Данъчно облагане на услуги извън ЕС

11.07.2012, 21:03 30301 19

11.07.2012, 21:03
Публикации: 7 / 0
Здравейте, ако издам фактура за услуга на територията на страна извън ЕС (на общо основание по смисъла на ЗДДС) какви данъци следва да заплатя? Предполагам нормално данък печалба 10% и 5% за трансформиране на печалба. А там ще следва ли да платя някакви данъци - да речем Армения. Фирмата ми е ООД.
А да - и фактурата предполагам трябва да е на два езика - български и преведена като Инвойс със същия номер
#1 | 22.08.2012, 12:07
Публикации: 62 / 2
регистрирани ли сте по ДДС
#2 | 22.08.2012, 14:14
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
не посочвате вида на услугата, но ако е на общо основание по ЗДДС не се начислява ДДС.
По отношение на това дължите ли данък в Армения, направете си справка с този текст от действащата СИДДО с Армения:

Скрит текст :

За фактурата - да, инвойс и превод на български.
#3 | 22.08.2012, 14:22
Публикации: 7 / 0
Благодаря Ви
#4 | 22.08.2012, 14:36
Публикации: 425 / 4
Здравейте,
не посочвате вида на услугата, но ако е на общо основание по ЗДДС не се начислява ДДС.
По отношение на това дължите ли данък в Армения, направете си справка с този текст от действащата СИДДО с Армения:

Скрит текст :

За фактурата - да, инвойс и превод на български.

Значи трябва да имаме две фактури : 1 на български и 2. българската фактура преведена на аглийски т.н инвойс
А само инвойса ли пращаме на съответния контрагент ?
И знам че е малко глупав въпроса но по какъв начин се праща инвойса  :blush:
#5 | 22.08.2012, 14:44
Публикации: 7 / 0
Ами според мен -да. Само с номерацията не ми е ясно - няма как да съвпадат номерата им, инвойсите мисля си имат самостоятелна номерация. Но е добре да го потвърди някой по-компетентен от мен
#6 | 22.08.2012, 15:18
Публикации: 6403 / 1129
Издаването на инвойс не се изисква от българското законодателство. Той се издава за удобство на чуждестранни митничари, данъчни, получатели на стоки и услуги. Номерата могат да не съвпадат с номерата на фактурата. Инвойсът е първичен, но не и самостоятелен счетоводен документ и дублира съдържанието на фактурата. Ако не дублира фактурата буквално, трябва минимум да съдържа номер, дата, индивидуализация на доставчика и получателя (име, регистрационен и/или ДДС номер, адрес), описание на стоката ( в т.ч. наименование, мярка, количество, ед. цена и сума), обща сума, условия на доставка и срокове на плащане.
Има в нета безплатни програми за издаване на инвойси - желаещите могат да ги ползват за улеснение.
Колкото до пращането - инвойсът може да съпровожда стоката или да се изпрати по факс, по куриер, по ел.поща...
#7 | 22.08.2012, 15:30
Публикации: 425 / 4
Издаването на инвойс не се изисква от българското законодателство. Той се издава за удобство на чуждестранни митничари, данъчни, получатели на стоки и услуги. Номерата могат да не съвпадат с номерата на фактурата. Инвойсът е първичен, но не и самостоятелен счетоводен документ и дублира съдържанието на фактурата. Ако не дублира фактурата буквално, трябва минимум да съдържа номер, дата, индивидуализация на доставчика и получателя (име, регистрационен и/или ДДС номер, адрес), описание на стоката ( в т.ч. наименование, мярка, количество, ед. цена и сума), обща сума, условия на доставка и срокове на плащане.
Има в нета безплатни програми за издаване на инвойси - желаещите могат да ги ползват за улеснение.
Колкото до пращането - инвойсът може да съпровожда стоката или да се изпрати по факс, по куриер, по ел.поща...


Супер сте , благодаря Ви :)
#8 | 22.08.2012, 15:33
Публикации: 7 / 0
Благодаря за точния отговор
Остана само един детайл - трябва ли ориг документ - бълг фактура да бъде изпратена на клиента?
#9 | 22.08.2012, 16:12
Публикации: 6403 / 1129
Благодаря за точния отговор
Остана само един детайл - трябва ли ориг документ - бълг фактура да бъде изпратена на клиента?
Тук вече ме затрудни, признавам  :smile1:
Практиката ми по въпроса е от време когато пишех фактурите си на кочан (не на компютър) и оставях оригинала и втория екземпляр в кочана. Не съм пращала оригинала на клиентите, защото за тях документ е инвойсът.
#10 | 05.03.2014, 15:13
Публикации: 111 / 3
Здравейте. За да не започвам нова тема ще задам въпроса си тук. Услуга за фирма от Швейцария. Бъгл. фирма е рег. по ддс на основание чл.97а. Издава фактура  - посочва чл.86 ал.3 във вр. с чл.21, като основание за неначисляване на ддс. Въпроса ми е тази сума вкл. ли се в СД по ДДС и в Дневника за продажби, и ако "Да" в кои колони и на кой ред.
#11 | 05.03.2014, 17:45
Публикации: 6403 / 1129
Да, включва се:
Скрит текст :
ДО се посочва в колона 22 на дневник продажби и в кл.17 на СД.
#12 | 05.03.2014, 18:23
Публикации: 25 / 0
В дневника за продажби, регистрираните по чл.97а мисля, че декларират само доходите от страни членки
Моля, ако греша да ме коригирате
" с извършените доставки на услуги по чл. 21, ал. 2 от закона с място на изпълнение на територията на друга държава членка", а Швейцария не е членка
#13 | 05.03.2014, 18:50
Публикации: 6403 / 1129
Благодаря за включването. По отношение на ДДС споразуменията Швейцария се явява трета страна.
Недоглеждане от моя страна.
#14 | 06.03.2014, 12:15
Публикации: 111 / 3
да разбирам, че сумата не се посочва в ДПродажби и съответно в СД по ДДС? Отчита се само като приход и не участва в ДДС.
#15 | 06.03.2014, 12:32
Публикации: 6403 / 1129
Да :good:
#16 | 06.03.2014, 12:39
Публикации: 111 / 3
Благодаря! За сетен път ми бяхте много полезна.
#17 | 30.06.2014, 13:47
Публикации: 1 / 0
Здравейте, българско дружество, регистрирано по ДДС трябва да издаде фактура за консултантски услуги на дружество от Казакстан.
Трябва ли да начисли ДДС и ако не, на какво основание.
Благодаря
#18 | 30.06.2014, 13:49
Публикации: 2027 / 254
Ако имате потвърждение , че лицето на което извършвате услугата е данъчно задължено лице , то не начислявате ддс в издаваната от Вас фактура на основание чл.21 ал.2 във връзка с чл. 86 ал.3 ЗДДС.
Използвайте и проверката от сайта http://www.kik-info.com/check/check_place.php
Относно получател на услуги, установен извън Общността:

Съгласно член 18, пар.3 от Регламента, освен ако не разполага с информация за противното, доставчикът на услуги може да счита, че получател, установен извън Общността, има статут на данъчнозадължено лице:
•   ако получи от получателя удостоверение, издадено от компетентния данъчен орган на получателя, в потвърждение на факта, че получателят извършва стопанска дейност, с цел да му се предостави възможност да получи възстановяване на ДДС по силата на Директива 86/560/ЕИО на Съвета от 17 ноември 1986 г. относно хармонизиране на законодателствата на държавите-членки в областта на данъците върху оборота — правила за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчнозадължени лица, които не са установени на територията на Общността
•   когато получателят не разполага с това удостоверение, ако доставчикът разполага с идентификационния номер по ДДС или подобен номер, изпълняващ същата функция, предоставен на получателя от страната по установяване и използван за идентифициране на данъчнозадължени лица или с всяко друго доказателство за това, че получателят е данъчнозадължено лице и ако доставчикът извърши проверка в разумна степен на точността на информацията, предоставена му от получателя, с помощта на обичайните търговски мерки за сигурност като мерките, свързани с проверките на самоличността и на плащанията.
В случай, че доставчикът разполага с удостоверение, издадено от компетентния данъчен орган на получателя, в потвърждение на факта, че получателят извършва стопанска дейност, независимо, че същият не притежава идентификационен номер за целите на ДДС или друг подобен данък, следва да се приеме, че получателят е данъчнозадължено лице, разбира се след проверка на точността на информацията, предоставена му от получателя.
     Съгласно чл. 25 от Регламента, за прилагане на правилата относно мястото на доставка на услугите се вземат предвид само обстоятелствата, съществуващи в момента на данъчното събитие. Последващите промени в използването на получената услуга не засягат определянето на мястото на доставката, ако не съществува никаква практика на злоупотреба.
Видно от цитираната норма като правило удостоверяването на статута на доставчика следва да се извършва към датата на изискуемост на данъка за съответната доставка. Доставчикът сам следва да прецени, с оглед степента на познаване и доверие в контрагента си, дали е разумно да му се довери, (например при системни търговски взаимоотношения) и да допусне   удостоверяването на статута му да не се извършва за всяка доставка, доколкото евентуалните неблагоприятни последици (задължаване с данък върху добавената стойност при данъчен контрол и установяване статут на данъчно незадължено лице на получателя) биха били за сметка на доставчика.
Подчертаваме, че Регламентът, освен предвиденото изискване за доказателство, поставя в тежест на доставчика да положи всички необходими усилия в рамките на обичайната търговска практика, за да се увери в статута на получателя по доставката. Считаме, че тези мерки не са универсални за всеки случай, а биха могли да имат различен обхват и задълбоченост предвид различните контрагенти – получатели по доставката, с оглед предходни търговски взаимоотношения с конкретния получател или неговото търговско реноме.
Доколкото способите за удостоверяване на статута на получателя на услугата не са императивно и лимитативно установени в регламента, и доколкото последващият данъчен контрол се извършва на базата на документи, следва да се приеме, че при преценка на това обстоятелство фактическото положение следва да може да бъде установено документално, независимо от способа за това.
#19 | 03.08.2015, 10:53
Публикации: 1 / 0
Здравейте, и аз ще попитам тук, за да не отварям нова тема по същия въпрос: Българска фирма е извършила консултантска услуга на бразилска фирма във Бразилия, в посочен от тях обект, на тяхна територия. В договора между тях и българската фирма е посочено, че от цената на услугата те ще ни удържат  процент техен данък  и ще получим нетната сума след удържания данък. Посочени са в цифри- брутната сума на стойността на  нашата услуга, данъка и нетната сума за получаване от българската фирма. Въпросът ми е: сега след като предоставихме услугата, трябва да издадем инвойс за нашето възнаграждение, а в инвойса брутната сума ли  да впишем и текст, че  в това число има и бразилски данък и съответно ще ни постъпят по сметката по-малко пари ; или  да фактурираме направо нетната сума след приспадането от тяхна страна на дължимия налог. Благодаря Предварително.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група