Болничен по време на бременност

27.10.2011, 23:01 11612 11

27.10.2011, 23:01
Публикации: 1 / 0
Здравейте, самоосигуряващо се лице съм, през последните 4 месеца се осигурявам на 2000 лв, а преди това на 500 лв. терминът ми е на 01.03.2012г.Чудя се дали да изляза в болнични от 01.11.11г. или от средата на м.11/11г., но се притеснявам ако е от средата, да не падне осигурителната база за изчисляване на майчинство, какво ще ме посъветвате? Приятелка ми каза че било по- добре да не се прекъсва болничния, за да не падне осигурителната база.
#1 | 25.11.2011, 19:22
Публикации: 22 / 2
 >:При всички положения, няма да се вземе избрания  доход  от 2000 лв.  в 2011г.  и ще минете проверка за реалния доход!
#2 | 25.11.2011, 20:07
elisapetrova
ред. Написах отговор, но преди да го постна, видях, че въпросът е твърде от отдавна и питащата едва ли вече се интересува от това, какво ще и отговорим. Все пак, ако е ползвала болничен за ОЗМ през ноември, тепърва и предстои да избере доход, върху който да внесе осигуровки. И има още време да получи точен отговор, който в рамките на закона ще и позволи да получи най-добро обезщетение.
Смятам, че отговорът, който tzolova1972 е дала, не отговаря на въпроса по същество. Съветът на приятелката не е професионален.
#3 | 25.11.2011, 20:41
Публикации: 3145 / 253
ред. Написах отговор, но преди да го постна, видях, че въпросът е твърде от отдавна и питащата едва ли вече се интересува от това, какво ще и отговорим. Все пак, ако е ползвала болничен за ОЗМ през ноември, тепърва и предстои да избере доход, върху който да внесе осигуровки. И има още време да получи точен отговор, който в рамките на закона ще и позволи да получи най-добро обезщетение.
Смятам, че отговорът, който tzolova1972 е дала, не отговаря на въпроса по същество. Съветът на приятелката не е професионален.

1. Тепърва и предстои!?!? Моля за пояснение
2. Какво не Ви харесва  в отговор на  tzolova1972?
#4 | 25.11.2011, 20:52
elisapetrova
тЕпърва. Изборът на осигурителен доход за ноември става с внасянето на осигурителни вноски за ноември. Това е добре да се случи до 10-ти декември, за да може за месеците, от които се изчислява обезщетение на база ноемврийски доход, да се вземе сумата, върху която са внесени осигуровки за ОЗМ, а не минималния осигурителен доход, което ще се случи при закъснението.

Дали на мен ми харесва отговора на tzolova1972, няма никакво значение. Просто не е отговор на въпроса на marieta80 или по-скоро на молбата и за съвет. А изречението "и ще минете проверка за реалния доход!" няма никакво отношение към размера на обезщетенията, получавани от СОЛ.
#5 | 25.11.2011, 20:56
Публикации: 3145 / 253
Това че се внасят по-късно осигуровките не означава, че тя може да избира по-голям доход от 2000лв. А въпроса е за болничен през м.ноември не и за декември.

По-точно за другите няма значение преразглеждане на дохода, отколкото за СОЛ.
#6 | 25.11.2011, 21:12
elisapetrova
Таня, изобщо не разбрах последния ти пост. Пробвах да изразя това с емотиконче. Налага се с думички да те помоля да обясниш какво имаш предвид в 20:56. Никъде не съм казала, че някой може да избира доход, по-голям от 2000 лв. И е съвсем ясно, че болничният е за ноември. Не е ясна само датата, от която започва този болничен.
Но понеже така и така мариета я няма, а не се очертава ползотворна дискусия, предлагам да спрем дотук.
#7 | 26.11.2011, 10:04
Публикации: 30 / 0
Кой е по-благоприятен вариант за една бъдеща майка - да излезе в болничен от средата на месеца или от началото му?
#8 | 26.11.2011, 10:05
elisapetrova
Кой е по-благоприятен вариант за една бъдеща майка - да излезе в болничен от средата на месеца или от началото му?

В краткосрочен план или в дългосрочен?
#9 | 26.11.2011, 10:11
Публикации: 30 / 0
В краткосрочен план или в дългосрочен?
По принцип ме интересува и какви са начините да се планира най-благоприятен финансово вариант.
#10 | 26.11.2011, 10:18
elisapetrova
По принцип ме интересува и какви са начините да се планира най-благоприятен финансово вариант.

Ами не звучи добре този въпрос. Най-изгодно финансово е майката да е здрава и бременността да протича нормално, без усложнения. И да попадне на добър екип от лекари. Пък всяко "планиране" и "изчисляване" на изгодността, само срива авторитета на бъдещите и настоящите майки.
#11 | 26.11.2011, 10:23
Публикации: 30 / 0
Ами не звучи добре този въпрос. Най-изгодно финансово е майката да е здрава и бременността да протича нормално, без усложнения. И да попадне на добър екип от лекари. Пък всяко "планиране" и "изчисляване" на изгодността, само срива авторитета на бъдещите и настоящите майки.

Не съм привърженик на тезата - ние да ги родим, пък все ще се намери кой да ги изхрани.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група