СМР на канализация

23.10.2013, 12:15 15671 14

23.10.2013, 12:15
Публикации: 59 / 0
външна фирма ще ни прави  канализация  на  обекта  ,смяна на тръби  ,  изкопи , и  разни подобни  и  сумата  е  около  20 хил.лв.   ,като външна услуга ли  да го  отнеса разхода  за  текущ ремонт
#1 | 23.10.2013, 13:43
Публикации: 6403 / 1129
Чия собственост е обекта?
#2 | 23.10.2013, 15:40
Публикации: 9299 / 1558
Зависи и чрез тези СМР какво се постига  - изгражда се нова канализация /нов ДМА/, ремонтира се съществуваща канализация за да се възстанови дейността й /ремонт/ или се разширява и модернизира съществуваща канализация, като се увеличава капацитета й /подобрение на ДМА/.
Отделно въпросът за собствеността.
А между ремонт или външна услуга не виждам разлика.
#3 | 24.10.2013, 08:16
Публикации: 59 / 0
частично се ремонтира  съществуваща канализация  ,  като  някъде  се разширява   канализацията  .какво по точно за собствеността  ,тя е общинска.  Реално досега си е имало  канализация  на този  обект т.е  на фирмата  ,но  като  ДМА  никъде  не  заведно  като  такова.
#4 | 24.10.2013, 08:22
Публикации: 11932 / 2174
"...частично се ремонтира  съществуваща канализация  ... "

Ако без този ремонт съществуващата канализация не може да функционира нормално и той възстановява обичайното функционално състояние на въпросната канализация това е разход за външна услуга.

"...Реално досега си е имало  канализация  на този  обект т.е  на фирмата  ,но  като  ДМА  никъде  не  заведно  като  такова."

Документално излиза, че ремонтирате нещо, което не притежавате ?
#5 | 24.10.2013, 11:52
Публикации: 59 / 0
 Старата  канализация  ,която  е била   никъде  не е отразена като  актив  поне това устонових.Затова  по-добре  да го заведа  като нов  ДМА  ,  като  съоръжение   . Каква е амортизационната норма  ,имали нещо по -специфично .
#6 | 25.10.2013, 08:19
Публикации: 6403 / 1129
И все пак не става ясно на какво основание Вие плащате фактурите, които изпълнителят на услугата издава и на какво основание ги издава на Вас, ако обектът е общинска собственост.
А може би е Ваша собственост?
Скрит текст :
Ако е Ваша собственост, ще си го заведете като ДМА - съоръжение. Стойността ще се формира на основание издадените Ви от външната фирма фактури и др.разходи (ако има такива), които ще натрупвате примерно в 613 и при завеждане на обекта ще закриете със съответната сметка от група 20.
#7 | 04.11.2013, 15:36
Публикации: 44 / 2
Имам подобно питане - изграждане на външни ВИК -водопровод и канализация,извън границите на наш строеж(за собствени нужди).Всичко си правим ние - прокопаване , материали,труд.С приемането от ВИК - де факто им го предаваме безвъздмезно ,като част от тяхната мрежа. Не мога да ги заведа като ДМА, защото "държането" не е наше.Без това принудително изграждане - няма свързване към ВИК.  Как се осчетоводяват такива разходи ? По точно какъв е характера им ?
#8 | 05.11.2013, 06:47
Публикации: 6403 / 1129
Според мен, след като това са разходи, без които няма да можете да ползвате услутгите на ВиК, това са разходи за външна услуга.
#9 | 05.11.2013, 14:40
Публикации: 44 / 2
Благодаря за отговора.
Изчаквам да видя в цифровите модели на изградената ВИК мрежа(които пак ние изготвяне) ,какво ще бъде отразено ,но и аз мисля за разход .
#10 | 31.08.2015, 12:19
Публикации: 123 / 2
Здравейте
имам същия случай-изграждане на външна канализация извън имота на фирмата,
получаваме фактури за услугата от друга фирма, която извършва изкопите, поставянето на тръбите и изобщо цялостното изграждане на тази канализация, към ф-рата има и протокол за смр
по принцип тази услуга трябва да се извърши от общината и всъщност тази канализация не е наша но понеже общината се бави повече от година фирмата ни за своя сметка нае другата фирма която да извърши услугата
 разбрах че това е разход и не следва да се завежда като дма, понеже не е наш, но какво да правим с ддс-то- имаме ли право на данъчен кредит за тези услуги?
#11 | 31.08.2015, 13:15
Публикации: 123 / 2
намерих едно решение на Бургаски адм. съд с което не се признава данъчен кредит за подобен разход
#12 | 31.08.2015, 13:17
Публикации: 123 / 2
някой друг имал ли е подобен случай?  Моля да споделите опит
#13 | 31.08.2015, 14:11
Публикации: 44 / 2
При нас нямаше възможност - или,или -или си я изграждаш и ползваш , или нямаш никакъв достъп до канал и вода.Аз лично външните инсталации ги минах на разход,
вътрешните (в имота) - като дма.Ползвала съм ДДС .При нас ВИК мрежата не е общинска , а на дружеството ВИК .Без канализация и вода - как да извършваш каквато и да е дейност ,и кой може да твърди,че не свързана с дейността на фирмата. Дарение е възможнастта да направиш нещо без принуда , по собствена воля .При тези монополисти ?! Също така и няма безмъзмездно изграждане - самите ВИК инсталации се ползват от този , който ги изгражда.Най-много да трябва да се боря дали е дма , а не разход , но времето е пред нас
(Накараха ни да платим дори катинарчето на пломбата на водомера - 0.24 лв)
#14 | 23.06.2016, 14:06
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Предстои ми да се сблъскам с подобен проблем. Фирмата ще изгражда нова сграда. Общината няма средства за изграждане на канализация до терена и трябва ние да я изградим. Условието да получим разрешание за строеж на канализацията е след това да дарим изграденото съоръжение на общината. Прочетох различни ситуации и още не съм убедена, че имаме право на данъчен кредит. Дали може да помогнете със съвет.
Благодаря предварително!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група