Попълване на книга за финансовите отчети

25.09.2012, 16:51 29299 6

25.09.2012, 16:51
Публикации: 8 / 1
Здравейте,
може би за мнозина тази тема е безумна, но колкото човека попитах получих различни отговори.
Искам да знам как да си попълвам книгата за финансовите отчети:
попълвам само оборотите на касовия апарат за съответния ден - т.е. тази книга е само за касовия апарат и не касае касовата книга - съответно операциите по сметка 501 или напротив;
#1 | 25.09.2012, 19:04
Публикации: 629 / 129
Модератор
Това са две различни книги.
#2 | 26.09.2012, 13:48
Публикации: 8 / 1
:) да, различни са..очаквах поне мнение как се попълва книгата за финансови отети
#3 | 26.09.2012, 14:01
Публикации: 6403 / 1129
На практика повечето колеги просто залепят дневните и месечните отчети на съответната дата в книгата. :thumbup:
#4 | 26.09.2012, 17:18
Публикации: 629 / 129
Модератор
:) да, различни са..очаквах поне мнение как се попълва книгата за финансови отети


Ако ме насочите кои записи в книгата не са ясни, ще се постарая да помогна. Попълват се начална сума в касата за деня, ако има такава - примерно оборотни средства, изполвани за ресто за клиентите. Записи по общ дневен оборот от ФУ, общ оборот от касови бележки от кочан, записи за промяна на касовата наличност извън случаите на продажби / въвеждане и извеждане/, безналични плащания, суми по сторно касови бележки и сума в края на деня, ако не сте извели всички парични средства, постъпили за деня от продажби с ФУ.
#5 | 27.09.2012, 11:10
Публикации: 8 / 1
благодаря за отговора, това което не ми е ясно все още - "начална касова наличност" - взимаме сумата "наличност в края на деня" от предната дата или всеки ден е нула освен ако не се вкарват както казвате оборотни средства за ресто на клиенти.
след което имам графа общо въведени и извадени пари в касата - там се попълва когато, както казвате има промяна извън случаи на продажби ?
#6 | 27.09.2012, 11:26
Публикации: 629 / 129
Модератор
благодаря за отговора, това което не ми е ясно все още - "начална касова наличност" - взимаме сумата "наличност в края на деня" от предната дата или всеки ден е нула освен ако не се вкарват както казвате оборотни средства за ресто на клиенти.
след което имам графа общо въведени и извадени пари в касата - там се попълва когато, както казвате има промяна извън случаи на продажби ?

Точно така, "начална касова наличност" е пренос от "наличност в края на деня", или клетка "сума за пренос" от касовата книга. Ако е 0,00, не фигурира сума в началото на деня. Въведените пари извън продажби ще илюстрирам със следния пример, за да стане ясно:

В началото на деня нямате налични пари в "чекмеджето" на ФУ
Идва клиент, който си купува стока с цена 95,00 лв, но я заплаща с банкнота от 100,00 лв
Нямате оборотни средства, с които да върнете ресто, затова "въвеждате" 5,00 лв. В новите устройства това се прави с операция чрез тях, но ако нямате такава описвате това "въвеждане" в касовата книга.
След издаване на фискалният бон от 95,00лв. имате общо приходи 100,00 лв / Общ дневен оборот от фискалното устройство 95,00 и "въведени" 5,00/. Ако не ги "изведете" отново през операция с ФУ, или чрез запис в книгата, в края на деня ще имате сума за пренос 100,00 лв, които трябва да прехвърлите като начална сума за следващият ден.

Всичко това трябва да го правите в момента на възникването му, за да нямате разлики в паричната наличност, която биха установили органите на НАП при евентуална проверка - примерно да направят контролна покупка и да установят 100,00 лв, вместо 95,00 като налични. Защото глобите не са малки.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група