Основни правила при издаване на удостоверение обр. УП-2

20.08.2012, 16:25 34285 13

20.08.2012, 16:25
Публикации: 2027 / 254
Основни правила при издаване на удостоверение обр. УП-2
Снежана Малакова, юрист
#1 | 20.08.2012, 16:28
Публикации: 3145 / 253
И какви са те, че не ми се отваря на мен туй чудо  :(
#2 | 20.08.2012, 16:32
Публикации: 2027 / 254
Извинявам се, явно нещо във файла не ми е наред  :give_rose:

Основни правила при издаване на удостоверение обр. УП-2
Снежана Малакова, юрист

В производството по отпускане на пенсия осигурителният доход на лицата, работещи по трудови правоотношения, се установява с нарочен документ-удостоверение обр. УП-2. То представлява формуляр в типизирана форма, утвърден със заповед на Управителя на НОИ, в който работодателят е длъжен да посочи за определен период от време брутното трудово възнаграждение или дохода, върху който са внесени и/или дължими осигурителните вноски за осигуреното лице.
Съгласно изричните разпоредби на НПОС, посоченият в обр. УП-2 осигурителен доход следва да съответства напълно на изплащателните ведомости и другите разходооправдателни документи. Когато такива документи липсват, наредбата допуска възможността удостоверения за осигурителен доход да се издават и въз основа на други автентични документи, ако те съдържат достатъчно данни за него. Наредбата не определя какво се разбира под понятието „други автентични документи“, но при всички случаи това са документи,изходящи или водени от осигурителя по същото време, за което се отнася удостоверяваният доход. Ако няма данни за получаваното трудово възнаграждение, в издаваните документи за пенсиониране се посочва минималната работна заплата за страната за съответния период,а за времето след 31-и декември 2002 г. – минималния месечен осигурителен доход за работниците и служителите.
Издадено по предвидения ред и форма, подписано от длъжностното лице, което го е изготвило, от главния счетоводител и от ръководителя на предприятието и подпечатано с печата на предприятието удостоверение обр. УП-2 има характер на официален удостоверителен документ за вписаните в него обстоятелства относно размера на осигурителния доход.
В тази връзка припомняме, че издаването на удостоверение обр. УП-2 с невярно съдържание може да доведе до такива неблагоприятни правни последици, като:
- съставяне на акт за административно нарушение на отговорните длъжностни лица и налагане на глоба в размер на 500 лв.;
- съставяне на ревизионен акт за начет на осигурителя, ако в резултат на издадения документ са настъпили щети за ДОО;
- търсене на наказателна отговорностот съответните длъжностни лица, издали документа.
Сроковете за издаване на удостоверение обр. УП-2 са императивно определени в чл.5, ал.7 от КСО и неспазването им е основание за налагане на административно наказание – глоба от 50 до 1000 лв., а при повторно нарушение – глоба от 500 до 2000 лв.
Съгласно цитираната разпоредба всеки работодател е длъжен да издава безплатно на своите работници и служители документи за осигурителен доход, както следва:
• при прекратяване на трудовото правоотношение – в срок до 30 дни от прекратяването;
• при изрично искане от осигуряваното лице или негов представител – в 14-дневен срок от постъпване на искането.
В нормативната уредба изрично са регламентирани и периодите, за които работодателят следва да издава документи за осигурителен доход. Съгласно разпоредбата на чл.2, ал.1, т.2 от НПОС тези периоди са два:
- за три последователни години по избор на лицето от последните му 15 години осигурителен стаж преди 1 януари 1997 г.;
- за целия период от 1 януари 1997 г. до датата на прекратяване на осигуряването.
Липсата на нормативно предвидено ограничение в избора на лицето относно броя на издаваните документи често създава проблеми в практиката. Известни са случаи, в които осигурените лица, водени от стремежа да получат по-благоприятен размер на пенсията,претендират да им се издадат няколко на брой удостоверения за различни три последователни години преди 01.01.1997 г. (напр. 01.01.1982 г. – 31.12.1984 г.; 01.01.1983 г. – 31.12.1985 г.;01.01.1985 г. – 31.12.1987 г. и т.н.). Нашият съвет е да удовлетворявате исканията на лицата и да им издавате съответните документи и то безплатно, тъй като в противен случай подлежите на санкция.
Изисквания при изготвяне на удостоверение обр. УП-2
При удостоверяване на осигурителния доход на наетите по трудови правоотношения лица,работодателите следва да съблюдават нормите на чл.6, чл.70 и чл.70а от Кодекса за социално осигуряване (КСО); чл.2, чл.40 и чл.46 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж(НПОС); чл.1 – чл.3 от Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДВКПОВ), както и дадените от НОИ указания за издаване на обр. УП-2.
За Ваше улеснение, но без да претендираме за изчерпателност, Ви припомняме изброените подолу основни положения при удостоверяване на осигурителния доход.
В графа 4 на удостоверение обр. УП-2 се посочват брутното възнаграждение и другите доходи от трудова дейност на осигуреното лице,включително и начислените и неизплатени от01.01.2007 г. С оглед императивните разпоредби на чл.70а, ал.4 от КСО и чл.46, ал.8 от НПОС не се включват начислените, но неизплатени възнаграждения за времето до 31.12.2006 г.
Когато в периода, за който се издава обр. УП-2 се включва време на законоустановен отпуск или законна стачка, за осигурителен доход следва да се посочи:
• за времето на платен отпуск, заплащан от работодателя – възнаграждението за този отпуск, върху което са внесени или дължими осигурителни вноски. С оглед въвежданетона минималните осигурителни прагове считано от 01.01.2003 г., ако изплатената сума за месеца, през който лицето е било в платен отпуск е по-голя-
ма от минималния месечен осигурителен доход, тя се включва при изготвянето на УП-2, а ако е по-ниска – в УП-2 се включва минималният месечен осигурителен доход;
• за времето на отпуск поради временна неработоспособност или бременност и раждане, през което е получавано парично обезщетение от общественото осигуряване, се вписва:
- преди 01.01.2000 г. – доходът, от който е изчислено паричното обезщетение, съгласно действащите разпоредби при ползването на отпуска;
- от 01.01.2000 г. до 31.12.2004 г. – обезщетението, върху което са внесени или дължими осигурителни вноски;
- от 01.01.2005 г. – доходът, от който е изчислено обезщетението.
Поради извършената нормативна промянаи преминаване на дейността по отпускане и изплащане на паричните обезщетения за временна неработоспособност към ТП на НОИ,получаваните по този ред след 01.01.2007 г.парични обезщетения не се вписват в обр.УП-2, а се установяват с данни от информационната система на НОИ.
В тези случаи в удостоверение обр. УП-2 се вписват само изплатените от осигурителите на основание чл.40, ал.4 от КСО възнаграждения за първия работен ден от временната неработоспособност, като в „Забележка“ следва да се посочва помесечно броят на дните,за които е изплащано парично обезщетение от ТП на НОИ. Това се отнася и за случаите преди 01.01.2007 г., когато от ТП на НОИ са изплащани парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане на
лица, работили в осигурители, които са прекратили дейността си поради ликвидация. В тази насока са и дадените от ГД „Пенсии“ при ЦУ на НОИ указания с изх. № 91-01-56 от 16.02.2007 г.
• за времето на неплатен отпуск, който се зачита за трудов стаж, или на законна стачка – минималната месечна работна заплата, установена за страната за съответния период.
Когато в рамките на един календарен месец лицето е било и на работа, и в неплатен отпуск,който се зачита за трудов стаж, в графа 4 на обр. УП-2 следва да се впише брутното трудово възнаграждение за съответната продължителност на отработеното време и минималната работна заплата, определена пропорционално на
работните дни, през които лицето е било в неплатен отпуск.
Практиката сочи, че понякога осигурителите се затрудняват при издаване на документи за осигурителен доход на лица, които са останали без работа поради уволнение, което е признато за незаконно и им е присъдено и изплатено обезщетение по чл.225 от КТ. Правилата за изготвяне на обр. УП-2 в този случай са
следните:
- до 31.12.1999 г. вноски се дължат в размера,определен за всички осигурителни случаи за съответната категория труд, по която лицето е работило преди уволнението, като се начисляват върху изплатеното обезщетение по чл.225 от КТ,поради което същото се вписва като осигурителен доход за този период;
- от 01.01.2000 г. до 31.12.2001 г., ако лицето не е работило, осигурителните вноски се дължат в размерите за фонд „Пенсии“ върху последното брутно трудово възнаграждение, а ако е работило на друго място и е било осигурено за това време осигурителни вноски не се дължат;
- от 01.01.2002 г. до 31.12.2002 г. осигурителните вноски се дължат в размерите за фонд „Пенсии“, определени в зависимост от категорията на труд, върху последното брутно трудово възнаграждение, получено от лицето преди уволнението, ако не е било осигурявано на друго основание. Ако през този период лицето е осигурявано, но осигурителният доход, върху който са внасяни осигурителни вноски е по-нисък от по-следното брутно трудово възнаграждение, получено преди уволнението, осигурителните вноски се дължат върху разликата между последното брутно трудово възнаграждение и осигурителния доход, върху който са внесени осигурителни вноски;
- за времето след 01.01.2003 г. възнаграждението, върху което се внасят осигурителни вноски, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по икономическата дейност на осигурителя и не по-голямо от максималния месечен размер на осигурителния доход.Обръщаме Ви внимание, че този ред за определяне на осигурителния доход е приложим за всички хипотези на оставане без работа, предвидени в чл.10, ал.2, т.4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 от КСО (в ред. до 01.01.2002 г.) и в чл.9, ал.3, т.1, 2, 3, 4, 5 и 6 от КСО (в ред. от 01.01.2002 г.).
С оглед въведените от 01.01.2003 г. минимални осигурителни прагове за лицата, работещи по трудови правоотношения, не забравяйте, че в обр. УП-2 се посочва:
• брутното трудово възнаграждение на лицето, върху което са внесени или са дължими осигурителните вноски, когато същото е по-голямо от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната иконо-
мическа дейност;
• минималният месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност, върху който са внесени или са дължими осигурителните вноски, когато изплатеното трудово възнаграждение през месеца или авансо-
во изплатеното (в случаите, когато през определени месеци е изплатен само аванс), е по-малко от този минимален месечен осигурителен доход.
ПРИМЕР.Иван Иванов работи по трудов договор и получава месечно брутно трудово възнаграждение 520 лева, при минимален месечен осигурителен доход за длъжността, която заема –220 лв. В образец УП-2 при изчисляването на годишния му осигурителен доход ще се включи брутното му трудово възнаграждение за
месеца – 520 лева.При условие обаче, че лицето за същата длъжност получава месечно брутно трудово възнаграждение 200 лв., тогава в обр. УП-2 следва да се посочи сумата, съответстваща на минималния осигурителен доход за длъжността по икономическата дейност на осигурителя – 220 лв.
Както споменахме по-горе, елемент на осигурителния доход са и сумите, изплащани постоянно или периодично пряко на работниците и служителите за сметка на средствата за социални разходи, поради което същите
следва да бъдат включени при изготвянето на обр. УП-2. Особеност, с която следва да се съобразите е, че те не се вземат предвид при определяне на минималния осигурителен месечен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя.
ПРИМЕР.Кирил Стоянов получава брутно трудово възнаграждение 500 лв., което е по-високо от осигурителния праг за длъжността – 260 лв. и за месеца му се изплащат още 100 лв. за сметка на социалните разходи. В обр. УП-2 ще се включат брутното трудово възнаграждение и сумите за социални разходи (500 лв. + 100 лв.).
Ако същото лице получава брутно трудово възнаграждение 240 лв., което е по-ниско от минималния осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя – 260 лв. и същите средства за сметка на социалните разходи –100 лв., то в обр. УП-2 ще се включат минималният осигурителен доход и сумите за социални разходи (260 лв. + 100 лв.).
Осигурителен доход по смисъла на закона са и допълнителните възнаграждения от трудовата дейност, периодично изплащани (тримесечно или годишно) на работниците и служителите – премии, допълнително материално стимулиране и др. под., поради което същите трябва да бъдат отразени в издаваното удостоверение, като задължително следва да съответстват на базисния период.
ПРИМЕР.В декември 1996 г. сте изплатили на работниците си премии за второто тримесечие на годината. Ако изготвяте обр. УП-2 за тригодишен период от 01.01.1994 г. до 31.12.1996 г.,сумите за премиите следва да се включат в осигурителния доход на лицето, тъй като същите се отнасят за избрания базисен период, но ако лицето е поискало обр. УП-2 за периода от 01.04.1993 г. до 31.03.1996 г., изплатените премии не следва да се включат, тъй като са извън обхвата на избрания период.
Задължително в обр. УП-2 следва да се включи и изплатеното след 08.08.2000 г. обезщетение по чл.222, ал.1 от Кодекса на труда за времето, през което Ваш работник или служител е останал без работа в резултат на уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни.
За работниците и служителите, които след 31.12.2002 г. са работили при непълно работно време, осигурителният им доход в обр. УП-2 задължително се посочва помесечно.
В зависимост от базисния период, за който се отнася осигурителният доход, същият се вписва, както следва:
• в неденоминирани лева – за трите последователни години от последните 15 години оси-
гурителен стаж до 01.01.1997 г. по избор на лицето;
• в неденоминирани лева – за времето от 01.01.1997 г. до 30.06.1999 г.;
• в деноминирани лева – за времето от 01.07.1999 г. до 31.12.1999 г.
Съгласно изричната разпоредба на чл.2, ал.2 от НПОС за времето от 01.01.2000 г. до датата на прекратяване на трудовото правоотношение осигурителният доход се посочва годишно – за всяка календарна година отделно.
Друго важно изискване при изготвянето на обр. УП-2 е изискването за всеки от посочените в него периоди да се посочват елементите на възнаграждението, които участват при формирането на съответния осигурителен доход, без да се прави рекапитулация на сумите по размери.
Задължително при оформянето на обр. УП-2 служебните лица, изготвящи документа,следва изрично да впишат забележки на стр. 2 или 3 от образеца, дали за посочения период са внесени осигурителни вноски и спазени ли са
разпоредбите на:
- §111 от ППЗП – до 31.12.2000 г.;
- чл.9, ал.2 от КСО и чл.46 от НПОС за времето от 01.01.2000 г. до 31.12.2002 г.;
- чл.6, ал.2 т.3 от КСО и чл.46 от НПОС за времето след 31.12.2002 г.
#3 | 27.01.2014, 18:50
Публикации: 411 / 10
А когато лицето е на 4 часов работен ден помесечно ли се описва или пак за всяка календарна година?
#4 | 28.01.2014, 09:09
Публикации: 1166 / 86
За времето след 31.12.2002 г., когато лицето е работило при няколко осигурителя, от които и при непълно работно време, удостоверенията обр. УП-2 се издават помесечно.
#5 | 28.01.2014, 10:14
Публикации: 411 / 10
А ако е само при един на 4 часа важи ли?
#6 | 28.01.2014, 11:16
Публикации: 1166 / 86
Да, издайте го помесечно.  :smile1:
#7 | 10.09.2014, 23:57
Публикации: 76 / 0
Освободена съм със Заповед от 11.08.2014 год...днес ми казаха, че трябва да им занеса справка от НОИ и да подам писмена молба, за да ми се издаде УП-2..като изчетох написаното от Вас ми се струва , че не съм длъжна да го правя..или греша?..
#8 | 12.10.2014, 13:48
Публикации: 2 / 0
Здравейте Уважаеми Колеги!
Предстои в края на месец 10.2014 г. да се пенсионирам /счетоводител съм в ООД от година и половина/ и не знам по кой член от КТ се изплащат 2-те брутни работни заплати, начисляват ли се осигурителни вноски върху тази сума и най-вече ме интересува дали се включва сумата в УП-2?
С поздрав:Анастасова
#9 | 13.10.2014, 10:47
Публикации: 1 / 0
Преди да искате да ви се издаде УП2. Проверете в Пенсионното дали ще ви искат такова! Там предпочитат да ползват данните от персоналния регистър, (когато има такива) не да се забатачват с излишни документи!
#10 | 13.10.2014, 11:01
Публикации: 5497 / 371
Здравейте Уважаеми Колеги!
Предстои в края на месец 10.2014 г. да се пенсионирам /счетоводител съм в ООД от година и половина/ и не знам по кой член от КТ се изплащат 2-те брутни работни заплати, начисляват ли се осигурителни вноски върху тази сума и най-вече ме интересува дали се включва сумата в УП-2?
С поздрав:Анастасова
чл. 222, ал. 3 Обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение поради придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст Необлагаем доход по реда на чл. 24, ал. 2, т. 8 Не се дължат осигурителни вноски Не се дължат здравни осигуровки

Не се включва в УП2
#11 | 26.11.2014, 18:40
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Искам да помоля за помощ. Може ли да ми кажете дали ми е изчислен правилно трудовият стаж. Получих от фирмата, в която работих УП2 и УП3, където е вписано"Осигурителен стаж, изчислен по реда на чл.38 и чл.39 от наредбата за пенсии и осигурителен стаж от 18.04.2011 до 25.08.2014г , е всичко- 1г.8м.02дни"
Пояснение: трудовият ми договор е сключен на 15.04.2011г. на 4 часов работен ден:
  на 16.10.2011г. влизам в болничен за бременност
 на 12.03.2012г. влизам в майчинство за отглеждане на дете до две години.След изтичане на майчинството ми на 12.03.2014г., ползвам платени отпуски и един месец неплатен отпуск. Освободена съм от работа по чл.222 , на 26.08.2014г.
Въпроса ми е следния. Тъй като ми е изчислен трудов стаж 1г.8м.02дни искам да знам и майчинството ми през този период ли се изчислява като трудовият стаж. Две годи са равни на една. Ако е така значи правилно са изчислили ако не трябва да ми издадат нови документи, да не говорим, че и датите на заповедите и УП-тата се разминават. Къде мога да видя формуляра който трябва да имам аз издаден на УП2 и УП3
Благодаря ви много предварително.
                                                                     
#12 | 26.11.2014, 18:52
Публикации: 9297 / 1557
УПЗ е за осигурителния стаж, а не за трудовия. Тъй като си била на 4часа, два работни дни се броят за един ден осиг.стаж. По време на майчинството, болничните и непл.отпуск - също. Посоченото в УПЗ прилича на вярно.
Трудовия стаж се вписва в трудовата книжка /ако това е основен ТД/ и би трябвало да е около 3 г. и 4 мес.
Разминаването на датите е нормално, защото в заповедта и в тр.книжка се посочва датата "считано от" /първия неработен ден/, а в УПтата се пише датата "до" /последния работен ден/
На гърба на всяко УП има указания за попълване. Формуляр има на страницата на НОИ и в този сайт
#13 | 01.11.2016, 17:13
Публикации: 314 / 38
Моля за помощ по няколко въпроса свързани с УП 2.
1. В упътването за попълване, относно включването на болничните са записали:
"От 01.01.2007 г. за първия ден от неработоспособността в УП-2 се включва среднодневното брутно възнаграждение за месеца по чл. 40, ал. 5 КСО, а от 01.07.2010 г. до 31.12.2012 г. за първите 3 работни дни - 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца по § 22о, ал. 1 ПЗР на КСО."
А когато болничния е след 01,01,2013 не се ли прави по метода на последното изречение?
2. Издавам УП 2 на лице за отпускане на пенсия за инвалидност и съответно за дните от м. октомври не са внесени все още осигуровките и не са изплатени заплатите. Мога ли да впиша в забележките, че до 30,09,2016 всичко е начислено и платено, а за периота 01,10 - 16,10 са начислени и дължими и ще бъдат палтени и внесени до 25,11,2016?
3. Трябва ли да описвам в забележките и % на осиг. вноски по години или само това е достатъчно:
 - Посочените суми са извлечени от разплащателните ведомости.
 - Трудовите възнаграждения са действително изплатени. /за м. 10 ще уточня/
 - За посочените периоди са начислени и внесени осигурителни вноски, като са спазени изискванията на чл.6, чл.9 и чл.70 "а" ал.4 от КСО и чл.46 от от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж. /за м. 10 ще уточня/
 - За неверно вписани данни виновните длъжностни лица, подписали удостоверението, носят  отговорност по чл. 349 и 350 от Кодекса за социално осигуряване.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група