Промени в ЗКПО, в сила от 01.01.2013 (обновена)

01.01.2013, 11:47 123614 68

#20 | 01.01.2013, 11:47
Публикации: 825 / 178
За точно - и дума не може да става  ;D
Ами, на базата на плануваните и очаквани приходи и разходи за 2013г., като се очаква голяма част от тази информация да дойде от управителя/те на фирмите. Другото е сметки..
Няма как по друг начин. Все пак се допуска да се корегират тези ав.вноски с нарочни декларации..ако има голямо разминаване между прогнозните и фактически резултати от дейността на фирмите.
#21 | 01.01.2013, 11:56
Публикации: 1884 / 384
Като за начално определяне на авансовите вноски, смятам да попитам собствениците на фирми, какви са им прогрозите за печалбата за 2013 година, и да  уточня, че при промяна на очакванията им, да ме известяват, за да подадем декларация за промяната.
Иначе какво бихме очаквали, няма по-добра база от печалбата за 2012 година и евентуалните  планове на собствениците.
#22 | 01.01.2013, 12:30
Публикации: 11 / 0
благодаря
за отговорите , значи относителна работа
#23 | 01.01.2013, 12:56
Публикации: 11932 / 2173
Честита Нова година!  :give_rose:
 И във връзка с прогнозната печалба - важно е собствениците да разберат, че нищо не им гарантира именно " точното " прогнозиране и отклоненията от тази определена печалба и евентуалните лихви, свързани с това да не бъдат приемани като нещо, което няма да се случва. Всъщност ще бъде в реда на нещата - кой ли би могъл да е толкова прецизен, че да изключи тази възможна последица ?
#24 | 01.01.2013, 17:15
Публикации: 6403 / 1129
Да не забравяме, че лицата, задължени да правят авансови вноски върху прогнозна печалба на тримесечие са тези с нетни приходи над 300 хиляди лева, а всеки месец - тези с приходи над 3 милиона лева.
Такива обороти предполагат възможност за относително прецизно прогнозиране на печалбата на база планиране на дейността.
Просто дейност от тези мащаби не се извършва без прогнозиране в по-далечен и планиране в по-близък хоризонт. И ако вие като счетоводители не участвате във фирменото планиране, ще ползвате готовите данни, предоставени от органа на управление.
Друг е въпросът, че вноските на база прогнозна печалба дават възможност да се избере фирмена стратегия за обявяване на по-ниска печалба с цел увеличаване на свободните средства срещу последващо заплащане на лихва за значително "преизпълнение на плана". Не коментирам обратния вариант на надвнасяне на авансов данък поради "неизпълнение на плана", защото разумен предприемач не би го допуснал - да си възстановява надвнесеното по чл. 129 от ДОПК дълго и безлихвено.
За разлика от множество други промени в множество други закони, тази ми изглежда положителна по сравнение с действащата до момента норма, основана на механична екстраполация на база предходна година и то коригирана със съмнителен коефициент.
#25 | 08.01.2013, 14:06
Публикации: 1 / 0
Вече не знам какво да кажа. От счетоводител се превърнах в какво ли не.
Остава само да си вържа една кърпа на главата и да взема едно стъклено кълбо...
#26 | 08.01.2013, 14:39
Публикации: 129 / 13
За разлика от множество други промени в множество други закони, тази ми изглежда положителна по сравнение с действащата до момента норма, основана на механична екстраполация на база предходна година и то коригирана със съмнителен коефициент.

Това и досега можеше да се промени - можеше да внасяме 0 лева.

Искам на 1.4. (ама не първоаприлски) да напишете колко броя собственици ви дадох бюджет за 2013, за да попълните прогноза в ГДД ( и в кое кълбо погледнаха).

Ще ни дадат ли лихва, ако сме се внесли повече авансов данък.
#27 | 08.01.2013, 14:47
Публикации: 825 / 178
Браво, irenabrili - как хубаво си го написала ! :) някак поетично ми звучи, заже познато :)
Обаче, това вече е моята стратегия с една фирма, след като им обясних защо тоя месец няма да имат ав. корп. данък :)
..
Друг е въпросът, че вноските на база прогнозна печалба дават възможност да се избере фирмена стратегия за обявяване на по-ниска печалба с цел увеличаване на свободните средства срещу последващо заплащане на лихва за значително "преизпълнение на плана". Не коментирам обратния вариант на надвнасяне на авансов данък поради "неизпълнение на плана", защото разумен предприемач не би го допуснал - да си възстановява надвнесеното по чл. 129 от ДОПК дълго и безлихвено.
За разлика от множество други промени в множество други закони, тази ми изглежда положителна по сравнение с действащата до момента норма, основана на механична екстраполация на база предходна година и то коригирана със съмнителен коефициент.
#28 | 08.01.2013, 15:02
Публикации: 6 / 1
Как земеделските кооперации ще могат да прогнозират данъчната си печалба? Излиза,че след всяка кампания по прибиране на  продукцията или след всяка реализация на продукцията ще трябва да бягат до НАП да подават декларации за увеличаване или за намаляване на авансовите вноски.
#29 | 08.01.2013, 19:29
Публикации: 6403 / 1129
Браво, irenabrili - как хубаво си го написала ! :) някак поетично ми звучи, заже познато :)
Обаче, това вече е моята стратегия с една фирма, след като им обясних защо тоя месец няма да имат ав. корп. данък :)
..
Пасат, поласкана съм от високата ти оценка! :thank_you2:
Знаеш, че по много въпроси мислим като близнаци. :laugh:
#30 | 08.01.2013, 19:45
Публикации: 6403 / 1129
Как земеделските кооперации ще могат да прогнозират данъчната си печалба? Излиза,че след всяка кампания по прибиране на  продукцията или след всяка реализация на продукцията ще трябва да бягат до НАП да подават декларации за увеличаване или за намаляване на авансовите вноски.
Тъкмо земеделските кооперации най-точно могат да прогнозират печалбата си. Знаят какво и колко са засяли, средния добив през годините, евросубсидията, цените на продукцията, цените на торовете и препаратите, а и могат да си играят с размера на разхода за рента.
Да не отегчаваме аудиторията с подробности по селското стопанство, но бих пожелала всекиму да е ръководител и/или счетоводител на земеделска кооперация днес и тук! :smile1:
#31 | 13.01.2013, 09:13
Публикации: 4 / 1
Мен лично ме притеснява малко факта, че писмено трябва да уведомявам НАП за корекции. Така например към края на годината взех една малка фирмичка, но с много интересни салда.. като например дебитно салдо по с/ка на амортизации, активи от по 200-300 лв. и т.н. Освен това ми връчха и фактури от 2011год. Ясно е, че този разход няма как да го включа като текущ за 2012г., но с него си коригирам предходния данъчен резултат. Случвало ми се е и до сега не съм искала корекция, т.е. не си търся данъка, но с тази промяна, би следвало всички корекции да си ги опиша надлежно и... предполагам да чакам една хубава ревизийка, което никак, ама никак не ми харесва.
#32 | 18.01.2013, 09:23
Публикации: 34 / 0
Здравейте! Бюджетна организация сме. Внасяме 10% данък върху социални разходи предоставени в натура. Чл. 217 гласи, че данъка се декларира от данъчно задълженото лице с год. данъчна декларация. От това, което прочетох следва, че този данък се декларира годишно. Вярно ли съм разбрала.
#33 | 18.01.2013, 09:43
Публикации: 186 / 38
Аз ли нещо не съм дочела и доразбрала..... Но се оказва, че в ГДД по ЗКПО нямаме право да си приспадаме надвнесените авансови вноски както минали години, а трябва да се иска по реда на ДОПК ..... Това ми прилича на рекет - кой луд да каже "Ела вълчо изяж ме". Моля ви за коментар - това в ЗКПО за 2012 г има ли го някъде - че нямаме право да си приспадаме надвнесени авансови вноски ?   Чл.94 е отменен в закона за 2013 го, но тази промяна вече е отразена в данъчната декларация за 2012 година. Аз ли не разбирам защо - работили сме по закон от 2012 г, декларираме дейността от 2012 г, а в бланката на ГДД са отразени нормите от 2013 г ?   Моля Ви за коментар - защо не се чувствам убедена в правотата на съставителите на бланката за ГДД и защо се възмущавам ?
#34 | 18.01.2013, 11:03
Публикации: 129 / 13
Аз ли нещо не съм дочела и доразбрала..... Но се оказва, че в ГДД по ЗКПО нямаме право да си приспадаме надвнесените авансови вноски както минали години, а трябва да се иска по реда на ДОПК ..... Това ми прилича на рекет - кой луд да каже "Ела вълчо изяж ме". Моля ви за коментар - това в ЗКПО за 2012 г има ли го някъде - че нямаме право да си приспадаме надвнесени авансови вноски ?   Чл.94 е отменен в закона за 2013 го, но тази промяна вече е отразена в данъчната декларация за 2012 година. Аз ли не разбирам защо - работили сме по закон от 2012 г, декларираме дейността от 2012 г, а в бланката на ГДД са отразени нормите от 2013 г ?   Моля Ви за коментар - защо не се чувствам убедена в правотата на съставителите на бланката за ГДД и защо се възмущавам ?


В ГДД за 2012 можеш да приспаднеш надвнесен данък от минали години:
21   ГОДИШЕН КОРПОРАТИВЕН ДАНЪК след приспадане на отстъпката (р. 19 – р. 20)
22   НАДВНЕСЕН ДАНЪК ОТ МИНАЛИ ГОДИНИ
23   НАДВНЕСЕН КОРПОРАТИВЕН ДАНЪК ОТ МИНАЛИ ГОДИНИ ПРИСПАДНАТ ОТ ДЪЛЖИМ ДАНЪК ВЪРХУ РАЗХОДИТЕ съгласно чл. 217, ал. 2 от ЗКПО
24   НАПРАВЕНИ АВАНСОВИ ВНОСКИ ЗА ГОДИНАТА
25   ВНЕСЕН ДАНЪК В РЕЗУЛТАТ ОТ КОРЕКЦИЯТА СЪГЛАСНО ЧЛ.75, АЛ.3
РАЗЛИКА ЗА ВНАСЯНЕ/НАДВНЕСЕН ДАНЪК (р. 21 – р. 22 + р. 23 – р. 24 – р. 25)
26.1   РАЗЛИКА ЗА ВНАСЯНЕ
(Този ред се попълва, когато получената разлика е положителна величина.)
26.2   НАДВНЕСЕН ДАНЪК
(Този ред се попълва, когато получената разлика е отрицателна величина или нула.)

От 2013 вече не можеш.
#35 | 18.01.2013, 17:49
Публикации: 186 / 38
Това съм го видяла.  Как е подредена декларацията, какво пише - знам. Обаче на бланката с баркод - на практика написах ги за приспадане, ама не ми ги приспада - иска да чекна квадратчето , че си ги искам по ДОПК.  Това ме смути.  Затова зададох въпрос.  И вече съм наясно с държавния рекет.  И да коментираме - нищо няма да се случи. Затова - на моите клиенти им казах - да си помислят дали изобщо да внасят авансови вноски, и по-добре да внасят лихви /ама ако ги хванат/ отколкото да затварят надвнесени данъци в сметките на НАП, защото на никой не му се иска да си ги търси по ДОПК и да рискува да му губят времето с ревизия или каквато и да е проверка.
#36 | 18.01.2013, 23:37
Публикации: 129 / 13
dqnkova, е, да, няма как да чекнеш че през 2013 ще ги приспадаш.
Остават си така.
Да видим дали може да не внасяш други задължения, и този данък да ги покрие (мечти) - в единната сметка.
#37 | 24.01.2013, 11:44
Публикации: 12 / 1
Здравейте!

Ако прогнозираната печалба е 10 000лв. Данък = 1000лв. Тогава 3-месечните вноски са:
1-ва вноска до 15 април = 250.00лв
2-ра вноска до 15 юли   = 250.00лв
3- та вноска до 15 декември = 250.00лв
4- та вноска - х лв.

До каква реална печалба в този случай няма да се дължи лихва?

"Когато 75% от дължимия корп.данък надвиши с 20% сумата от определените 3-мес.ав.вноски за съответната година, върху превишението >20% се дължи лихва"

Да разбирам ли така: 20% от 250лв = 50лв., т.е.
-  тримесечната вноска е 300лв
- год.данък е 1200лв.
- при реална печалба до 12 000лв няма да се дължи лихва.

Ако реалната печалба е 12 000лв и са направени до 15 юли вноски общо 500лв., то до 15 декември трябва да се внесе сумата от 700лв. и няма да има лихва???

Или внасяме 3 авансови вноски общо за 750.00лв до 15 декември и след януари 2014 останалите 450.00лв???

#38 | 04.02.2013, 13:37
Публикации: 8 / 0
Или внасяме 3 авансови вноски общо за 750.00лв до 15 декември и след януари 2014 останалите 450.00лв???

Това е вярното. При такъв прогнозиран (10 000) и такъв реализиран (12 000) резултат, няма да се дължи лихва.

пп Не след януари 2014, а конкретно с ГДД ще се доначислят останалите 450 лв.
#39 | 04.02.2013, 20:11
Публикации: 21 / 0
"Да видим дали може да не внасяш други задължения, и този данък да ги покрие (мечти) - в единната сметка."
:)) Определено са мечти (поне засега). Единната сметка работи само в посока взимане на задължения, но не и приспадане или покриване на такива от надвнесени суми.
Даже, според мен единната сметка все още не работи. При направена справка за задължения излизат какви ли не щуротии.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група