ОКд-5

14.05.2012, 15:19 19977 18

14.05.2012, 15:19
Публикации: 19 / 0
Самоосигуряващ се в оод пенсиониране през 2012г, трябва ли да подава в НАП ОКд-5 за прекъсване осигуряването.В НОИ подава ли заявление за заверка на ОК до дата на пенсиониране.
#1 | 14.05.2012, 16:20
Публикации: 260 / 61
Към датата на пенсиониране от НОИ, имат изискване лицето да не упражнява трудова дейност. Т.е. трябва да се подаде в НАП ОКд-5 за прекратяване на сомоосигуряването, след пенсионирането ако лицето желае да продъллжи да управнява дейнст като СОЛ в дружеството пак трябва да подаде ОКд-5 в НАП и да заяви как ще се осигурява:
1, инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт;
2, за всички осигурителни социални рескове без трудова злополука и професионална болест и безработица;
3, пенсионер /само здравно/
 Осигурителната книжка трябва да се завери в НОИ.
#2 | 01.06.2012, 09:46
Публикации: 2027 / 254
Здравейте, в ОКд-5  ако лицето иска да се осигурява за всички рискове без майчинство кое трябва да се маркира като избор за осигуряване? - аз мисля че това : * инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт  ::)
#3 | 01.06.2012, 09:54
Публикации: 3145 / 253
Ако маркирате това, няма да има и право за обезщетения за временна неработоспособност, не само за майчинство.
#4 | 01.06.2012, 10:00
Публикации: 2027 / 254
Значи остава като вариант * за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и
професионална болест и безработица , целта ми е да не се осигурявам за майчинство на този етап.
#5 | 01.06.2012, 10:10
Публикации: 3145 / 253
Няма отделен фонд само за майчинство, фонда се казва за общо заболяване И майчинство
#6 | 01.06.2012, 11:07
МамаБожка
инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт
това маркира...
#7 | 01.06.2012, 11:18
Публикации: 425 / 4
инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт
това маркира...

Ако се посочи това,ще има ли право на болничен от личен лекар  поради заболяване например
#8 | 01.06.2012, 11:28
МамаБожка
Ако се посочи това,ще има ли право на болничен от личен лекар  поради заболяване например

не.. НОИ така и не дадоха някакво разяснение по тези декларации
#9 | 12.06.2012, 11:40
Публикации: 19 / 0
След като е подадено ОКд5 за прекъсване на осигуряването поради навършена възраст за пенсия, в Нап трябва ли да се представи решения за отпускане на пенсия, или може след 1-2 дни да подаде ОКд5 само за ЗО. Чета много различни коментари по въпроса. Моля за мнения, за което предварително благодаря.
#10 | 12.06.2012, 11:58
Публикации: 6403 / 1129
Теоретично, правото на пенсия се придобива с навършване на определена възраст и осигурителен стаж. То не се удостоверява от НОИ с издаването на решението. Би следвало да можете 24 часа след прекъсване на осигуряването, да можете да подадете ОКд-5 с "пенсионер съм и не желая да се осигурявам". И да внасяте само ЗОВ.
Но нямам представа как стои въпросът на практика. :smile1:
#11 | 12.06.2012, 12:44
Публикации: 76 / 0
След като е подадено ОКд5 за прекъсване на осигуряването поради навършена възраст за пенсия, в Нап трябва ли да се представи решения за отпускане на пенсия, или може след 1-2 дни да подаде ОКд5 само за ЗО. Чета много различни коментари по въпроса. Моля за мнения, за което предварително благодаря.


На конкретния Ви въпрос - прекъсване на осигуряването не е необходимо в случая, от тук и декларация ОКД 5 следва да изглежда различно -  irenabrili е посочила начина. В НАП не би следвало да изискват решението за отпускане на пенсиите.
Бихте ли споделили различните коментари по въпроса, за да може да получите мнение?
#12 | 12.06.2012, 12:55
Публикации: 13 / 0
От тази година отпадна тази глупост да прекъсваме самоосигуряването , но напр. в НАП-Варна искат решението от НОИ ,за да промените осигуровките ( да плащате само здравно)
#13 | 12.06.2012, 13:51
Публикации: 19 / 0
Част от коментарите -/ Собственик навършва възраст за пенсиониране от НАП ми казаха, че трябва да продължи да се осигурява, докато не представи решение за отпускане на пенсия. Длъжен е да се осиг. а не спира от датата на навършени год. и не спира осиг. От НОИ казват, че това не е техен проблем- ще заверят ОК до тази дата, за периода след това да иска преизчисление/
/ Ходих в НОИ подавам документите, завериха ОК и като излезе първото решение за 145лв. с него се ходи в НАП и се подава ОК вече само за ЗО /
И в крайна сметка различни мнения.
#14 | 12.06.2012, 13:59
Публикации: 6403 / 1129
Не мога да разбера, защо искат в НАП решението на НОИ, след като не то поражда правото на пенсия, а навършената възраст и придобития осигурителен стаж?
Да не би пак да има някакво тайнствено указание-тълкувание?
Да не го крият тогава и да го предоставят тези с мненията, че трябва да се представя решението, та да не си блъскаме главите из законите....
#15 | 12.06.2012, 14:29
Публикации: 76 / 0
Не мога да разбера, защо искат в НАП решението на НОИ, след като не то поражда правото на пенсия, а навършената възраст и придобития осигурителен стаж?
Да не би пак да има някакво тайнствено указание-тълкувание?
Да не го крият тогава и да го предоставят тези с мненията, че трябва да се представя решението, та да не си блъскаме главите из законите....

според мен грешите в тълкуването - не придобитото право, а вече отпуснатата пенсия е в пряка връзка с избора на пенсионера- сол да се осигурява само здравно
#16 | 12.06.2012, 15:11
Публикации: 6403 / 1129
Възможно е да греша.  :yes3:
Само ми се струва, че при възникване на правото за промяна в осигуряването в зависимост от решението се получава различен стандарт за отделните пенсионери. Едни ще си получат решението по-рано, други по-късно....
Нали по общите правила пенсиите се отпускат от датата на възникване на правото?
Скрит текст :
Т.е. самият КСО възприема такова тълкуване на "придобиване на правото"?
Жако, че я няма Таня. Тя би разрешила нашите съмнения.
#17 | 12.06.2012, 15:32
Публикации: 76 / 0
Т.е. самият КСО възприема такова тълкуване на "придобиване на правото"?

в конкретния случай от КСО бих ползва чл 4 (6). Колкото до съмнения - при мен липсват  :smile1:, но нямам нищо против да прочета разрешението на Вашите  :wink1:
#18 | 12.06.2012, 20:09
Публикации: 3145 / 253
Аз самата не виждам разлика от едното и другото в самото запитване. Придобил си право на пенсия, т.е. направил си точки и можеш да се пенсионираш. Друг въпрос е дали си се възползвал от това право или не. Ако се възползваш, тогава ще ти отпуснат пенсия и ще си подадеш ОКд-5 за промяна и на осигуряването. Много често придобиването и рещението за отпускане на пенсията съвпадат. Поне аз все още не съм срещнала човек, който да е придобил право на пенсия и да не се е възползвал от това си право.
НАП нямат право да искат решението за отпускане на пенсията, за да си промените начина на осигуряване. Това е декларация с която вие декларирате промяна и си носите отговорност ако това не е вярно. Никъде в тази декларация няма точка в която да пише "Прилагам следните документи:"
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група