Въпрос за облагането на парични награди

15.08.2012, 14:08 12690 8

15.08.2012, 14:08
Публикации: 149 / 36
Здравейте,

Дали може някой да ми помогне относно облагането на парични награди.
Леко се обърквам.
чета чл.13 от ЗДДФЛ - Необлагаеми доходи
по-конкретно точки 20 и 21
Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
20. паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта;
21. (изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) паричните и предметните печалби, получени от участие в игри, различни от тези по т. 20, при които печалбата се определя на случаен принцип;

След което поглеждам и чл. 35 по-точно ал.5
Облагаем доход
Чл. 35. Облагаемият доход е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година от:
2. парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител;

Двете неща не си ли противоречат леко?
#1 | 15.08.2012, 16:20
Публикации: 6403 / 1129
Не се облагат от хазарт по Закона за хазарта и от игри, в които печелившия се определя на случаен принцип.
При наличието на правила, конкурси (мис, мистър...стани богат?!) се плаща данък.
#2 | 15.08.2012, 17:27
Публикации: 149 / 36
А от онлайн игра, човека постигнал най-добър резултат - печели - трябва да се облагат, защото е на базата на критерии се избира победителя, а не на базата на случаен избор?
Това ли е разликата?
По закона на хазарта и случаен принцип ( томбола?) не се облагат минават по чл. 13
но ако е някаква игра където има точно определен предварително кой ще спечели ако достигне еди какъв си резултат? се облагат?

Дали правилно разбрах

Мерси много :)
#3 | 15.08.2012, 17:34
Публикации: 6403 / 1129
Правилно сте разбрали това, което аз съм се опитала да разбера от завъртяните писания на нашия законодател. :smile1:
Все пак, изчакайте мнения и на други колеги... :hmmm:
#4 | 15.08.2012, 18:38
Публикации: 149 / 36
Ще се радвам ако някой друг също е мислил или се е сблъсквал с въпроса да каже :)

Благодаря ти много irenabrili, всъщност мисля че си права и е така :)
#5 | 18.12.2014, 13:21
Публикации: 123 / 2
здравейте
 имам един въпрос
фирмата организира томбола за предмет със стойност 600лв-телевизор,
като целта е да се увеличат продажбите на собствената и продукция/която няма нищо общо с този предмет/
всеки който си е закупил от тази продукция с касовата бележка участва в тази томбола
може ли да заведа първоначално телевизора, в с/ка 302, без право на данъчен кредит
и после ако бъде спечелен ще го отпиша 609/302 и няма да начислявам ддс с протокол за безвъзмездна сделка,защото не е ползван данъчен кредит
а ако не бъде спечелен, ще си стои в 302 и ще чака ново приложение
трябва ли ми някакъв документ ,че е спечелен за да го отпиша и да призная разход
Благодаря предварително

#6 | 25.11.2015, 10:01
Публикации: 123 / 2
здравейте
не можах да взема решение за телевизора и не осчетоводих фактурата
обаче фирмата се разраства и предстои да получа още една такава фактура
моля за отговор как да я осчетоводя, да призная ли разход, ддс  предполагам че няма да се ползва
имам и една опростена фактура за рекламни материали за около 600 лв , но са дребни неща. С ддс нямам проблем защото фактурата е опростена, но какво друго е необходимо за да призная разход- може би приемо-предавателен протокол където са изброени предметите по вид и цена и да пише че са с надпис на фирмата/това ще са календари, тефтери и др подобни/
Много моля за отговор !
#7 | 25.11.2015, 14:13
Публикации: 123 / 2
има ли някой с подобен проблем, моля за мнение!
#8 | 16.01.2018, 13:11
Публикации: 123 / 2
здравейте
и тази година имам подобен проблем, фирмата организира томбола с касови бележки на случаен принцип и който спечели получава ваучер за покупка на стойност 50 лв , от продуктите на фирмата. Ваучерите се дават януари 2018г.
това е предметна награда нали? значи няма авансово облагане, обаче понеже е над 30 лв всеки който получи такъв ваучер трябва да декларира в ГДД по чл 50 и да си внесе данъка до 30.04.2019 а аз да декларирам изплатените доходи на всеки със справка по чл 73 пак през 2019г За 5 лв дънък всеки от спечелилите трябва да подаде ГДД ! Пропускам ли нещо? ами ако това е реклама и не се облага?



Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група