Осигуряване на управителите-съдружници от 01.01.2013

01.08.2015, 20:34 194328 166

#160 | 01.08.2015, 20:34
Публикации: 34 / 3
Подава ОКД5 , че упражнява дейност и в ООД. Продължава да си се осигурява през ЕООД и да подава Д1 от там.
Благодаря :)
#161 | 04.08.2015, 15:51
Публикации: 25 / 3
Имам следния въпрос - имам пенсионер едноличен търговец. Същия не работи във фирмата си, дейността е магазин за хранителни стоки.Дъщеря му е продавач в магазина, ако добавя в трудовия й договор задължение за управление на фирмата, мога ли да спра да внасям здравни осигуровки на собственика.
#162 | 05.08.2015, 22:22
Публикации: 125 / 1
Здравейте,
имам следния случай: фирма ООД,вписана  в ТР с двама управители, осигуряват се по трудов договор като такива,но единият от 01,08, напусна.Може ли другият да си остане на трудов договор? или да мине по ДУК?,като през м,04 в ТР е направена промяна на съдружниците-заличен е единият/този,който напусна, останал е само управител/ и е добавен съдружник- фирма с идеята сега да не се прави ЕООД.
#163 | 05.08.2015, 23:31
Публикации: 9297 / 1557
Значи имате един съдружник - управител и друг съдружник, който няма право да управлява.  И съдружника-управител работи в същото ООД на трудов договор.
Възникват следните въпроси: Кой е сключил този ТД от страната на работодателя, след като другия няма право да управлява и представлява фирмата? Ако ТД не е за длъжност Управител, как ще се осигурява съдружника-управител за управленската си дейност - СОЛ, ДУК? Какво всъщност върши този човек във фирмата? Има ли други работници?
Ако си отговорите на тези въпроси, предполагам че ще стигнете до извода, че в случая ТД не е много издържан, че въпросния човек трябва да се осигурява поне като СОЛ и спокойно да си върши всичко във фирмата /и управление и други дейности/. Възможно е ДУК за управлението + СОЛ за другата дейност.
А може би има и други решения...
#164 | 06.08.2015, 18:16
Публикации: 125 / 1
Днес взех консултация на място в НАП и ми отговориха, че трябва да мине по ДУК,дори след време при заверяване на стажа може да се наложат корекции за този период,през който е бил на ТД.Така че, сега ще пусна прекратяване на трудовия договор и ще мине по ДУК.
#165 | 06.08.2015, 19:02
Публикации: 9297 / 1557
Днес взех консултация на място в НАП и ми отговориха, че трябва да мине по ДУК,дори след време при заверяване на стажа може да се наложат корекции за този период,през който е бил на ТД.Така че, сега ще пусна прекратяване на трудовия договор и ще мине по ДУК.
Не съм сигурна, че "трябва" да мине на ДУК. Възможно е, но не е задължително. Все пак бих предпочела СОЛ пред ДУК - по-евтино е и е по-гъвкаво. Това зависи от решението на общото събрание на съдружниците, а не от НАП или от счетоводителя.
Не съм убедена и че ще се наложат корекции за времето по ТД.
#166 | 06.08.2015, 20:15
Публикации: 11932 / 2174
" Днес взех консултация на място в НАП и ми отговориха, че трябва да мине по ДУК "

Един СОЛ, както вече и ХХХХХ е писала , ще свърши чудесна работа - СОЛ с личен труд и управлява и извършва всякаква фирмена дейност. По ДУК лицето само ще управлява. Дано да има обаче кой да работи - накрая да не стане и СОЛ и ДУК. Има много дискусии по въпроса - прочетете, не приемайте всичко от НАП за достоверно. Все пак Ви е отговорил/а чиновник, който след време няма да стои зад думите си, но Вие ще стоите зад делата си. :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група