Самоосигуряващо се лице

10.01.2013, 10:13 15158 13

10.01.2013, 10:13
Публикации: 3 / 0
Някой може ли да ме консултира по следния въпрос:
Работя на трудов договор като проектант, но ме осигуряват на минималната заплата за бранша.
Ако се регистрирам като самоосигуряващо се лице и си внасям допълнително осигуровки за пенсия, задължена ли съм да доказвам
приход от тази дейност, т.е. мога ли просто да си извадя пари от джоба и да си  плащам осигуровки за пенсия?
Ако се осигурявам на 420лв. пак ли трябва да декларирам приходи
#1 | 10.01.2013, 12:09
Публикации: 9297 / 1557
Ако се самоосигуряваш на 420 теоритично не е необходимо да имаш доходи от дейността си като ЕТ, свободна професия или съдружник. Все пак проучването на пазара, търсенети на клиенти, изготвяне на оферти и т.н. не е ли дейност? Все пак - при заверка на осиг.стаж искат и годишната данъчна декларация, така че е добре да имаш някакъв минимален доход /не е нужно да е 12*420/ през годината.
Ако мислиш да се самоосигуряваш на повече от 420 - обезателно трябва да имаш съответния доход.
Ако предвижаш майчинство  -осигурявай се И за този риск и внасяй осигуровките в срок, за да нямаш проблеми.
#2 | 10.01.2013, 14:48
Публикации: 3 / 0
Благодаря Ви за пояснението, но кой е нормативния документ, в който пише, че при 420лв. осигуровка не съм длъжна да доказвам приход като самоосигуряващо се лице.
А относно майчинството - би било чудесно, но предвиждам пенсия.
Отново благодаря.
#3 | 12.01.2013, 22:22
Публикации: 72 / 29
Осигурителен стаж се заверява само за периодите през които е извършвана трудова дейност. Извършването на трудова дейност води до приходи (доходи), отсъствието на приходи (доходи) се счита от НОИ за неизвършване на дейност и за основание за отказ за заверка на осигурителен стаж. Ако не бъде заверен стажа няма да бъде признат и осигурителния доход.

Т.е. ако нямате приходи (доходи), които да се обвържат с дейност, извършвана през цялата година, не разчитайте да бъде признат изцяло осигурителния доход като самоосигуряващо се лице.

Това показва моят опит със заверка на осигурителни книжки.

Освен това регистрацията като самоосигуряващо се лице изисква определени действия и задължения от Ваша страна. Неизпълнението им може да доведе до санкции.
#4 | 13.01.2013, 04:23
Публикации: 11 / 2
Самоосигуряващо се лице съм като съдружник (собственик) в ЕООД. В дружеството няма други служители освен мен. Осигурявам се върху 420 лв. През последните две години не съм изплащал доход на себе си за положен личен труд, който да е отразен в ГДД по Чл. 50 от ЗДДФЛ. Дружеството е реализирало приходи и печалба, и е платило корпоративен данък.

Имат ли НОИ основание да откажат заверка на стажа ми за последните две години?
#5 | 13.01.2013, 07:46
Публикации: 11932 / 2174
Ако сте упражнявали в ЕООД дейност като съдружник/собственик, подали сте Окд5 за деклариране на това обстоятелство и сте се самоосигурявали съгласно изискванията на законодателството върху минимум определения минимален осигурителен доход за СОЛ няма основание НОИ да откаже заверка на осигурителната Ви книжка. Няма задължение при упражняване дейност от СОЛ за същата непременно да получава възнаграждение за личен труд, каквото явно Вие не сте получавал .
#6 | 13.01.2013, 14:55
Публикации: 103 / 3
Имам аналогичен на горния случай. Само,че полагам личен труд и си определям възнаграждение от 420 лв. Следва ли при подаване на декл. по чл.50 да приложа и сл. бележка за изплатени заплати на самоосигуряващо се лице или не?
#7 | 13.01.2013, 15:54
Публикации: 11932 / 2174
ЗДДФЛ
.........
Чл. 45.
......
(2) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Работодателят издава и предоставя на работника/служителя служебна бележка по образец за придобития през годината облагаем доход и за удържания през годината данък, когато:
........
2. доходът е от правоотношение по § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби

Да, при подаване на декларация по чл.50 прилагате и бележка по чл.45 ал.2 т.2 от ЗДДФЛ.
#8 | 14.01.2013, 23:14
Публикации: 103 / 3
Благодаря!
#9 | 25.01.2013, 09:14
Публикации: 46 / 0
Имам запитване за СОЛ. Осигуровките на отделна сметка ли са от общата? Нещо специфично попълва ли се в платежното? Става въпрос за собственик на ЕТ пенсионер.Досега плащахме само ЗО. Благодаря предварително!
#10 | 25.01.2013, 10:10
Публикации: 2027 / 254
Пак продължжавате да плащате само здравно 33.60лв , в платежното се пише ЕГН на лицето и превеждате парите зза осигуровки по сметката за РБ на ТД на НАП по седалище и адрес на управление на фирмата / щом е ЕТ адреса на усптавление и адреса по лична карта на лицето съвпадат/
#11 | 25.01.2013, 10:26
Публикации: 46 / 0
Благодаря alfa, за съжаление не го знаех и бяха платени с общата сметка на фирмата и при проверката в НАП за задължения веднага излязаха ,като неплатени.Сигурно няма да ме известят, че имам надвнесени  ;D
Днес ще преведа и тези отделно, само и само да не съм в нарушение. Така подвеждат хората , като пишат " само с две платежни вече ще се плаща". По добре да бяха написали - вече има отделни платежни за работещите и собствениците на фирми :hmmm:
#12 | 25.01.2013, 10:28
Публикации: 2027 / 254
пуснете си едно искане да ги прехвърлят от ЕИК на фирмата на ЕГН на лицето
#13 | 25.01.2013, 13:26
Публикации: 11 / 2
Трябва да се подава и Декларация 1 за ЗО на СОЛ в същия срок, в който се прави и плащането, т.е. до 25-то число на месеца следващ месеца, за който се отнасят.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група