Съкращение

12.07.2013, 15:21 6072 6

12.07.2013, 15:21
Публикации: 8 / 0
Работодателя ми намекна , че най-вероятно ще ме съкрати в края на месеца. Като се има факта ,че ми го казва на 12-то число от месеца най-вероятно ще иска да подпиша че напускам по взаимно съгласие.
Какво е най добре да направя? Имам стаж 10 месеца.
Ако изискам да ме съкрати по надлежния ред имам ли право да търся обезщетение от работодателя си?
Знам ,че щом имам 9 месеца стаж мога да получа обезщетение 4 месеца като се запиша в бюрото по труда. Четох за някакъв чл.328,ал.1, т.12 ,с колко удължава периода на обезщетение той.
Мога ли да изискам да ми се заплатят неизползваните дни отпуска?
#1 | 12.07.2013, 15:36
Публикации: 1202 / 120
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2013.0.html

Прочетете тази тема.
Съкращава се щат, а с работник се прекратява трудов договор. Съкращаването е цяла процедура и едва ли това прави работодателя. Ако все пак го впише като основание в заповеддта имате право на обезщетение за 1 м. оставане без работа и то само в случай, че наистина останете без работа и си го декларирате пред него с изтичането на този месец. Ако сте започнали работа с по малка заплата можете да поискате обезщетение за разликата до сегашната си но пак само за този месец. В първият случай ще ви се завери и ос.стаж. Ако го направи без предизвестие, а по договор ви го дължи имате право и на обезщетение за неспазен срок на предизвестие /за срочните договори е до 3 м. но не повече от остатъчния по договора период; за безсрочните мин. 30 дни или колкото е фиксиран в ТД/. За неизползваните дни отпуск е длъжен да ви изплати обезщетение /само за пропорционално на отработеното време при него дни а не за целият полагаем/ дори да не сте придобили правото от 8 м. стаж.
#2 | 12.07.2013, 15:37
Публикации: 8 / 0
Съжалявам ,но не съм наясно и търся информация от колкото се може повече източници.
#3 | 12.07.2013, 15:48
Публикации: 629 / 129
Модератор
Не подписвайте никакви заявления/ молби/ предложения за прекратяване по взаимно съгласие. Нека приложи процедурата за съкращаване, за да имате право на обезщетение, а и на по- голяма сума на обезщетението за безработица.
При прекратяване на трудовото правоотношение следва да се изплатят дните неизползван платен отпуск към момента.
#4 | 12.07.2013, 15:49
Публикации: 6668 / 658
Конкретно във Вашия случай:
1. Няма да има значение по кой член ще бъде прекратен договора относно времето, през което ще получавате обезщетение за безработица - все ще са 4 месеца.
2. Може да има разлика в размера на обезщетението, защото при освобождаване по взаимно съгласие е по 7.20 лв. за 1 работен ден, а при съкращение по инициатива на работодателя е 60% от осигурителния доход за 24 месеца назад.
3. Ако прекратяването е по взаимно съгласие - имате право на обезщетение по чл.224 от КТ за неползван платен годишен отпуск.
4. Ако е съкращаване поради намаляване обема на работа, закриване на предприятието или на щата, освен на обезщетение за неползван отпуск, може да имате право на обезщетение за неспазено предизвестие и на обезщетение за оставане без работа.
#5 | 12.07.2013, 16:37
Публикации: 8 / 0
От това разбирам ,че за мен е най-добре да изискам известие за съкращение и да бъда съкратен по инициатива на работодателя. От което ще получа неизползвания си отпуск,една месечна заплата (ако не си намеря работа през това време) и 4 месеца по 60% от осигурителния доход обезщетение от бюрото по труда.
Има ли значение дали съм на срочен договор? Понеже той е до края на декември.
#6 | 13.07.2013, 11:19
Публикации: 129 / 7
Не, няма значение, че сте на срочен ТД. Щом като ви съкрати се регистрирайте в 7 дневен срок в БТ
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група