Данъчна декларация и ликвидация

27.10.2012, 12:40 26813 9

27.10.2012, 12:40
Публикации: 37 / 0
Здравейте, обръщам се за помощ. Май доста съм сгазила лука. В момента ми тече 6-месечния период преди да обявя ЕООД в ликвидация, изтича декември. И сега като чета излиза, че освен уведомяване на НАП за започване на процедура по ликвидация, е трявало да подам и данъчна декларация. Защо ми е убягнало това, не знам. Моля ви за помощ. Наистина ли е трябвало да подам данъчна декларация в НАП и отчети към статистиката? :(
#1 | 27.10.2012, 13:01
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Да, подава се ГДД и ГОД към Статистиката. И си спомням, че срокът беше моментален. Затова ние правим много строен план за действие при ликвидация. На практика първо дейността на фирмата се прекратява напълно, включително със закриване на банковите сметки, после изготвяме отчета и последната декларация, и чак тогава подаваме искането за заличаването. В същия ден трябва да бъдат подадени в НАП ГДД, ГОД и копие от искането за заличаване. Оставим ли на адвокатите да движат това без наш контрол, считай срокът за изпуснат.

Виж ЗКПО Глава двадесет и първа.
....
Чл. 161. (1) Последният данъчен период на данъчно задължено лице, прекратено с ликвидация, обхваща времето от 1 януари на годината, в която е подадено искането за заличаване по чл. 273, ал. 1 от Търговския закон, до датата на подаването му.
....
Чл. 162. (1) Данъчната декларация за последния данъчен период, определен по чл. 161, ал. 1, се подава на датата на подаване на искането за заличаване заедно с копие от него.
#2 | 27.10.2012, 13:12
Публикации: 37 / 0
Все повече се обърквам. Искането за заличаването не е ли с А4. Ако сега подам данъчната декларация, сигурно ще следва глоба. С каква дата трява да е данъчната декларация - от 01.01.2012 до датата на обявяването с Б6 ли?
#3 | 27.10.2012, 13:22
Публикации: 37 / 0
от миналата година досега фирмата не извършва никаква дейност, само платени такси към търговския регистър, относно обявяването в ликвидация. Има само едно неясно салдо по разчетна сметка, което мисля да отпиша. Общо взето има капитал на каса 5000 и толкова.
#4 | 27.10.2012, 15:04
Публикации: 37 / 0
Попаднах на следния текст. Мисля, че се отнася и за моя случай. Как мислите?

При втората хипотеза, която е налице в разглеждания случай, заявлението за заличаване на дружеството, прекратено с ликвидация, и вписването на прекратяването му в търговския регистър са относими към един и същи данъчен период. Съгласно специалното правило на чл. 162, ал. 6 от ЗКПО и в отклонение от общия ред за деклариране по чл. 92 от ЗКПО, когато датата на прекратяването и датата на подаване на искането за заличаване при ликвидация са в една и съща година, се подава само една данъчна декларация - данъчната декларация за последния данъчен период, с която се подават както финансовият отчет, съставен към датата на прекратяването, така и финансовият отчет, съставен към датата на подаване на искането за заличаване, съответно датата на заличаването. Други финансови отчети не се съставят и не се представят, нито след датата на заличаването се формира и декларира някакъв друг финансов резултат.

#5 | 01.12.2015, 14:52
Публикации: 264 / 6
Здравейте, сега попълвам ГДД по чл. 92 от ЗКПО, при ликвидация на основание чл. 162.
Ако срокът на ликвидацията е 1 година, какво се попълва в точка 2. Период, за който се подава декларацията. Примерно срокът е 01.11.2014 - 01.11.2015 г.
#6 | 01.12.2015, 15:31
Публикации: 149 / 36
Здравейте, сега попълвам ГДД по чл. 92 от ЗКПО, при ликвидация на основание чл. 162.
Ако срокът на ликвидацията е 1 година, какво се попълва в точка 2. Период, за който се подава декларацията. Примерно срокът е 01.11.2014 - 01.11.2015 г.
Данъчната декларация по чл. 162 се подава, в деня на подаване на документите за ЗАЛИЧАВАНЕ на предприятие.
Вие сега предполагам сте подали документи за започване на ликвидацията и те първа ще чакате 1 г., от дата на покана до кредиторите.
След като мине тази 1 г., и се закрият сметките, предадат се архивите в НОИ.
То се подават документите за самото заличаване и в този ден подавате на хартия данъчна декларация от началото на годината до деня на подаване на заличаването.

Иначе аз преди 2 седмици, когато отидох в НАП, така ме объркаха.... казаха ми че се подавала в деня на покана до кредиторите... но реално няма логика да е така.
Защото в този период 6м./1г. (докато се чакат кредиторите) то предприятието се води в процес на ликвидация и може да има дейност. Съответно си подава данъчни декларация и статистики по общия ред.
#7 | 01.12.2015, 18:10
Публикации: 306 / 36
Здравейте, сега попълвам ГДД по чл. 92 от ЗКПО, при ликвидация на основание чл. 162.
Ако срокът на ликвидацията е 1 година, какво се попълва в точка 2. Период, за който се подава декларацията. Примерно срокът е 01.11.2014 - 01.11.2015 г.
Чл. 161. (1) Последният данъчен период на данъчно задължено лице, прекратено с ликвидация, обхваща времето от 1 януари на годината, в която е подадено искането за заличаване по чл. 273, ал. 1 от Търговския закон, до датата на подаването му.
Чл. 162. (1) Данъчната декларация за последния данъчен период, определен по чл. 161, ал. 1, се подава на датата на подаване на искането за заличаване заедно с копие от него.
#8 | 01.12.2015, 21:55
Публикации: 99 / 0
И аз имам фирма в ликвидаци.Тяне е имала 2015 дейност и предстои адвокада да публикува в тр информацията,че запозваме ликвидацията.В какъв срок не разбрах изготвям ГДД.Сега или след 6 месеца когатоизтече поканата към кредиторите?
#9 | 02.12.2015, 13:15
Публикации: 306 / 36
И аз имам фирма в ликвидаци.Тяне е имала 2015 дейност и предстои адвокада да публикува в тр информацията,че запозваме ликвидацията.В какъв срок не разбрах изготвям ГДД.Сега или след 6 месеца когатоизтече поканата към кредиторите?
Ще имате декларация за 2015г-нулева, а в 2016 -подавате на датата на подаване на искането за заличаване от 01.01.2016 до датата на подаване на искането за заличаване
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група