Подаване на месечна СД по ДДС - прекратена регистрация

08.05.2013, 11:27 12415 4

08.05.2013, 11:27
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Става въпрос за ЕТ без дейност и непререгистрирано в АВ.
До миналия месец са подавани без проблем по електронен път нулеви СД по ДДС, а този месец след успешна оторизация с ел. подпис в услугите на НАП липсва всякаква опция за подаване на ДДС за ЕТ-то.

При разговор със служители на НАП по телефон в какво се състои проблемът, получавам отговор, че след като ЕТ-то не е пререгистрирано до 01.01.2012 г., то следва да е с прекратена регистрация. И към момента регистрацията по ЗДДС следва да е по ЕГН на физическото лице собственик.

Навярно ще трябва да се провери на място в НАП дали е направена служебна дерегистрация, защото писмено липсва уведомяване за такава.

Някой имал ли е подобен случай и знае ли какво следва да се прави с месечните справки по ДДС(нулеви) от тук нататък, след като един вид вече по електронен път не позволяват да се подава такава?

Благодаря предварително на отзовалите се.
#1 | 08.05.2013, 11:32
Публикации: 11932 / 2174
При всяко положение трябва да проверите и да изискате документ за служебна дерегистрация на ЕТ и в случай, че същата преминава към ФЛ да подавате нулеви вече на лицето.
#2 | 10.05.2013, 18:41
Публикации: 3 / 0
След посещение на място в НАП се установи, че действително регистрацията по ДДС на ЕТ-то е прекратена и е прехвърлена към ЕГН-то на физическото лице. За тях това бил вторият случай за този месец, в който ЕТ непререгистрирано в АВ не може да си подаде месечната декларация, обясняват си го с направени промени в системата на НАП. При поискан от мен документ за служебна дерегистрация ми бе отказан такъв и ме насочиха към подаване на заявление за дерегистрация по чл. 107, т. 3 от ЗДДС - задължителна дерегистрация при заличаване на едноличния търговец от търговския регистър., с цел да се избегне подаване на месечни справки по ДДС по ЕГН на физическото лице.

След попълване на справките, които се изискват по процедурата стигам до описа на наличните активи, където не мога да взема решение как да постъпя и моля за помощ. Наличен е един касов апарат, който след 2007-ма година спира да му се начислява амортизация, поради прекъсване на дейност. Към 01.01.2008 година балансовата му стойност е 61,00 лв.
Не мога да си отговоря на въпросите:
 - трябва ли да включа този КА в описа по пазарна цена (която според мен няма да е повече от балансовата му стойност)?
- ако "Да", то как ще подам справка декларация с начисленото ДДС, след като не могат да ми я приемат дори на дискета в НАП, защото системата не ме допуска?

Благодаря отново.
#3 | 11.05.2013, 17:52
Публикации: 1884 / 384
Ето малко помощ от Ивайло Кондарев по въпроса
Скрит текст :
#4 | 21.02.2014, 13:55
Публикации: 14 / 0
ПРЕКРАСНО
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група