Съставител на ГФО

29.03.2012, 19:27 26611 17

29.03.2012, 19:27
Публикации: 2027 / 254
Здравейте :smile1:

Завършил съм Счетоводство и контрол.но все още нямам необходимите години стаж по специалността, за да мога аз да се пиша като съставител на ГФО. Въпросът ми е може ли сестра ми,която има голям стаж като финансит да  бъде съставител на ГФО и трябва ли да е назначена на Граждански договор във фирмата ЕООД?

Помагайте  :smile1:
#1 | 29.03.2012, 19:52
МамаБожка
Този голям стаж на сестра ви отговаря ли на изскването на Чл. 35 ЗСч?
 ако е така, няма проблем с гр. договор
#2 | 29.03.2012, 20:04
Публикации: 2027 / 254
Здравей Маме,
Трудовият й стаж е 3 год като счетоводител и 12 като банков служител
А като близка роднина може ли да се мине без граждански договор?
#3 | 29.03.2012, 21:23
МамаБожка
Чл. 35. (1) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Съставител на финансов отчет може да бъде лице, което отговаря на посочените изисквания за задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него професионален стаж, както следва:

1. (изм. - ДВ, бр. 33 от 2006 г.) с висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството, външния, вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол, съответно:

а) при магистърска степен - 2 г.;

б) при бакалавърска степен - 3 г.;

в) при степен "специалист" - 4 г.;

2. (изм. - ДВ, бр. 33 от 2006 г.) с друго висше икономическо образование и 5 г. стаж в областта на счетоводството, външния, вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол;

3. със средно икономическо образование и 8 г. стаж като счетоводител.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Съставител на финансов отчет може да бъде лице, което не е осъждано за престъпление от общ характер по глава пета и по раздел I на глава шеста от Особената част на Наказателния кодекс.

особено, като близка не може без дог. някак си.. нещо като свързани лица сте
#4 | 29.03.2012, 22:46
Публикации: 629 / 129
Модератор
Чл. 34. (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) (1) Финансовите отчети (междинни, годишни и консолидирани) се съставят от съставители на финансови отчети.

(2) Съставител на финансови отчети може да бъде физическо лице или специализирано счетоводно предприятие, когато отговаря на изискванията на този закон.

(3) Финансовият отчет на предприятие се подписва от:

1. физическите лица, които управляват и представляват предприятието, и

2. физическото лице, което:

а) е съставило финансовия отчет - в случаите, когато финансовият отчет е съставен пряко от физическо лице, или

б) управлява и представлява предприятието, което е съставител на финансовия отчет - в случаите, когато финансовият отчет е съставен от специализирано счетоводно предприятие.

(4) Във финансовия отчет се посочват/поставят и:

1. името и фамилията на лицата по ал. 3;

2. печатът на предприятието;

3. печатът на специализираното счетоводно предприятие.

(5) В случаите, когато финансовият отчет се съставя пряко от физическо лице, то трябва да бъде в трудовоправно, служебно или облигационно правоотношение със съответното предприятие

(6) Лицата по ал. 3, т. 2 трябва да отговарят на изискванията на чл.35
#5 | 30.03.2012, 08:53
Публикации: 296 / 52
като ви чета не мога да не споделя за колко много случаи напоследък чух, в които счетоводителят, който съставя ГФО, има необходимият стаж и компетенции, но не се подписва като съставител, а кара само собствениците да слагат подписи и печати.
#6 | 30.03.2012, 11:39
Публикации: 140 / 3
като ви чета не мога да не споделя за колко много случаи напоследък чух, в които счетоводителят, който съставя ГФО, има необходимият стаж и компетенции, но не се подписва като съставител, а кара само собствениците да слагат подписи и печати.

Елизабет, много правилно правят колегите. Преди години аз инициирах допитване какво мислят по въпроса с подписването на ГФО...след като по ЗСч съставителя само организира счетоводството, а не го ръководи.
По силата на това тълкуване не трябва и да подписва ГФО, защото верното и честното ГФО не зависи от него. Отзива беше много вял.
Аз обаче продължавам да твърдя, че съставителя при сегашния статут не трябва да подписва ГфО....но няма критична маса счетита това да се случи.
#7 | 30.03.2012, 20:23
Публикации: 2027 / 254
Благодаря ви за отговорите. Назначих ме я на Граждански годовор и на съставител на отчета си писа нейното име. Поодадохме го в НАП , дано да няма проблеми  :smile1:
#8 | 31.03.2012, 20:39
Публикации: 72 / 7
Здравейте.
Да питам по темата.
Счетоводител  А  води счетоводството на фирма,но няма право на подпис на отчетите,защото няма стажа.СОЛ е.Може друг счетоводител Б ,който има право на подпис,да ги подпише.
Въпросът ми е:Счетоводителят Б който ще подписва може ли някак да уреди това с А/между тях си/ или трябва да има граждански договор с фирмата?
Поздрави! :smile1:
#9 | 31.03.2012, 21:35
Публикации: 629 / 129
Модератор
(5) В случаите, когато финансовият отчет се съставя пряко от физическо лице, то трябва да бъде в трудовоправно, служебно или облигационно правоотношение със съответното предприятие


Ще трябва ГД.
#10 | 17.03.2014, 12:51
Публикации: 15 / 0
Здравейте,
искам да попитам на длъжността  Отчетник счетоводство трупа ли се стаж за съставител на ГФО. Понеже длъжността не е точно счетоводител, но пък е в областта на счетоводството.
#11 | 25.06.2014, 09:23
Публикации: 1703 / 207
Isis, ето тук е отговорено:
Съставител на ГФО
Съгласно чл.35, ал.1, т.1, б. "в", Вие имате право да сте съставител на финансов отчет, щом имате 4 г. стаж като счетоводител и сте с висше счетоводно-икономическо образование при степен "спициалист" = професионален бакалавар.
:good:
#12 | 17.07.2014, 19:10
Публикации: 232 / 5
Елизабет, много правилно правят колегите. Преди години аз инициирах допитване какво мислят по въпроса с подписването на ГФО...след като по ЗСч съставителя само организира счетоводството, а не го ръководи.
По силата на това тълкуване не трябва и да подписва ГФО, защото верното и честното ГФО не зависи от него. Отзива беше много вял.
Аз обаче продължавам да твърдя, че съставителя при сегашния статут не трябва да подписва ГфО....но няма критична маса счетита това да се случи.

А води ли това до някакви последици - проверка от НАП например? Имат ли основание да назначат проверка в този случай?
#13 | 27.03.2015, 11:34
Публикации: 232 / 5
да побутна темата :0
#14 | 27.03.2015, 14:04
Публикации: 332 / 38
А води ли това до някакви последици - проверка от НАП например? Имат ли основание да назначат проверка в този случай?
Води до последици за ръководителя на предприятието!
Относно подписването на ГФО в Закона за счетоводството си е разписано много ясно кой и в какво качество се подписва, а също кой каква отговорност носи. 
Съставителя се подписва в качеството си на съставител и носи отговорността на съставител.
Ръководителя се подписва в качеството си на ръководител и носи отговорност за съдържанието на ГФО.
А относно това че има колеги които не се подписват, а карат ръководителите да го правят - в повечето случаи се касае за укриване на доходи от конкретния съставител или за конфликт на интереси  :smile1:
#15 | 27.03.2015, 14:12
Публикации: 45 / 1
а какво всъщност значи
"висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството, външния, вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол, съответно:
а) при магистърска степен - 2 г.;
б) при бакалавърска степен - 3 г.;
в) при степен "специалист" - 4 г.; "
защото не ми е ясна при коя форма на висше обазование степента е "специалист" , не само ли само магистри и бакалаври ?
#16 | 27.03.2015, 14:17
Публикации: 332 / 38
Текста е морално остарял и почти непотребен.
Няма легална дефиниция на "счетоводно-икономическо" образовани едва ли някой може да ви каже какво всъщност означава  :smile1:
Степен специалист е имало в миналото и има колеги с такива дипломи, то е за тях.
Сега има степен професионален бакалавър за която в закона няма регламентация, следователно професионалните бакалаври не могат да бъдат съставители на ГФО  :smile1:
#17 | 29.01.2016, 11:09
Публикации: 12 / 3
Колеги, установих, че на фирма на която сме водили счетоводството до декември 2014 г. и съответно сме изготвили ГФО и съм го подписала, за да го публикува в ТР с електронен подпис новата счетоводителка е забелила подписа и печата и се е подписала като съставител. Имаме издадена фактура, Статистиката е подадена с нашия електронен подпис и съответно е подписан с моето име, като съставител. Дори бланките са нашите. Какво бихте ме посъветвали?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група