Бонус за оборот

09.07.2014, 16:58 7880 5

09.07.2014, 16:58
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам получена сума от фирма от ЕС за бонус за оборот без никакви документи и обороти директно с тях, реално периодичните доставки са ми  от техни дистрибутори в страната и стоката която си получавам е с ддс 20% стандартно за България.Те имат система по която си отчитат оборот за период направен от нас и ни изплащат тези суми без това да минава през доставчика ни от страната.
Как е най-правилно да ги отнасям.
Благодаря предварително.
#1 | 10.07.2014, 07:32
Публикации: 1884 / 384
Трябва да погледнете договореностите с дистрибуторите, вероятно това е клауза от договора с тях. Фирмата от ЕС най-вероятно е издала документ, който не е пристигнал при вас, може и да е при дистрибуторите, или последните трябва да издадат на вас такъв, варианти...
А относно осчетоводяването, зависи стоките или материалите /не пишете каква е дейността ви/ дали са продадени или вложени в производство или са налични в складовете ви.
#2 | 10.07.2014, 08:59
Публикации: 314 / 38
СИЛМА аз също чакам подробности:

Преди няколко месеца попаднах на една такава схема.
ЮЛ купува стоки от представител за страната и ги продава.
Част от продажбите лицето реализира само, а част - предава на ФЛ, които действат като мрежа.
Представителят отчита извършените продажби и им дава БОНУС.
ЮЛ получава бонус като му пускат КРЕДИТНО ИЗВЕСТИЕ по покупната фактура.
ФЛ получават бонус, който се изплаща на ЮЛ, а то от своя страна го изплаща на ФЛ.

Съвета ми е да прочетеш договора си. Едва след като ми представиха договора успях да се ориентирам какво да очаквам и не претендирам, че всичко съм разбрал на 100%. :)

Та дай подробности, защото и в наш интерес ще е да разчепкаме темата.
#3 | 10.07.2014, 12:36
Публикации: 24 / 1
Да се включа и аз с подобен случай. Мои клиенти ЮЛ купуват стока от доставчик /ЮЛ/ и на края на месеца при изпълнени условия за определен оборот, доставчика връща по банков път бонус. За върнатия бонус доставчика иска ние да издадем ф-ра, но не е ли по-правилно той да ни издаде КИ?
Да уточня, че договора още не е при мен и не съм го чела.
#4 | 10.07.2014, 12:38
Публикации: 11932 / 2174
Да се включа и аз с подобен случай. Мои клиенти ЮЛ купуват стока от доставчик /ЮЛ/ и на края на месеца при изпълнени условия за определен оборот, доставчика връща по банков път бонус. За върнатия бонус доставчика иска ние да издадем ф-ра, но не е ли по-правилно той да ни издаде КИ?
Да уточня, че договора още не е при мен и не съм го чела.


Тука ще намерите доста теми по въпроса - само ще изкажа лично мнение, че според мене Вашият доставчик е един от малкото, който правилно подхожда с въпроса за бонуса. Вие сте страната, получаваща този бонус и съвсем правилно следва да издадете фактура.

http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,9132.msg52734.html#msg52734
#5 | 10.07.2014, 15:30
Публикации: 52 / 4
Колеги, аз също получавам периодичен бонус от наш клиент .Той ме уведомява с кредитна нота и аз издавам фактура за получен бонус. Обекновена разплащането става с приспадане от наши задължения към тях за което правим двустранен Протокол за приспадане, в  който посочваме нашата и тяхната фактура по които ще направим приспадането и страната която дължи разликата я плаща по банка.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група