Калкулатор: Майчинство (архивирана)

01.02.2014, 13:06 1419564 1429

#920 | 01.02.2014, 13:06
Публикации: 6668 / 658
Ако имате необходимия общ осигурителен стаж от 12 месеца, осигурена за фонд Общо заболяване и майчинство ще получавате обезщетение в размер на МРЗ за страната - 340.00 лв. в момента.
#921 | 01.02.2014, 13:20
Публикации: 5 / 0
Ако започна от януари 2014 до терминът ми на 1 май да се самоосигурявам, въпреки че не съм работила от 2010, поради обучение и имам стаж над 3 години ще мога да полуца майчинство. Така ли е?
#922 | 01.02.2014, 13:22
Публикации: 379 / 33
,,
#923 | 01.02.2014, 18:45
Публикации: 1 / 0
Моят въпрос е дали след като съм освободена по чл.325 т.3 и се запиша на борсата с право на 60 % обезщетение, ще продължа ли да получавам и половината от майчинството, което се получава до втората година на детето?
#924 | 01.02.2014, 20:52
Публикации: 6668 / 658
Моят въпрос е дали след като съм освободена по чл.325 т.3 и се запиша на борсата с право на 60 % обезщетение, ще продължа ли да получавам и половината от майчинството, което се получава до втората година на детето?

Не.
#925 | 01.02.2014, 20:52
Публикации: 6668 / 658
Ако започна от януари 2014 до терминът ми на 1 май да се самоосигурявам, въпреки че не съм работила от 2010, поради обучение и имам стаж над 3 години ще мога да полуца майчинство. Така ли е?

Как ще се самоосигурявате?
#926 | 02.02.2014, 10:51
Публикации: 5 / 0
Прочетох, че може сама да се самоосигурявам.
#927 | 02.02.2014, 12:19
Публикации: 962 / 103
Кои са самоосигуряващи се лица?

    упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност по регистрация (журналисти, адвокати, консултанти, архитекти, експерт-счетоводители, одитори, нотариуси, частни съдебни изпълнители, лицензирани оценители, експерти към съда и прокуратурата, медицински специалисти, застрахователни агенти по чл. 164, ал. 1 от Кодекса за застраховането, дейци на науката, културата, образованието, икономисти, инженери и други физически лица, упражняващи свободна професия; лицата, които плащат патентен данък и не са еднолични търговци);
    лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица-членове на неперсонифицирани дружества;
    регистрирани земеделски производители или тютюнопроизводители.
#928 | 04.02.2014, 13:11
Публикации: 2 / 0
Здравейте!Искам да попитам,дали имам право на майчинство,при случай че работя от юли месец 2013,терминът ми е на 17.08.2014,но съм осигурявана до момента на 4 часа с брутна заплата от 230лв. и малко вероятно е да се промени до излизането ми в майчинство?И другото ми запитване е: ако имам право на майчинство в този случай,в какъв размер ще е обезщетението ми през първата година и дали има смисъл да настоявам да ме осигуряват и да работя на 8 часа през останалите месеци до излизането в майчинство,за да взимам евентуално по-високо,ако ми се полага,разбира се? Благодаря,предварително!
#929 | 04.02.2014, 13:13
Публикации: 6668 / 658
Само това ли Ви е осигурителния ста - от м.юли 2013 год.?
#930 | 04.02.2014, 15:12
Публикации: 2 / 0
Да,това е осигурителния ми статус,преди това бях студентка.
#931 | 04.02.2014, 18:26
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Съпругата ми е безработна от 07 май 2013 година, като до 06 февруари 2014 година ще получава обезщетение за безработица от НОИ.
Тя е родена след 1959 година.

Интересува ме, тъй като в момента е бременна, как трябва да постъпя, за да може да получава майчински след раждането.
Ситуацията е приблизително такава: след 06 февруари 2014 тя няма да получава вече обезщетение за безработица и за около два месеца ще бъде безработна, като осигуровките трябва да ги поема аз.

Какви осигуровки трябва да се поемат от мен (здравни - със сигурност, но социални (ДОО) необходимо ли е) и каква ще бъде сумата, която ще трябва да се внася в НАП?
Също така за периода, в който е получавала обезщетение за безработица от НОИ внасяни ли са от там ДОО и ако не - дължат ли се от нас за този период?

Трябва да уточня, че след тези два месеца, през които няма да има възможност да работи, тя ще започне работа на трудов договор, като в началото на май месец би трябвало да излезе в болничните, полагащи се 45 дена преди раждането.
 
#932 | 04.02.2014, 18:53
Публикации: 9298 / 1557
Безработното лице задължително внася ЗОВ по 16,80 на месец.
За да внася /да му внасят/ осигуровки за пенсия, болнични и т.н., трябва да има законово основание за това - работа по трудов договор, ДУ, ЕТ, съдружник, земеделски производител, свобозна професия.../ По желане не става.
За периода на "платена" борса лицето има осигуровки за пенсия и за здраве. Не се внасят осигуровки за общо заболяване  имайчинство и за безработица.
Съдейки по възрастта - съпругата Ви има 12 месеца осигурителен стаж с осигуровки за майчинство. Сега е нужно да си гледа здравето . После да започне някъде работа на трудов договор, по възможност - безсрочен/. Трябва и поне 1 работен ден преди първия болничен.

Да напомня и още нещо  -след прекратяване на обезщетението за безработица /според датата, до която е определено обезщетението, а не датата на последното плащане/ съпругата Ви ще се води здравнонеосигурена. До 25-то число на месеца, следващ този, през който е свършило обезщетението, тя лично трябва да подаде декларация обр.7 в офиса на НАП по постоянен адрес. Не зная дали става по пощата. Ако последният ден на обезщетението е 6.02, то срокът за подаване на Д7 е 25.03.2014. В същия срок правите първата здравноосиг. вноска.
#933 | 04.02.2014, 20:50
Публикации: 2 / 0
Благодаря ти за изчерпателния отговор.
Нека само питам още нещо за яснота: това че е имало период, в който не са били покрити осигуровките за ДОО (в частнст за майчинство)  не би трябвало да бъде проблем за получаването на майчинските след като роди.
Само да уточня - тя има 8 години трудов стаж до момента.
#934 | 04.02.2014, 21:32
Публикации: 9298 / 1557
Обезщетението за бременност и раждане се определя според дохода от последните 18 месеца преди настъпването на временната нетрудоспособност. Ако през тези месеци има такива без осигуровки за ОЗМ, за тях се взема минималната работна заплата.
Във Вашия случай липсата на осигуровки за ОЗМ и на доходи в 18-месечния период, ще е от значение само за размера на майчинството, не и в отпускането на обезщетението.

Много поздрави на съпругата Ви. Желая и лека бременност, успешно раждане и здраво бебче/бебчета.  :flowers:
#935 | 05.02.2014, 17:13
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Моля за съдействие. Моя позната -  румънка се е осигурявала през 2011 и 2012 г. в България. На 28.01.2013 година ражда дете и в момента е в отпуск по майчинство.  В случай че забременее повторно през следващите няколко месеца, ще продължи ли да получава майчински и по какъв начин ще се калкулират те? Необходимо ли е/ препоръчително ли е да работи определен период отново, преди да забременее с второ дете?
#936 | 05.02.2014, 18:35
Публикации: 2 / 0
Здравейте на всички, изчетох цялата тема  и куп други неща и закони, но пак не разбирам всичко и имам въпроси. Моята ситуация е следната.
Бременна съм в 15 седмица и от 06.01.2014 до 08.02.2014 г съм в болнични, поради проблеми с бебето, то е ниско, имам контракции и т.н..Предстои ми преглед утре и знам,че ще искат да ми дадат нов болничен, а аз се страхувам да го приема. Не скачайте и не съдете, знам,че моето здраве и това на бебето е много важно, но имам и други страхове и притеснения.За последните 5 години винаги съм осигурявана на максималния праг за страната, който в моя случай е за 2012 - 2000лв, за 2013 - 2200 и сега за 2014 - 2400?а Нетната ми заплата години наред е била  2033,58 лв чисто .

Ето и въпросите ми :
1. Болничният ми сега ще се изплати на база 80% назад за 18 месеца, нали ?На коя база - осигурителна, брутна или нетна заплата ?Знам,че се изчисляват на база средно-дневно , но от коя ?
2.Ще бъде ли разделен на два - за януари и февруари?
3.През периода на болничния ми сега каква ми е осигуровката ? Позната счетоводителка ми каза, че няма да ми е 2400, а по-малко ??Но не ми обясни защо ? Така ли е ?Ако да..колко ще е ? как да го изчисля ?  Не е ли пак максималния праг за страната, а именно 2400 лв ?
4.В моя случай ще повлия е ли един по-дълъг болничен на сумата ми за майчинство , преди да изляза в този, който е 45-дневния преди термина ?Имам в предвид, не само този в който съм в момента, но и евентуално до началото на майчинството ми ?
5. Ако повлия с колко би ми паднало майчинството и колко би било, ако не съм в болничен.
Ползвах калкулатора на кик-инфо, но там ми излиза доста по-висок коефициент, а знам, че той не можа да е повече от нетната ми заплата? И това означава ли, че майчинството ми ще е горе-долу колко и заплатата ми през тези години ?
6. По време на майчинството кой ще ме осигурява и на каква база ? Знам,че майчинството се признава за стаж, но как стоят нещата с осигуровките - пенсионни и здравни ?
Благодаря предварително за отговорите ! Smile
Въпросите ми основно са към marpan_64, но ще съм благодарна и на други мнение. Лека вечер
#937 | 05.02.2014, 19:17
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Хубаво е, че има човек къде да попита!

Имам детенце, което през Март 2014 ще навърши 2г. За него ползвам втората си година майчинство. Сега съм бременна отново - с близнаци, с термин Юли 2014. За времето между Март 2014 и Юни 2014 (моментът, в което би следвало  да вляза в 45 дневния болничен преди раждането на близнаците) планувам да пусна платен отпуск.

Въпросите ми са следните:
1. Върху каква сума следва да бъде изчислено новото майчинство?  Разрових се по кодекси и закони, но не зная как да тълкувам следната част: ..." а при бременност и раждане - от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността" , тълкува ли се за "неработоспособност" времето, в което съм отпуск по майчинство за първата година от раждането на синът ми; или ще се имат предвид заплатите ми от преди да вляза в майчинство?  (Преди да "вляза" в майчинството с първото си дете бях дълго време в болнични!)

2. Би ли следвало заплатата ми да се индексира, спрямо сегашните такива за ранг и длъжност (държ.служител), когато се изчислява заплащането на платения отпуск (за периода Март-Юни 2014)?

3. Близнаците! В крайна сметка какъв е размерът на еднократната помощ за тях? Прочетох отговор от Хала на 12 страница, обаче не мога да разбера тези членове и алинеи - 1200лв за всяко дете (т.е. х2 = 2400лв.) или 2880лв.  Някъде прочетох, че и двете (?! Съмнявам се искрено!) 
И още - майчинството за близнаци, като за едно дете ли е?

Благодаря предварително :) Обърках се тотално в кодекси, закони, нормативи и приложения  :blush:
#938 | 06.02.2014, 08:32
Публикации: 31 / 1
Здравейте, бих искала да Ви попитам, живот и здраве, трябва да излезна в майчинство през юни месец, а 45-те ми дни болничен започват да текът от 6ти май. Интересува ме, ако излезна в болничен за месец март и април, ще ми спадне ли осигурителния доход за тези месеци? Използвах калкулатора в сайта за изчисляване на майчинство 2014 като за последните два месеца попълвам следните данни Например:
Бруто заплата - 1000 лв
1000/20 (работни дни за двата месеца) * 80% (болнични) = 40лв. на ден
След това в полето Болнични на калкулатора умножавам броя работни дни за съответние месеци - 20 * 40 = 800лв. Т.е. попълвам в полето болнични 800лв., а другите полета оставам празни.
По правилния начин ли изчислявам съответните болнични?   
Имам и питане за съответната отпуска - ако не я взема до излизането ми в майчинство какво ще стане с нея - ще се прехвърли ли за 2015 (20 работни дни) или трябва да ми бъде изплатена, за да не изгори?
Благодаря Ви.
#939 | 07.02.2014, 12:16
Публикации: 6668 / 658
Здравейте на всички, изчетох цялата тема  и куп други неща и закони, но пак не разбирам всичко и имам въпроси. Моята ситуация е следната.
Бременна съм в 15 седмица и от 06.01.2014 до 08.02.2014 г съм в болнични, поради проблеми с бебето, то е ниско, имам контракции и т.н..Предстои ми преглед утре и знам,че ще искат да ми дадат нов болничен, а аз се страхувам да го приема. Не скачайте и не съдете, знам,че моето здраве и това на бебето е много важно, но имам и други страхове и притеснения.За последните 5 години винаги съм осигурявана на максималния праг за страната, който в моя случай е за 2012 - 2000лв, за 2013 - 2200 и сега за 2014 - 2400?а Нетната ми заплата години наред е била  2033,58 лв чисто .

Ето и въпросите ми :
1. Болничният ми сега ще се изплати на база 80% назад за 18 месеца, нали ?На коя база - осигурителна, брутна или нетна заплата ?Знам,че се изчисляват на база средно-дневно , но от коя ?
2.Ще бъде ли разделен на два - за януари и февруари?
3.През периода на болничния ми сега каква ми е осигуровката ? Позната счетоводителка ми каза, че няма да ми е 2400, а по-малко ??Но не ми обясни защо ? Така ли е ?Ако да..колко ще е ? как да го изчисля ?  Не е ли пак максималния праг за страната, а именно 2400 лв ?
4.В моя случай ще повлия е ли един по-дълъг болничен на сумата ми за майчинство , преди да изляза в този, който е 45-дневния преди термина ?Имам в предвид, не само този в който съм в момента, но и евентуално до началото на майчинството ми ?
5. Ако повлия с колко би ми паднало майчинството и колко би било, ако не съм в болничен.
Ползвах калкулатора на кик-инфо, но там ми излиза доста по-висок коефициент, а знам, че той не можа да е повече от нетната ми заплата? И това означава ли, че майчинството ми ще е горе-долу колко и заплатата ми през тези години ?
6. По време на майчинството кой ще ме осигурява и на каква база ? Знам,че майчинството се признава за стаж, но как стоят нещата с осигуровките - пенсионни и здравни ?
Благодаря предварително за отговорите ! Smile
Въпросите ми основно са към marpan_64, но ще съм благодарна и на други мнение. Лека вечер

Не така персонално към мен моля Ви. Ще се обиди някой колега.
1. Болничният сега (имам предвид болничен за заболяване - проблемна бременност) ще Ви се изчисли на база осигурителен или нетен доход от 18 месеца назад.
Обезщетението е в размер на 80% от осигурителния доход, но не повече от нетното.
1 месец 2014 = 2400
12 месеца 2013 х 2200 = 26400
5 месеца 2012 х 2000 = 10000
Общо - 38800 : 18 = 2155,55 х 80% = 1724.44 - това ще е (груба сметка)
Обезщетението за болничните за 45 календарни дни преди термина, за раждане и за гледане на малко дете е в размер на 90% от осигурителния доход, но не повече от нетното.
2. Сигурно ще го разделят - за подробна справка си вземете ПИК от НОИ и ще може да проверявате в сайта им какво и кога ви плащат
3. По време на болничния се плаща само здравни осигуровки за сметка на работодателя в размер на 4.8% от 420.00 лв. = 20.16 лв.
4.Няма да повлияе.
5 = 4
6 = 3
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група