до учебен отдел,
 тази година ми изтичат студентските права имам да взимам един изпит и после държавните и не знам полага ли ми се уверенние на студентка с редовен статус или вече не .
Надявам се да ми помогнете,благодаря предварително
#71 | 03.09.2014, 23:11
Публикации: 2 / 0
бих искала да попитам ако съм семестриално завършила ,но не съм си взела държавните изпити имам ли право на еднократна помощ за майки студентки?
#72 | 04.09.2014, 10:10
Публикации: 6668 / 658
Прочетете текста и преценете сама.

Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., изм., бр. 23 от 2009 г., в сила от
1.01.2009 г.)
(1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.
(2) Размерът на помощта по ал. 1 се определя ежегодно със закона за държавния бюджет на
Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година.
(3) Помощта по ал. 1 се изплаща на майката (осиновителката), а при невъзможност да я получи - на друг законен представител на детето.
(4) При условията на ал. 1 еднократна помощ за отглеждане на дете се предоставя в пари и на самотния баща (осиновител).
#73 | 04.09.2014, 11:01
Публикации: 5 / 0
И аз се интересувам за тази помощ...и прочитайки по-нагоре...да питам правилно ли съм разбрала:
-трябва да съм студентка към датата на раждане
-не трябва да съм на ТД
-помощта не важи за магистратура????
#74 | 04.09.2014, 16:03
Публикации: 2 / 0
аз знам.че трябва да съм редовна форма на обучение държавна поръчка  въпроса ми беше да не би сега като съм семестриално завършила да ми кажат ,че нямам право.Макар ,че към момента на раждане на детето аз все още би трябвало да имам студентски права след като съм с невзети държавни изпити
#75 | 04.09.2014, 23:03
Публикации: 674 / 25
Ако сте семестриално завършила,вие вече не сте редовна форма на обучение,защото вече не посещавате лекции и семинари.Нямате право на еднократна помощ в този случай.
#76 | 05.09.2014, 11:01
Публикации: 5 / 0
Не съм съгласна с последния пост! Работила съм в студентска канцелария, т. е. издавала съм много уверения на студенти редовна и задочна форма. Обикновено уверението е готова бланка, на която се вписват данни...т.е. редовна форма, примерно осми семестър на учебната 2013/2014 г., имената и др. Никой не го интересува дали си завършил семестриално или не. Студентските ти права важат до вземане на последния държавен изпит. Да уточня, че става въпрос за РУ "Ангел Кънчев", предполагам и в другите университети е така. Може да потърсиш закона за висшето образование, за да си сигурна.
#77 | 09.09.2014, 11:31
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

Прочетох по-горе, че помощта е само за редовни студенти държавна поръчка, но никъде в закона не намерих такова условие. Същ така исках да потвърдя дали съм разбрала правилно, понеже изчетох цялата тема и има малко противоречия. Бременна съм в 4ти месец и желая да запиша магистратура, от есента. Трябва да родя февруари месец, това означава ли че февруари месец се подават документите за тази помощ или още от момента на записване, а се изплащат тогава?
ПОздрави и благодарности за ценната информация
#78 | 09.09.2014, 15:36
Публикации: 11932 / 2174
... Трябва да родя февруари месец, това означава ли че февруари месец се подават документите за тази помощ или още от момента на записване, а се изплащат тогава?

Ще се запишете септември и да подадете тогава още без де факто да сте майка ? Та нали помощта е за майки-студентки ???
#79 | 09.09.2014, 19:01
Публикации: 4 / 0
Може би се бърках с бременни студентки. Пък и няма да се изненадам да има  такова изискване след вси1ки административни безумия.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група