Стаж за съставяне не ГФО

18.09.2012, 18:33 52116 50

#20 | 18.09.2012, 18:33
Публикации: 6403 / 1129
не съм разбрала целта.
а текстът в закона за счетоводство е повече от императивен - и така трябва и да бъде.
а да не се спазва съзнателно основния закон , по който се работи в дадена професия, всеки си преценя какво е това.
:thumbup:
#21 | 16.11.2012, 20:38
Публикации: 425 / 4
 :wave: Здравейте , след двумесечно прехвърляне на моето запитване от НАП Пловдив към НАП София , днес получих отговор от директорката на Дирекция "Данъчна Политика" към Министерство на финансите .

Да припомня случая- след като завърших бакалавър Счетоводство и контрол регистрирах фирма,която към момента е с предмет на дейност предоставяне на счетоводни услуги. Работя сама във фирмата , осигурявам се на 420лв като СОЛ за всички осигурителни рискове, нямам възнаграждение за положен личен труд в дружеството.
Въпросът ми към НАП беше дали след 3 години заверената ми осигурителна книжка ще бъде документът доказващ ,че вече имам необходимия стаж да бъда съставител на финансови отчети.

От отговорът,който получих аз разбирам ,че след 3 год, заверената ми осигурителна книжка, сключените договори за предоставяните от фирмата счетоводни услуги и документите за плащанията/фактурите/ са документите ,с които се удостоверява че вече мога да бъда съставител . Т.е не е нужно да променям сегашния си вид на осигуряване / като СОЛ/.

Прикрепям отговора , надявам се да ме поправите ако грешно тълкувам нещата :)
#22 | 17.11.2012, 08:09
Публикации: 6403 / 1129
Аз мисля, че са ви отговорили, че след 01.01.2009 г. можете да докажете стаж само ако имате договор за управление като ръководител на специализирано финансово предприятие, който полага личен труд в него.
Да ме поправят колегите, ако бъркам.
#23 | 17.11.2012, 09:43
Публикации: 425 / 4
Аз мисля,че са посочени документите удостоверяващи стажа при двата варианта на осигуряване - като СОЛ и като ДУК.
#24 | 19.11.2012, 10:29
Публикации: 2027 / 254
Принципно ,кагато се регистрира едно търговско дружество / ЕООД в случая/ един от документите,който се представя в АВ е протокол от общото събрание, в който протокол се посочва кое лице е избрано за управител от общото събрание/едноличният собственик на капитала. В повечето случаи собственика и управителя са едно и също лице и пак в повечето случай собственика приема да управлява безвъзмездно / така се осигурявате като СОЛ , без да се сключва ДУК/ . Другият вариянт е когато собственика приема на бъде управител,но срещу определено месечно възнаграждение , което възнаграждение се посочва в ДУК.  Вие явно сме избрали първия вариянт - да управлявате безвъзмездно и да се осигурявате като СОЛ. В отговора ,който сме получили са Ви избройли необходимите документи за доказване на професионалния Ви стаж в този случай / осигуряване като СОЛ/ .

Датата 01.01.2009 г е посочена с цел да се подчертае, че след тази дата вече не се издават и заверяват осигурителни книжки на лицата,които се осигуряват  по силата на ДУК / в случай, че още в началото сте избрали да се осигурявате по ДУК/
#25 | 23.03.2015, 20:30
Публикации: 16 / 1
За да не отварям нова тема ще публикувам в тази.

Имам ли право да се подпиша като съставител на ГФО докато съм в отпуск за гледане на дете до 2 год?
Ако да - следва ли да имам ГД за някаква сума, която да ми бъде възнаграждение за труда или може да е безвъзмездна услуга?
Благодаря.
#26 | 23.03.2015, 20:47
Публикации: 825 / 178
Нали сте в отпуск, как така ще заверявате?
#27 | 23.03.2015, 20:51
Публикации: 44 / 0
До  като сте в отпуск за отглаждане на дете може да имате ГД
#28 | 24.03.2015, 01:04
Публикации: 332 / 38
 :blink: Ама това ли е най-големия проблем на приятелката ви ?  :smile1:  Да си подписва на воля няма кой да я глоби!  :good: Не е нужно да  ползва външни услуги само ще се набута излишно! Предлагам закона за счетоводството да отпадне и понятия като счетоводител и съставител на финансови отчети също! Нека всичко се регулира на пазарен принцип! То и сега е така затова предлагам тези излишни закони и изисквания да отпаднат за да не са в тежест на никого  :good: Счетоводните стандарти също трябва да отпаднат..... просто са излишни, никой не ги чете! Защо е необходимо бакалавър да има 3 години стаж? Това е елементарна и проста работа да си водиш счетоводството и да съставяш финансови отчети! Мисля, че трябва да отпаднат всички изисквания за "съставителите на финансови отчети" защото тази работа може да я свърши дори човек с начално образование! Защо е необходимо да обременяваме бизнеса с излишни административни тежести и бумащини?
#29 | 24.03.2015, 10:06
Публикации: 16 / 1
Никъде в Закона за счетоводството няма посочено изискване в какви трудово-правни отношения да е съставителя на ФО с предприятието в момента на подписването.

Исках да получа компетентен съвет, а не риторичен въпрос или укор. Отговарям на всички изисквания на ЗСч за съставител на ФО. Това, че съм в отпуск за гледане на детет до 2г. не означава, че не си върша и работата дистанционно. Все пак живеем в България и трябва да си пазя работното място.

Не мисля, че след като аз съм отговорна за фин. дейност на дружеството и за организацията на счетоводството му следва да платя на външна фирма да си сложи подписа на нещо, върху което съм се трудила аз.

Исках да получа подкрепа, а не  подигравки. Приятен ден, колеги! Бъдете по-добри!

#30 | 25.03.2015, 00:13
Публикации: 332 / 38

Исках да получа компетентен съвет, а не риторичен въпрос или укор.

Исках да получа подкрепа, а не  подигравки. Приятен ден, колеги! Бъдете по-добри!
Чудесно натрихте носовете на всички присъстващи  :good: 
Както казах това трябва да ви е най-малкия проблем! Ако се чувствате достатъчно уверена в компетентността си няма лошо подписвайте си отчетите!  :smile1:  Най-важно е да имате клиенти  :good: Ние счетоводителите не сме като адвокатите, медиците и т.н нашата професия си е разграден двор и всеки е добре дошъл  :wink1:
#31 | 25.03.2015, 00:14
Публикации: 332 / 38
............
#32 | 01.07.2015, 14:21
Публикации: 495 / 8
ще използвам тази тема за моя въпрос:
ООД в което едното лице е и управител /СОЛ/, а другото работи в друга фирма на ТД като счетоводител. Та това последното лице може ли безвъзмездно /като негова съпруга/ да съставя и подписва ГФО? Без ТД или ГД?
#33 | 01.07.2015, 14:23
Публикации: 495 / 8
в допълнение има достатъчно стаж като счетоводител
#34 | 01.07.2015, 14:32
Публикации: 266 / 5
Да, само ако иска лично, тя да публикува ГФО в ТР, трябва да има нотариално пълномощно.
#35 | 01.07.2015, 14:33
Публикации: 495 / 8
Не става дума само за ТР, а по принцип мисля че не е проблем нали?
#36 | 01.07.2015, 15:12
Публикации: 962 / 103
От Закона за счетоводството
чл.34
(5) В случаите, когато финансовият отчет се съставя пряко от физическо лице, то трябва да бъде в трудовоправно, служебно или облигационно правоотношение със съответното предприятие.
#37 | 01.07.2015, 15:17
Публикации: 1703 / 207
В тази тема също има информация:
Съставител ГФО!
#38 | 01.07.2015, 15:33
Публикации: 495 / 8
благодаря ти
интересна статия
но тя му е съпруга,т.е не иска да и се заплаща, а излиза че трябва ако не ТД то да се сключи ГД за счетоводното обслужване и съставянето на ГФО
Не може ли с някакъв договор за сч.обслужване, където е упоменато и год.приключване и съставяне на ГФО, като услугата е безвъзмездна или ...............
#39 | 01.07.2015, 15:37
Публикации: 495 / 8
уточнявам , че това лице е другият съдружник в ООД-то
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група