Опис на наличните активи чл.74 от ЗДДС

19.04.2015, 15:38 52266 42

#20 | 19.04.2015, 15:38
Публикации: 251 / 8
Благодаря, irenabrili!

Тъй като във фактурата са описани отделните услуги на отделен ред и всяка със своята стойност, аз ще ги посоча по същия начин като съответно посоча един и същ номер на фактура.

А да очаквам ли да се свържат с мен данъчните след подаването му за някаква проверка на фактурите?

Досега не съм подавала такъв опис и затова питам. Извинявам се, ако въпросите звучат елементарно.
#21 | 19.04.2015, 18:03
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
След подаването на описа не ми се е случвало да ми правят проверка. А и не виждам смисъл от такава. С описа един вид се резервира правото на приспадане на данъчен кредит по включените в него фактури и при евентуална ревизия по ЗДДС може да се провери дали фактури, посочени в дневник покупки, издадени преди регистрацията, са били отразени в подаден в срок опис.
#22 | 20.04.2015, 09:12
Публикации: 251 / 8
Разбирам, много благодаря още веднъж!
#23 | 22.04.2015, 13:13
Публикации: 306 / 36
Благодаря, irenabrili!

Тъй като във фактурата са описани отделните услуги на отделен ред и всяка със своята стойност, аз ще ги посоча по същия начин като съответно посоча един и същ номер на фактура.

А да очаквам ли да се свържат с мен данъчните след подаването му за някаква проверка на фактурите?

Досега не съм подавала такъв опис и затова питам. Извинявам се, ако въпросите звучат елементарно.

На мен са ми правили проверка по описа.  Искаха ми фактури, договори. И това в 2014г.
#24 | 12.08.2015, 23:39
Публикации: 97 / 1
При дерегистрация и повторна регистрация в един и същи период,налага ли се подаване на опис с активите?
#25 | 13.08.2015, 06:44
Публикации: 11932 / 2174
При дерегистрация и повторна регистрация в един и същи период,налага ли се подаване на опис с активите?

При регистрацията подаването на описа и ползването на данъчен кредит е Ваше право, а не задължение. Иначе всяка една от процедурите - дерегистрация и регистрация си имат своята "технология" и част от нея е подаването на описа.Двете може да са в един период, но в дните между тях да имате движение на стоки евентуално и описите да не са идентични. Освен това правото за данъчен кредит на наличните активи при регистрация се придобива след подаване на описа  в законоустановения срок.
#26 | 13.08.2015, 19:29
Публикации: 97 / 1
При регистрацията подаването на описа и ползването на данъчен кредит е Ваше право, а не задължение. Иначе всяка една от процедурите - дерегистрация и регистрация си имат своята "технология" и част от нея е подаването на описа.Двете може да са в един период, но в дните между тях да имате движение на стоки евентуално и описите да не са идентични. Освен това правото за данъчен кредит на наличните активи при регистрация се придобива след подаване на описа  в законоустановения срок.
Ако се налага подаване на описи в случай при еднакви наличности,какъв е смисълът на този член от ЗДДС,просто се опитвам да си го обясня:                      Доставка във връзка с дерегистрацията и определяне на задълженията за последния данъчен период

Чл. 111. (1) (Доп. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Към датата на дерегистрацията се смята, че лицето извършва доставка по смисъла на закона на всички налични стоки и/или услуги, за които е ползвало изцяло или частично данъчен кредит и които са:
1. активи по смисъла на Закона за счетоводството, или
2. активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, различни от тези по т. 1.
(2) Алинея 1 не се прилага:
1. при дерегистрация поради смърт на физическо лице, което не е едноличен търговец;
2. (доп. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) при смърт на регистрирано по този закон лице - едноличен търговец, ако предприятието на лицето е поето по наследство или по завет от лице, което е регистрирано по този закон, или се регистрира в срок 6 месеца от датата на смъртта - само за наличните стоки и услуги към датата на регистрацията;
3. (доп. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) при преобразуване на регистрирано юридическо лице, ако новообразуваното или правоприемащото лице е регистрирано по този закон или се регистрира по реда и в срока по чл. 132 - само за наличните стоки и услуги към датата на регистрация;
4. за наличните активи - публична държавна или публична общинска собственост;
5. (нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) при дерегистрация по чл. 176 и последваща регистрация на лицето в рамките на един данъчен период - за стоките и услугите, които се били налични, както към датата на дерегистрацията, така и към датата на последващата регистрация.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Данъкът по ал. 1 се включва в резултата за последния данъчен период, декларира се по реда и в срока по чл. 125 и се внася в срока по чл. 89.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато към датата на дерегистрация лицето е в процедура по приспадане по реда на чл. 92, се приема, че към тази дата двата едномесечни периода са изтекли.
#27 | 13.08.2015, 21:43
Публикации: 721 / 96
Вие и сам сте си намерили вероятно отговора, но като чета питането от него не се разбира , че дерегистрацията е по чл.176 . Задавайте коректни въпроси, за да получавате точни отговори.Иначе ал.2 не разглежда подаването или не на описи, а неначисляване на ДДС за наличните активи при дерегистрация.
Нека и по-запознати се изкажат по въпроса.
#28 | 13.08.2015, 21:56
Публикации: 721 / 96
Чл. 74. (1) Регистрирано лице по чл. 96, 97, 98, чл. 100, ал. 1 и 3, чл. 102 или 132 има право на приспадане на данъчен кредит за закупените или придобитите по друг начин или внесените активи по смисъла на Закона за счетоводството преди датата на регистрацията му по този закон, които са налични към датата на регистрацията.
(2) Правото по ал. 1 възниква само за наличните активи към датата на регистрация, за които са налице едновременно следните условия:
1. налице са изискванията на чл. 69 и 71;
2. доставчикът е регистрирано по закона лице към датата на издаване на данъчния документ и доставката е била облагаема към тази дата;
3. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) регистрационният опис по образец на наличните активи е съставен към датата на регистрация по този закон и подаден не по-късно от 45 дни от датата на регистрация;
4. активите са придобити от лицето до 5 години, а за недвижими вещи - до 20 години, преди датата на регистрация по този закон.

Ако регистрацията е по един от тези членове следва да бъдат изпълнени и условията  на ал.2.
#29 | 14.08.2015, 00:12
Публикации: 11932 / 2174
При дерегистрация и повторна регистрация в един и същи период,налага ли се подаване на опис с активите?

Имате основание за въпроса си и разковничето за това е в " повторна" регистрация, на което при първия отговор не обърнах необходимото внимание.Също така не сте пояснили, че става дума за дерегистрация по чл.176, което пояснявате впоследствие.

ЗДДС
..........
Право на приспадане на данъчен кредит при повторна регистрация

Чл. 76. (1) Регистрираното лице има право да приспадне начисления данък при дерегистрацията му по този закон за обложените активи по чл. 111, ал. 1, т. 1, които са налични към датата на последващата му регистрация.
(2) Правото по ал. 1 възниква, когато са налице едновременно следните условия:
1. наличните активи по смисъла на Закона за счетоводството към датата на последващата регистрация по този закон са били обложени при дерегистрацията по реда на чл. 111, ал. 1, т. 1;
..............

Тези активи обаче не са били обложени при дерегистрацията, защото за тях е приложим чл.111 ал.2 т.5 / която сте и маркирали и разбирам, че тя е, която отговаря на Вашият случай / . Следователно при дерегистрацията не подавате опис и не начислявате ДДС по него, защото имате последваща регистрация в същия месец . Наличните активи към датата на повторната регистрация не отговарят на условието на чл.76 ал.2 т.1 и за тях не възниква необходимост от подаване на опис и не следва право на данъчен кредит.

И отговорът на въпроса Ви е не, не се налага подаване на опис на наличните активи.
#30 | 29.09.2015, 10:54
Здравейте
Искам да попитам този опис отделно ли се подава от дневника за покупки и понеже ще ги нося на хартия,означава ли това,че го попълвам ,разпечатвам и го нося,защото други покупки,след регистрацията по ДДС, нямаме?
#31 | 29.09.2015, 10:57
Публикации: 574 / 56
#32 | 11.11.2015, 06:05
Публикации: 1 / 0
Здравейте !
Предстои ни регистрация по ЗДДС. Имаме закупени активи, от ЕО и от САЩ. Те също ли се подават в описа?
#33 | 09.05.2016, 12:49
Публикации: 8 / 0
Здравейте,

Имам следния въпрос. При осчетоводяване на фактурите от Описа на наличните активи в дневниците по ДДС, трябва ли да се попълва и данъчната основа на доставката. Защото, ако се попълва и тя, фактурите трябва да се разделят на части според това дали има право на данъчен кредит или няма такова право. В противен случай ще дойде разминаване между фактурата на доставчика и тази в нашия дневник?
#34 | 09.05.2016, 12:58
Публикации: 11932 / 2174
Да, следва да се посочва и данъчната основа на доставката. Относно доставките без право на данъчен кредит - какво място имат  в описа ?
#35 | 09.05.2016, 14:39
Публикации: 8 / 0
В описа нямат място, но според мен трябва да се осчетоводи цялата фактура в дневника за покупките, независимо, че част от стоките в нея не са налични. Иначе като суми ще се разминат фактурата в нашия дневник и фактурата в дневника за продажби на доставчика.
Или бъркам?
#36 | 09.05.2016, 17:36
Публикации: 11932 / 2174
В описа нямат място, но според мен трябва да се осчетоводи цялата фактура в дневника за покупките, независимо, че част от стоките в нея не са налични. Иначе като суми ще се разминат фактурата в нашия дневник и фактурата в дневника за продажби на доставчика.
Или бъркам?

Бъркате. Идеята е да осчетоводите описа по фактури и то само по отношение на наличните към датата на регистрацията активи. С други думи казано не осчетоводявате цялата фактура, а само тази част от нея, която касае налични към регистрацията по ЗДДС активи. В случая не следва да има съответствие с дневниците на доставчика.
Ако сте закупили 100 бройки изделие А, но имате само 10 от тях осчетоводявате фактурата с данъчната основа и данъка само на тези 10 налични бройки.
#37 | 09.05.2016, 18:12
Публикации: 8 / 0
Благодаря Ви много!
#38 | 12.04.2017, 15:26
Публикации: 260 / 61
Регистрация по ЗДДС на 21.12.16г. Получени услуги преди датата на регистрация, без да е подаден опис по образец до 45 дни от регистрацията. Първи данъчен период 12,16 на възстановяване, 01.17 ДДС на възстановяване, 02.17 също на възстановяване. Подадена е справка прил. 6. Колегата преди мен е подал исканите обяснения и документи и ето че от НАП ми звънят за протокол с включени трите фактури преди регистрацията и обяснения, че същите ще посоча в дневник покупки за м. 03/17.
Ще подам на ново ДДС за Март като включа въпросните фактури. Но какъв протокол да издам и все си мисля, и без опис нещо не ми е ясно
#39 | 12.04.2017, 15:44
Публикации: 260 / 61
Да допълня, получените услуги, не са и не биха били дълготрайни активи. Едната е за наем на офис, другите две за рекламни материали т.е. са извън хипотезата на Чл. 79б от ЗДДС.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група