Болнични-ТЕЛК

19.12.2012, 10:49 61216 46

#20 | 19.12.2012, 10:49
Публикации: 204 / 1
ТЕЛК ще издадат болничен лист от деня след изтичане на последния болничен на лицето до датата на явяване на ТЕЛК.
Това задължително ли е,защото лицето НЕ Е  било 180 дни непрекъснат болничен,а само 65 дни?
#21 | 19.12.2012, 11:40
Публикации: 3145 / 253
Ако ТЕЛК така са казали, значи е сигурно. но това мен лично ме съмнява да са го казали, щом лицето не е ползвало всичката отпуска, която му се полага по закон. До това време нека си подаде молба за платен или неплатен отпуск и ако му дадат болнични, след това ще подадете корекция на Д1 и така ще се оправят нещата. Не трябва винаги да хващате вяра на "честна" дума. Или изискайте от лицето да поиска от ТЕЛК някакъв документ за това, за да има Вие на какво да стъпите.
#22 | 19.12.2012, 17:25
Публикации: 204 / 1
Ако ТЕЛК така са казали, значи е сигурно. но това мен лично ме съмнява да са го казали, щом лицето не е ползвало всичката отпуска, която му се полага по закон. До това време нека си подаде молба за платен или неплатен отпуск и ако му дадат болнични, след това ще подадете корекция на Д1 и така ще се оправят нещата. Не трябва винаги да хващате вяра на "честна" дума. Или изискайте от лицето да поиска от ТЕЛК някакъв документ за това, за да има Вие на какво да стъпите.
Да то лошото е че нищо не е сигурно!
#23 | 23.05.2014, 20:10
Публикации: 1 / 0
Да ви питам, ако знаете!

След операция баща ми беше шест месеца болнични, като преди изтичане на последния болничен си подаде документи за телк, но още не са го извикали.

За времето след болничните докато излезе решението как трябва да се води, платена, неплатена, има ли право на болнични задна дата от телк комисията?
#24 | 26.05.2014, 08:16
Публикации: 1884 / 384
Възможно е да му се издадат болнични до решението на комисията, но не се знае предварително. За да е защитен трудово е редно да си пусне някаква отпуска, пък ако му издадат болничен, ще се коригират данните по декларация 1 и 6.
#25 | 21.07.2015, 00:36
Публикации: 2 / 0
Здравейте,прехвърлила съм 360дни болничен за 3 години,но сега ми трябват още около 3месеца до края на бременността и ме викат на телк,но искат бележка от предния работодател за всички болнични за последните 3 г,а е неоткриваем.Мога ли да ги изкарам от другаде и как ...казаха ,че може от сайта на нап ,но как става ,моля за съвет :)
#26 | 21.07.2015, 01:26
Публикации: 204 / 1
Свържете се с НОИ за съдействие!
Здравейте,прехвърлила съм 360дни болничен за 3 години,но сега ми трябват още около 3месеца до края на бременността и ме викат на телк,но искат бележка от предния работодател за всички болнични за последните 3 г,а е неоткриваем.Мога ли да ги изкарам от другаде и как ...казаха ,че може от сайта на нап ,но как става ,моля за съвет :)
#27 | 04.08.2016, 15:14
Публикации: 51 / 5
Здравейте, моля и аз за съвет по следния случай: ЕТ СОЛ е ползвал 6 месеца продължителен болничен без прекъсване до 19.07.2016 г. Подал е документи за явяване пред ТЕЛК, но към днешна дата все още няма дата за явяване пред комисията.
Въпреки че до 25.08 има време искам да попитам какво се случва с осигуряването и Д1, ако до 25 още не се е явил пред комисия?
#28 | 04.08.2016, 15:54
Публикации: 632 / 23
Вариантите са няколко- 1. подава д1 - все едно е получил вече болничния от телк и тогава няма да има корекции - никакви.
Подава д1, все едно е работил и не внася нищо, а след това коригира.
Подава д1, внася всичко и след това си иска парите обратно или иска прихващане.
#29 | 04.08.2016, 16:58
Публикации: 51 / 5
Благодаря, ще чакаме крайния срок и ще решаваме на момента.
#30 | 18.01.2017, 18:58
Публикации: 1 / 0
Добър вечер, с родителите ми попаднахме в малко трудна ситуация във връзка с болнични. Баща ми е опериран 3 пъти за мин. година което довежда до изполаване на всичките полагащи се 180 дни болнични(наведнъж),а както изглежда е с допълнителни 19 дена напред. При посещение в НОИ ни беше казано,че трябвало да се издаде някакъв документ от болницата,в която се е лекувал (Пирогов),отделно е пропуснал да се яви на комисия за ТЕЛК насрочена през декемви мин. година,за която не е бил осведомен съответно е изпуснал.
Проблемите ни са два-единия е,че трябвало да се издаде някакъв протокол за ТЕЛК(имало промяна в закона или нещо от сорта) но изглежда никой не знае за какво става въпрос.Втория ни проблем е,че Пирогов твърдят,че документа за болничните не се бил издавал от тях. Не сме и съвсем сигурни след като някак си е надвишил полагащите се 180 дни болничен за мин. година какво ще правим в момента.
Имаше усложнения при смяна на тазобедрена става и беше пуснат от болница преди броени дни и ще има нужда от още престой у дома. Моля за някаква ориентировъчна информация,тъй като институциите не са особено полезни...
#31 | 19.01.2017, 08:21
Публикации: 1703 / 207
Отидете при личният лекар и попитайте какво се прави в случай като Вашия.Най-малкото трябва да Ви изготви етапна епикриза.
Би трябвало да се подадат отново документи до РКМЕ.И се обаждайте по телефона на РКМЕ, защото е възможно да не сте получили писмото, в което сте били уведомени за датата и часа за явяване пред ТЕЛК.
Ето и линк:
ПРИЕМАНЕ НА МОЛБИ ЗА ОСВИДЕТЕЛСТВАНЕ И ПРЕОСВИДЕТЕЛСТВАНЕ ОТ ТЕРИТОРИАЛНАТА ЕКСПЕРТНА ЛЕКАРСКА КОМИСИЯ И ДРУГИ ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗВЪРШВАНЕ НА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА
#32 | 19.01.2017, 08:46
Публикации: 1703 / 207
И още един линк, който може да Ви е от полза:
Процедура, валидност и документи пред ТЕЛК...
Насочването към ТЕЛК от ЛКК става като ЛКК издаде медицински протокол и подготви медицинската ми документация. Това трябва да стане най-късно седем дни преди да ми изтече болничният, който последно ми е бил издаден от комисията.
Във Вашият случай трябва да отидете при ЛКК.
#33 | 24.10.2017, 16:03
Публикации: 244 / 6
Здравейте, имам служител който е трудоустроен с над 50% инвалидност от 2012г. Тази година има вече 6-ти месец без прекъсване болнични с друга диагноза. Какво се случва след това с работника ако не се е излекувал? По спомен от друг служител ТЕЛК има право да му издаде още 2 месеца болнични... въпроса ми е ако и след това не е излекуван какво се прави от страна на работодателя?
#34 | 25.10.2017, 10:57
Публикации: 1187 / 228
Няма спомени от служители. ТЕЛК по свое усмотрение може да удължи издаване на болничните, ако има перспектива лицето да се възстанови без трайна загуба на работоспособност (инвалидизиране).  А ако не бъде излекуван, получава решение от ТЕЛК за посоченото обстоятелство и работодателя уведомява СТМ, като се прави преценка на условията на работа. Дали работещият може да изпълнява задълженията на настоящото си работно място, да бъдат облекчени условията на труда, да бъде преместен на друго(при всяка неяснота се отправят питания до ТЕЛК за уточнения, с приложени документи, конкретизиращи работата - ДХ и прочием защото единствено тя е компетентния орган, който може да се произнесе...), а в случай, че не може да му бъде предоставена подходяща такава - да бъде освободен по установения ред и след предварително разрешение на ИТ...
#35 | 03.11.2017, 13:03
Публикации: 244 / 6
Няма спомени от служители. ТЕЛК по свое усмотрение може да удължи издаване на болничните, ако има перспектива лицето да се възстанови без трайна загуба на работоспособност (инвалидизиране).  А ако не бъде излекуван, получава решение от ТЕЛК за посоченото обстоятелство и работодателя уведомява СТМ, като се прави преценка на условията на работа. Дали работещият може да изпълнява задълженията на настоящото си работно място, да бъдат облекчени условията на труда, да бъде преместен на друго(при всяка неяснота се отправят питания до ТЕЛК за уточнения, с приложени документи, конкретизиращи работата - ДХ и прочием защото единствено тя е компетентния орган, който може да се произнесе...), а в случай, че не може да му бъде предоставена подходяща такава - да бъде освободен по установения ред и след предварително разрешение на ИТ...

Съгласна съм с отговора изцяло, но всички тези процедури вече са изпълнени преди 6 години и досега човека е бил на по-лека работа с 26 дни годишен отпуск и данъчни облекчения. Сега вече 7-ми месец е в болнични без прекъсване като отбелязвам, че заболяването е съвсем различно от заболяването за което има 70% ТЕЛК. И питането ми е как да процедираме след 8-ия месец на болничните?
#36 | 06.11.2017, 12:16
Публикации: 4 / 0
Здравейте,имам въпрос към вас относно болничните.Аз съм ползвала 360 дни болнични,и преди месец започнах работа.Здравословното ми състояние отново се влоши и имам ли право отново на болничен?Предварително Ви благодаря .
#37 | 08.11.2017, 14:22
Публикации: 4 / 0
Някой ще ми отговори ли? Много ще съм ви благодарна  :wink1:
#38 | 08.11.2017, 14:22
Публикации: 4 / 0
Някой си ми отговори ли? Много ще съм ви благодарна  :wink1:
#39 | 08.11.2017, 15:05
Публикации: 132 / 13
НМЕ
чл.6 (5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група