Контрол на горивата от 01 май 2013 г.

08.05.2013, 14:30 106372 88

#40 | 08.05.2013, 14:30
Публикации: 76 / 3
Според мен трябва да подавате веднъж за полученото и веднъж за продаденото виж, въпрос 14 от въпроси и отговори на НАП
#41 | 09.05.2013, 08:21
Публикации: 1884 / 384
Допълнена е НАРЕДБА № Н-18 ОТ 2006 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОДАЖБИ В ТЪРГОВСКИТЕ ОБЕКТИ ЧРЕЗ ФИСКАЛНИ УСТРОЙСТВА (ДВ, БР. 106 ОТ 2006 Г.)
 В частта за подаване на данни в Нап за доставени/получените количества течни горива, прилагам текстта. Изменението е в сила от 30 април 2013 г.
Скрит текст :
#42 | 10.05.2013, 08:22
Публикации: 1884 / 384
Да систематизираме този въпрос с Контрола върху горивата с още въпроси и отговори, които ни предоставят в прикачения файл  :smile1:
#43 | 10.05.2013, 10:05
Публикации: 64 / 2
Има ли подавали ЕДП и ЕДД? Имам подпис на фирма, която е упълномощена от друга фирма да подава информация за тази справка. Ще имам ли проблем при подаването, т.к в ръководството пише, че на Автор на електронното заявление трябва да излиза име на физическото лице, а при мен се зарежда името на фирмата титуляр на подписа и Булстата. Да не означава, че трябва да имам подпис на ФЛ и от там да подавам данни? Моля, помогнете ми, че днес ще се налага да подавам тези данни.
#44 | 10.05.2013, 11:50
Публикации: 54 / 0
Ако ел. подпис не е на фирмата, която трябва да подава данните за горовото, трябва да попълните отново заявление за упълномощяване и да го занесете в НАП.
#45 | 10.05.2013, 11:53
Публикации: 64 / 2
Попълнила съм и съм подала заявление за упълномощаване, но подписът който е упълномощен е на името на друга фирма, а в указанията пише, че данни за "Автор на електронното заявление" трябва да излиза име на физическото лице, а при мен се зарежда името на фирмата титуляр на подписа и Булстата. Правилно ли е? При Вас какво излиза? Невярвам да трябва да се купува и подпис на физическо лице
#46 | 10.05.2013, 11:59
Публикации: 54 / 0
Като влезеш в системата, от избор на фирма трябва да поставиш точката на фирмата за която ще подаваш данните.

Аз подавам за титуляр и по принцип само тази фирма излиза. И, да данните на фирмата излизат. Нали има вид на лицето, подаващо данните...
#47 | 10.05.2013, 12:13
Публикации: 1884 / 384
k.k, когато са издали електронния подпис на фирмата, са вписали и физическото лице, което ще работи с този ел подпис. Щом сте подали заявление и уведомление към НАП и имате достъп, това е необходимото. Вижте сертификата на КЕП, вътре освен данните на фирмата има и представляващ я.
#48 | 10.05.2013, 12:21
Публикации: 64 / 2
Благодаря Ви много за съдействието
#49 | 14.05.2013, 20:24
Публикации: 76 / 3
Продаваме течно горива на дребно в обект с ЕСПФ и на едро което не е през ЕСФП. Когато получим гориво за на едро подавам ЕДП за доставката, ако продадем на едро съответно ЕДД за продажба. Но се налага от количество получено за продажба на едро да продаваме в обекта на дребно с ЕСФП. Трябва ли да подавам ЕДД за промяна на местоназначение?
#50 | 15.05.2013, 16:16
Публикации: 64 / 2
(11) Данни по ал. 10 не се подават от:
3. доставчика за доставки, които е отчел чрез електронната си система с фискална памет;
#51 | 15.05.2013, 19:25
Публикации: 1884 / 384
Ако тази част, която продавате на дребно от количеството на едро не я "вкарате" в ЕСФП, ще излезе че продавате гориво без да го имате, тоест ще светне в червено един момент. А с ЕДП сте ангажирани в системата, че сте го получили и следва да има по нататък инфо къде отива.   
#52 | 16.05.2013, 12:38
Публикации: 76 / 3
ПОДАВАНЕ НА ДАННИ В НАП ЗА ДОСТАВЕНИТЕ/ПОЛУЧЕНИТЕ КОЛИЧЕСТВА ТЕЧНИ ГОРИВА
Чл. 59а. (1) Лицата по чл. 118, ал. 7, 8, ал. 9, т. 1 и ал. 10 ЗДДС подават в НАП данни чрез електронен документ за доставка (ЕДД) – приложение № 22, или електронен документ за получаване (ЕДП) – приложение № 23, за доставката и движението на доставените/получените количества течни горива, както и за промяната в тях, отнасяща се до цялото количество гориво или до част от него, в случаите, когато данните не са декларирани с електронен акцизен данъчен документ (еАДД)/единен административен документ (ЕАД) и са задължителни за подаване съгласно наредбата. Всеки ЕДД, ЕДП, както и подадените данни за доставени количества горива по документ, въведени ръчно през ЕСФП, съдържат задължително номер на еАДД/ЕАД.
(2) Лице по ал. 1 – доставчик по доставка на течни горива, подава ЕДД съгласно приложение № 22 при продажба на гориво.
(3) Лице по ал. 1 – получател по доставка на течни горива:
1. подава ЕДП съгласно приложение № 23 за потвърждаване на полученото гориво с изключение на случаите, когато горивото се доставя в обект с ЕСФП;
2. подава ЕДД за промяна на местоназначение спрямо посочено в еАДД/EАД или предходно ЕДД с изключение на случаите, когато горивото отива в обект с ЕСФП и няма смяна на собственост;
3. подава ЕДД за престой на горивото повече от 24 часа;
4. подава ЕДД за промяна в превоза (превозвач, транспортно средство и/или водач), посочен в еАДД/ЕАД или предходен ЕДД.


Не разбрах какво искате да кажете с това "на червено", трябва или не да подавам ЕДД за промяна на местоназначението, при условие че отива с обект с ЕСФП на същата фирма?
#53 | 18.05.2013, 09:03
Публикации: 1884 / 384
Здравейте, мисля че следва да коригирате ЕДП, тоест да впишете в него само количеството за което ще подадете ЕДД, а останалото количесто да "вкарате" в ЕСФП. Смяна на местонахождението няма, горивото си е при вас, това се прави когато се сменя адреса на който се съхранява горивото. Не рядко проверяващите намират липси на гориво по обектите и собствениците се оправдават с това, че го били оставили на съхранение при доставчиците.
Хубаво би било да се организирате, да поръчвате количества за "на едро" отделно от тези които зареждате на бензиностанцията. Иначе ще си създадете много работа и объркване. Знаете, че за всяко АДД,ЕДП се пуща ЕДД и то до изчерпване на количествата. Това си е следене по документ и количества, един вид склад.
#54 | 28.05.2013, 08:29
Публикации: 15 / 0
Здравейте,
имам следното питане:
Почти всеки ден зареждаме служебните коли на фирмата с дизелово гориво , трябва ли да подаваме информация по електронен път и какво точно?
Благодаря предварително!
#55 | 29.05.2013, 09:31
Публикации: 123 / 2
здравейте
ние сме търговец на едро с горива
купуваме от фирма А която също е търговец на едро, но зареждаме директно от петролната база /с нашата цистерна/
Фактурираме на фирма Б но носим директно на фирма С/ а фирма Б фактурира на фирма С/
Всичко е по банка и нямаме ЕСФП
в ЕДП ЗЛ- от което купуваме попълваме фирма А , а в място на получаване на горивото- петролна база без есфп/ петролната база на НХК/
в ЕДД ЗЛ -получател попълваме фирма Б, а в местоназначение-адреса на фирма С/странно че не се изисква Булстат на С, нито име на фирмата, а само адрес, когато не е обект с есфп/
Правилно ли попълваме двата документа?
Притеснява ме това че в ЕДД попълваме 2 фирми-една в ЗЛ- получател и една в Местоназначение на горивото/т.е. Б и С/
Бих била много благодарна да получа Вашия отговор
Р. Цветкова
#56 | 29.05.2013, 10:25
Публикации: 123 / 2
моля ако някой подава тези документи да ми каже мнението си
#57 | 29.05.2013, 15:49
Публикации: 1884 / 384
Радостина, ако зареждате служебните коли от бензиностанция и ви издават касова бележка с фактура, нищо никъде повече не декларирате.
Чл.118
(8) Данъчно задължено лице, което за целите на независимата си икономическа дейност извършва зареждане на превозни средства, машини, съоръжения или друга техника за собствени нужди с течни горива, е длъжно да регистрира и отчита зареждането по реда на наредбата по ал. 4.
(9) Алинея 8 не се прилага
2. от лице по ал. 8 - получател по доставка на течни горива, в случаите, когато доставчикът по доставката е краен разпространител и получателят не извършва продажби на течни горива.
#58 | 29.05.2013, 18:01
Публикации: 76 / 3
Ако тази част, която продавате на дребно от количеството на едро не я "вкарате" в ЕСФП, ще излезе че продавате гориво без да го имате, тоест ще светне в червено един момент. А с ЕДП сте ангажирани в системата, че сте го получили и следва да има по нататък инфо къде отива.   
Не разбирам ,как така ангажирани сме с ЕДП, то това всички които имат ведомствени бензиностанции, земеделци.. и други, които подават само ЕДП, остават ангажирани с него, нали все пак тези горива ги изразходват?
"2. подава ЕДД за промяна на местоназначение спрямо посочено в еАДД/EАД или предходно ЕДД с изключение на случаите, когато горивото отива в обект с ЕСФП и няма смяна на собственост;"
А то нашето гориво отива точно с обект с ЕСФП, така че според мен чрез ЕСФП се освобождаваме от него, а не подавам нищо с КЕП.
Моля споделете, има ли и други такива казуси сложни, като моя?
#59 | 30.05.2013, 09:20
Публикации: 123 / 2
ами когато сте заредили цистерната /предполагам автоцистерна/ за продажба на едро, подали сте ЕДП за това количество и решите да го продадете на дребно, нали от автоцистерната количеството постъпва във вашата бензиностанция, която е с ЕСФП и посредством тази ЕСФП информацията за прехвърленото количество от автоцистерната в бензиностанцията постъпва в НАП  и следователно няма нужда да подавате същата информация с КЕП, поне така мисля
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група