Трудов договор с чужденец

07.07.2015, 10:15 4409 6

07.07.2015, 10:15
Публикации: 266 / 5
Здравейте, може ли българска фирма с наето място в Италия да назначи албанец живеещ в Италия на трудов договор с фирмата, но мястото му на работа ще бъде там. Каква е процедурата, трябва ли да си извади лнч тук, трябва ли разрешение от бюрото по труда. Другото върху, което размишлявам, той трябва да пребивава тук, за да му издадат ЛНЧ, а той ще си живее и работи в Италия. По кое законодателство трябва да се осигурява по нашето или по това в Италия и дали изобщо трябва да се осигурява тук щом няма да пребивава тук. Дали граждански договор няма да е по удачен. Фирмата се занимава с продажба на коли.
#1 | 07.07.2015, 11:29
Публикации: 4367 / 719
Не знам отговорът, но какво казва италианското законодателство?
#2 | 08.07.2015, 13:40
Публикации: 266 / 5
Не знам и за мен е супер оплетен казус, всички мнения са добре дошли.
#3 | 08.07.2015, 14:47
Публикации: 6403 / 1129
Щом живее и ще работи в Италия, там е "центърът на жизнените му интереси" и ако настъпят осигурителни рискове, те ще настъпят в Италия.
Преди да умувате дали да му се издава на албанеца ЛНЧ, помислете за какво му е и къде ще се лекува, както и кой ще му плаща болнични, ако се разболее?
#4 | 08.07.2015, 14:54
Публикации: 266 / 5
Да той, няма да живее тук, да пребивава тук, за да се осигурява по нашето законодателство, но как ще го осигурява фирмата по италянско не знам, фирмата няма регистриран клон там, а просто наето място от което ще извършва дейност, как ще се сключи този трудов договор тук, а да се осигурява там, примерно да е командирован там цяля година, но се ослужнява ситуцията, просто си размисшлявам и не знам как ще стане.
#5 | 09.07.2015, 15:42
Публикации: 1302 / 183
Щом фирмата е българска трябва да го назначите с ЛНЧ.
В трудовия договор ще фиксирате, че ще работи там, където живее, за да не му плащате командировки.
Що се отнася до осигуряването, то до някъде трябва да ги уточните с албанеца. Той здравните може и да си ги плаща в Италия, но пенсионните? Ние имаме спогодба с Албания и пенсионно осигуряване у нас се признава от тяхното НОИ.
Друг въпрос, не маловажен е ДОД-а - него къде ще го внася?
Ако албанецът предпочита сам да се осигурява изцяло защо ще сключвате трудов договор?

#6 | 09.07.2015, 22:24
Публикации: 266 / 5
Благодаря ви, дадохте ми светлина по този въпрос, данъка може да си го внася тук фирмата и ще му издаде сл.бележка, че е удържан и внесен, за да се избегне двойно внасяне.
Още веднъж благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група