Калкулатор: Майчинство (архивирана)

05.03.2014, 11:39 1419556 1429

#1000 | 05.03.2014, 11:39
Публикации: 6668 / 658
Тогава ще е трудно на работодателя да Ви съкрати.
Няма промяна в размера на здравните осигуровки за 2014 год.
#1001 | 05.03.2014, 12:50
Публикации: 3326 / 256
здравейте,
моля да ми отговорите на следния казус: предстои ми преназначаване /фиктивно/ поради това че съм бременна, и от фирмата в която работя ме освобождават. Може ли да ме назначат на по-висока заплата да отработя няколко дни и да изляза  болничен. Прочетох че през болничния се дължи само здравна осигуровка, тя на база на брутната заплата ли се смята? и дали по-високата заплата, но пък това че няма да я получавам а ще получавам болнични ще се отрази негативно на майчинството през първата година?
благодаря предварително.

Здравните се изчисляват на база 420лв * 4.8% или 20.16лв на месец.
#1002 | 05.03.2014, 14:12
Публикации: 5 / 0
Тогава ще е трудно на работодателя да Ви съкрати.
Няма промяна в размера на здравните осигуровки за 2014 год.


Да,по принцип е така ,но най-вероятно фирмата ,ще закрие дейността си и сигурно ще се наложи да напусна .Затова питам какво ще се случи с майчинството през 2-та година .
Благодаря !
#1003 | 05.03.2014, 14:14
Публикации: 5497 / 371
Дори и да закрие дейността си, докато фирмата съществува, тя е действаща и ще си получавяте майчинството
#1004 | 06.03.2014, 01:11
Публикации: 8 / 0
Здравейте! Имам следният казус и ще Ви бъда благодарна, ако ми отговорите: Бременна съм в 7-ми месец и половина. Терминът ми е на 16.05.2014 г. В момента не се водя на ТД. от 21.09.2013 г.е, т.е. месец след забременяването - освобождаване по взаимно съгласие. Имам над 3 години и няколко месеца трудов стаж. Имам следният въпрос, тъй като не мога да си изчисля майчинството с калкулатора. Ще получавам ли някакво майчинство и какво при положение, че отговарям на изискването за минимума от 12 месеца осигурителен стаж/общо/, но в момента по време на бремеността съм безработна, т.е. не се водя на тд както писах от 21.09.2013 г. и то работодателя ме освободи по члена за взаимно съгласие а не по общо заб. и майч. а и тъйкато беше сезонна работа. За 18 месечния период назад имам тр. стаж с прекъсвания, но все пак имам и работни месеци. И в случая какво ми се полага. Разбрах, че има еднократна помощ от 150 лв в 7-мия месец, те.е помощ на майката да се подготви преди раждането. Или аз не мога да я получа. Не ми става ясно полага ли ми се майчинство в моя случай и какво. и ако не-ако намеря работодател, кйто да ме назначи и освободи преди 01.04.2014 тъй като тогава ми се пада да изляза в отпуск по майчинство според калкулатора и термина на раждане как се процедира,при назначаване се внася тд, а осигуровките в какъв срок ги внася работодателя-в момента на подаването на ТД ли? и с какво се обвързва той-всеки месец по време на майчинството ли да внася дадена сума, или ако се разбера с него аз трябва да му заплатя осигуровките само и само да успея да полу1а майчинство две години. или в моя случай не се налага, след като имам 12 мес. осиг.стаж но към момента не се водя на тд, т.е. безработна съм, нищо че имам минимума тр. опит
А ако след раждането бъда назначена на ТД това променя ли нещо и какво?
С една дума искам да разбера ще взимам ли майчинство или не или ще взимам това социалното от 100 лв+ 35 детски надбавки. и как да получа тази помощ, ако евентуално в моя случай няма да получавам пълно майчинство от 2 години.
Благодаря предварително!
#1005 | 06.03.2014, 10:34
Публикации: 5497 / 371
Щом не сте на трудов договор, имате право само на помощи от Соц.грижи - Месечна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година -100 лв. месечно, ако отговаряте и на другото условие

http://pomosti.oneinform.com/semeini-pomosti/pomost-za-dete/


Дори и сега ако Ви назначат по трудов договор и  "работите" един ден, от следващият имате право на обезщетение от НОИ поради бременност и раждане


#1006 | 06.03.2014, 16:07
Публикации: 8 / 0
Благодаря! както и предполагах, но не бях сигурна. а като безработна към момента на бремеността, мога ли да получа тази еднократна помощ за бременни от 150 лв и вярно ли е че се взима в 7ми месец, тъй като аз на 16.03 даже влизам в 8-ми...

А относно назначавнето от работодател, значи не са необходими 5 "работени" дена както бях чела някъде, достатъчен е само един? и как се процедира, назначават ме и аз си искам болничен по майчинство от лекарят следящ бремеността ми, така ли се прави? И на работодателя , ако ме назначи на мин.рз колко е сумата на осигуровките които трябва да му "платя" за да ги внесе в Нои и с уговорка ли става или той ги плаща сам/един вид удлуга/, ама малко много щедра ми се вижда тази услуга. той обвързва ли се с нещо повече от това да ме "назначи" за ден, два , пет... :)

Благодаря отново! с нетърпение ще очаквам отговор! Поздрави и късмет!
#1007 | 06.03.2014, 16:14
Публикации: 5497 / 371
http://www.kik-info.com/calculators/payroll.php

тук може да си пресметнете каква ще е сумата за осигуровки за месец. За да получите за няколко дни, сумата се разделя на раб.дни в съответния месец и се умножава по работените дни.
По време на отпуска по бременност работодателят плаща здравно 20.16 лв. на месец.
Работодателят се "обвързва" за плаща осигуровките ви и да подава ежемесечно необходимите декларации.

Пак казвам - достатъчно е един ден да работите, за да получавате обезщетение от НОИ.

Болничен ще си вземете след назначаването и след като "поработите" един ден.

http://pomosti.oneinform.com/semeini-pomosti/bemennost/
тук може да прочетете за помощта от 150 лв.

#1008 | 06.03.2014, 16:44
Публикации: 8 / 0
Искрено благодаря! чела съм, търсила съм, ама нещо не ми се вързваше или аз немога да схвана както трябва. така ми помогнахте много. тъй като ми е първа брем. и идея си нямах как се процедира. и още един въпрос, ако ме назначи работодател на половин работен ден /4 часов/ колко време ще получавам майчинство и в какъв размер, важи ли същото правило както при ТД на пълен работен ден. и какви согуровки "трябва да плати/да му платя/ да внесе" при "назначаването"...? при назначаване на ТД на 4 часов раб.ден - първата година майчинство в размер на МРЗ ли ми се полага, както предполагам и втората, тъй като нали по новия закон са изравнени...?
благодаря!
#1009 | 07.03.2014, 09:48
Публикации: 5497 / 371
Искрено благодаря! чела съм, търсила съм, ама нещо не ми се вързваше или аз немога да схвана както трябва. така ми помогнахте много. тъй като ми е първа брем. и идея си нямах как се процедира. и още един въпрос, ако ме назначи работодател на половин работен ден /4 часов/ колко време ще получавам майчинство и в какъв размер, важи ли същото правило както при ТД на пълен работен ден. и какви согуровки "трябва да плати/да му платя/ да внесе" при "назначаването"...? при назначаване на ТД на 4 часов раб.ден - първата година майчинство в размер на МРЗ ли ми се полага, както предполагам и втората, тъй като нали по новия закон са изравнени...?
благодаря!

Осигуровките са в зависимост от договореното заплащане. Само здравното по време на болничните Ви е твърда сума, независимо от това на каква заплата сте

първата година майчинство в размер на МРЗ ли ми се полага

На база доходът за 18 месеца назад, но не по-малко от МРЗ
#1010 | 07.03.2014, 11:39
Публикации: 8 / 0
Още веднъж благодаря! но имах питане- ако сега фиктивно намеря фирма, наред с подписването на ТД за де,два...пет да кажем, работодателя като внася Тд колко ще трябва да плати първоначално/т.е. да знам за себе си каква сума да му приготвя/...за осигуровки, примерно назначаваме за 1 ден, или там за 5 да кажем нали с внасянаето на документите се плащат веднага и осигуровките, питам от финансова гледна точка аз колко трябва да му запатя един вид за тази огромна "услуга", тъй като ще е такава за мен?
т.е. съгласява се някой/дах Боже/ , назначаваме, подавам молба за майчинство или от следящият лекар той ми издава болничен, който да занеса на работодателя-как стои този въпрос. и понеже ще ми прави услуга даденият човек няма предполагам от джоба си да извади пари за осигурвките за 1 месец като се внася тд с документи или пак нещо не ми е ясно. просто искам да знам, работодателя за този фиктивен ТД колко ще се "бръкне" за да направи услуга някому..."закъсал"
#1011 | 07.03.2014, 11:44
Публикации: 5497 / 371
 Вчера в 16:14 се опитах да Ви дам някаква насока.
Единствено счетоводителят на фирмата, която би Ви наела, точно може да каже каква ще е сумата за удръжки за този ден, два или пет
#1012 | 07.03.2014, 11:51
Публикации: 3 / 0
Здравейте, имам следния въпрос. Бременна съм, имам над 6 години трудов стаж и трябва да изляза в 45 - дневен болничен преди раждане на 28.04.2014 г. Калкулатора смята размера на майчинството върху следните месеци: октомври - декември 2012 г. (3-те месеца през, които съм била безработна, регистрирана на борсата), януари 2013 - март 2014 (на постоянен трудов договор). Въпроса ми е следния: Възможно ли е да работя до края на април и от НОИ да ми броят за майчинството април 2014, вместо октомври 2012 ?  Т.е. искам да изляза в болничен преди раждане 3 дена по-късно - от 01.05.2014 г., необходим ли ми е някакъв документ и дали това въобще е възможно?
Благодаря Ви предварително!
#1013 | 07.03.2014, 11:53
Публикации: 5497 / 371
Т.е. искам да изляза в болничен преди раждане 3 дена по-късно

Този въпрос към лекарят, водещ бременноста Ви
#1014 | 07.03.2014, 11:59
Публикации: 6668 / 658
Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне
на отпуска си поради бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист
се издава, както следва:
1. ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на
прекратяване на работата до термина на раждането;

Не виждам проблем.
#1015 | 07.03.2014, 12:03
Публикации: 1703 / 207
Проблемът е единствено, ако работата и здравословното състояние позволяват да работи. :wink1:
Не е лошо предварително да попитате и лекаря, за да нямате неприятности.

НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА

Чл. 30.(3) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната.
#1016 | 07.03.2014, 12:09
Публикации: 3 / 0
Благодаря много! Лекарката каза, че ако продължа да се чувствам добре - няма никакъв проблем :)
Т.е. ако болничният ми е от 01.05.2014 г. от НОИ ще броят за майчинството ми следните 18 месеца:
ноември - декември 2012 г.
януари 2013 г. - април 2014 г.

Нали така?
#1017 | 07.03.2014, 12:17
Публикации: 6668 / 658
Благодаря много! Лекарката каза, че ако продължа да се чувствам добре - няма никакъв проблем :)
Т.е. ако болничният ми е от 01.05.2014 г. от НОИ ще броят за майчинството ми следните 18 месеца:
ноември - декември 2012 г.
януари 2013 г. - април 2014 г.

Нали така?

Да.
#1018 | 07.03.2014, 12:21
Публикации: 148 / 7
Наистина ли три дни нещо ще променят?
#1019 | 07.03.2014, 12:22
Публикации: 1703 / 207
Парични обезщетения за майчинство
8. Изчисляване на паричното обезщетение при бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.
:good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група