Тринадесета заплата

05.12.2012, 14:22 11750 5

05.12.2012, 14:22
Публикации: 5 / 0
Здравейте. Имам въпрос относно тринадесета заплата. Заплатата за м.12 и 13-та заплата ще бъдат начислени и изплатени в м.12. Въпросът ми е по отношение на осигуровките за 13-тата заплата. В декл. 1 и 6 какъв период трябва да посоча м.12 или м.01-12? За 13-тата заплата отделна ведомост ли трябва да се направи или да се включи сумата във ведомоста за м.12?
#1 | 05.12.2012, 14:30
Публикации: 6403 / 1129
Няма 13 месеца - няма 13-та заплата.
Има допълнително възнаграждение за годината, начислено и изплатено през м. декември.
Следователно - начислявате си го във ведомостта за м. декември и няма отделни ведомости.
Така мисля :smile1:
#2 | 05.12.2012, 14:47
Публикации: 5 / 0
Да, това ще бъде под формата на годишна премия. Това означава, че осигуровките ще се изплатят с период м.12? Четах някакво писмо на НОИ, но доста старо от 2004,  "При изплащане на годишни премии, отнасящи се за резултати за годината, тези възнаграждения следва да се разпределят пропорционално на месеците, за които се отнасят, с оглед определяне на максималния месечен размер на осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски" и доста се обърках. Благодаря за отговора.
#3 | 05.12.2012, 14:53
Публикации: 5497 / 371
Да, това ще бъде под формата на годишна премия. Това означава, че осигуровките ще се изплатят с период м.12? Четах някакво писмо на НОИ, но доста старо от 2004, че осигуровките се разпределяли за целият период и доста се обърках. Благодаря за отговора.

Това е така, но зависи заповедта за тази "13-та заплата" как е формулирана.
Ако пише, че е премия, която да се изплати в м.12................
но ако пише, че е премия за годишни резултати, показатели..............

има разлика, нали
#4 | 05.12.2012, 15:03
Публикации: 1202 / 120
"Както и да сте ги подавали при нас са в месеца на начисляване и програмата автоматично реже сумите над максималният праг." - това ми заяви шефката на РУСО - "Пенсии" при запитване относно разлики между ведомости и регистър. По правилата за изчисляване на Мах.Коефициент е указано предварително да се разпределят по периоди, за които се отнасят, но при тях и сега и сега излизат в служебните ни справки за осигуряваните от нас лица в месецът, в който сме ги направили.
#5 | 05.12.2012, 15:56
Публикации: 5497 / 371
 По правилата за изчисляване на Мах.Коефициент е указано предварително да се разпределят по периоди, за които се отнасят, но при тях и сега и сега излизат в служебните ни справки за осигуряваните от нас лица в месецът, в който сме ги направили.

За да не излизат при тях така, трябва да се направи корекция на Д1 за съответните месеци, независимо, че начислението е в един месец
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група