Осигурителни вноски при болнични

19.06.2012, 16:01 52007 56

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


diana_1

  • Публикации: 385 / 2
Здравейте, потребители на КиК Инфо,

Въпросът ми е свързан с болнични. Интересуваме по време на първите 3 дни от болничният,които са за сметка на работодателят начисляват ли се осигуровки/ДОО,ДЗПО,ЗО/ за сметка на работника?

Знам,че за първите 3 дни работодателят начислява всички дължими осигуровки в размер 100% от МОД за длъжността на лицето, а за дните след третия, начислява само 4.8% ЗО върху 420лв.

Но не ми стана много ясно как стоят нещата от страна на работника, който е в болнични?

Благодаря Ви!

ralil

  • Публикации: 18 / 0
върху сумата за първите 3 дни се начисляват всички осигуровки/за сметка на работник и работодател/, не се удържа данък

diana_1

  • Публикации: 385 / 2
A за дните след 3 -я само здравно от работодателя 4.8% в/у 420лв, така нали?

nean

  • Публикации: 268 / 54
Да, така

AAlex

  • Публикации: 288 / 4
За дните след третия удържа ли се ДОД от лицето,което е в болнични ?

radost

  • Публикации: 7 / 0
Здравейте! Прочетох до момента коментарите, но не ми стана много ясно за изчисляването. Моят казус е: Бременна служителка изкарва болничен за период 30 дни ( напр. за целия Май месец). Как се изчисляват осигуровките, които трябва да се платят за сметка на работника и служителя - крайната сума, ако се осигурява на 450 лв? Благодаря предварително!

Таня-ЛС

  • Публикации: 3112 / 180
За дните от работодател ли питате или? Освен осиг.доход по ТД, трябва да знаем и МОД за длъжността.

radost

  • Публикации: 7 / 0
Да, за всеки болничен ли първите 3 дни са за сметка на работодателя - кои осигуровки се включват и за останалия период до края на месеца какво се включва?  И начислява ли се осигуровки за сметка на работника, които да дължи? За длъжност продавач-асистент

Таня-ЛС

  • Публикации: 3112 / 180
Съгласно § 22 от ПЗР КСО, до края на тази година, осигурителят изплаща на осигуреното лице за първите три работни дни от отпуска, поради временната неработоспособност по чл. 162, ал. 1 КТ, 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение. Възнаграждението  се изчислява на база уговореното в инидивуалния трудов договор на работника, основно и допълнително трудово възнаграждение с постоянен характер.
Пример : 450 лв – основно трудово възнаграждение + 2,70 лв. – допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит = 452,70 лв.- брутно трудово възнаграждение. 452,70 лв/ 22 работните дни за м.01 = 20,58 лв среднедневно брутно трудово възнаграждение. 20,58 * 70% = 14,41 лв дневно възнаграждение от работодател за времето на неработоспособността. 14,41 лв* 3 дни = 43,23 лв всичко възнаграждение от работодател.
Начисляват се всички сигуровките и са за сметка от работник и от работодател. Без ДОД. Но ако 70% възнаграждения от работодател за трите дни падне под  МОД за три дни, тогава осигуровките са върху МОД за трите дни. За останалите дни на болничните се превежда само здравна осигуровка, която е за сметка само на работодателя.
Три дни за сметка на работодател се изплащат при първичен болничен лист.

radost

  • Публикации: 7 / 0
Благодаря много. А когато излезне служителят по майчинство само ЗО за сметка на работодателя ли се изплаща? За сметка на работника плаща ли се? И ако може да попитам дали знаете колко е процент, на база на който се изчислява от НОИ болничния и за какъв период се взема в предвид.

Таня-ЛС

  • Публикации: 3112 / 180
Когато е за преиода за бременност и раждане няма 3 дни за сметка на работодател, всичко е за сметка на НОИ. Плаща се само здравна осигуровка само от работодател.
Размера и как се изчислява болният за общо заболяване:
Скрит текст :

Размера на обезщетенията за бременности  раждане:
Скрит текст :

AAlex

  • Публикации: 288 / 4
Благодаря Таня, за чудесните отговори  :flowers:  :thumbup:

radost

  • Публикации: 7 / 0
Благодаря за отговора  :)

taneva66

  • Публикации: 40 / 0
Здравейте! Моля за отговор на следния въпрос. Служител е в болнични 9 дни през м.10.13г.
Трите дни за с/ка на работодателя. Брутна заплата 520.20 лв.: 23= 22,62 лв .х 70%= 15,83
15,83 х 3 дни = 47.50 лв   
МОД 421.00 лв.:23 =18,30 лв.
18,30 лв.х 3 дни бол. = 54,90 лв
Въпросът ми е в/у коя сума да начисля осигуровки? Предварително благодаря.

taneva66

  • Публикации: 40 / 0
Забравих да попитам дали сумата от МОД т.е. 54,90 се умножава по 70% и тогава да се направи сравнение в/у коя сума да се начислят осигуровки.

ХХХХХ

  • Публикации: 2521 / 233
МОДа не се умножава по 70%
Осигуровките са върху по-голямото - 54,90, ако смяташ точно

taneva66

  • Публикации: 40 / 0
Благодаря за отговора ! Но имам грешка ли в изчисленията?

taneva66

  • Публикации: 40 / 0
МОД  за длъжноста се взема .Така ли е?

ХХХХХ

  • Публикации: 2521 / 233
Да. Взема се МОД за тези три дни. Изчисленията изглеждат верни
Да не забравиш и 4,8% от 420 ЗОВ за останалите дни от болничния

taneva66

  • Публикации: 40 / 0
Още веднъж Благодаря! :give_rose:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост