Регистриране на земеделски производител, който е на 8 часов трудов договор

20.06.2015, 19:09 114703 83

#80 | 20.06.2015, 19:09
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители за тази година е 300 лв.
Започвате да се осигурявате със започване на дейност, за което се подава декларация по образец в НАП.
Самоосигуряващите се лица, в числото на които попадат и ЗП, се осигуряват по ЕГН и внасят осигуровките по постоянен адрес.
Не сте длъжни да уведомявате работодателя си за регистрацията Ви като ЗП - това е личен бизнес въпрос.
Независимо от това къде извършвате дейност като ЗП,  регистрацията се извършва в областната дирекция "Земеделие" ("ОДЗ") по постоянния адрес кото ФЛ. Можете да прочетете наредбата от http://lex.bg/laws/ldoc/-549710334
#81 | 21.10.2015, 12:55
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Самоосигурявам се на минимума за земеделски производител.Същевременн о съм осигурен на трудов договор от работодаля си.Бях чел,че земеделски производител няма право на обезщетение за безработица или временна нетрудоспособност.Въпрос а ми е вярно ли е това?Ако остана без работа или изляза в болничен ще имам ли право на обезщетение?
#82 | 21.10.2015, 13:00
Публикации: 6668 / 658
Ако се прекрати трудовия Ви договор и продължавате да сте регистриран като ЗП - нямате право на обезщетение за безработица.
За болнични - по трудов договор имате право на обезщетение (ако отговаряте на условието за общ осигурителен стаж). Ако като ЗП не внасяте осигуровки за фонд Общо заболяване и майчинство (т.н. осигурявате се на ниския процент) - нямате право на обезщетение и дори плащате осигуровките в пълен размер. Ако се осигурявате за фонд ОЗМ - 2 бр.болнични - и ще имате право на обезщетение (със същото условие за стажа).
#83 | 21.10.2015, 13:01
Публикации: 9297 / 1557
ЗП не се осигурява за безработица. Ако прекрати работа като ЗП няма да има право на обезщетение за безработица. Ако прекрати работа по ТД и продължи да работи като ЗП, отново няма да има право на обезщетение за безработица, защото е осигурен на друго основание /като ЗП/. Ако преди прекратяването на ТД е прекратил дейността си и самоосигуряването като ЗП, то ще има право на обезщетение за безработица.
За болничните - зависи как е избрал да се осигурява като ЗП - само за пенсия /на ниския процент/ или за пенсия, болнични и майчинство /на високия процент/. В първия случай може ползва болничен по трудовия си договор и продължава да внася пълните осигуровки като ЗП. Във втория случай ползва едновременно болничен по ТД и като ЗП. Взема си два екземпляра на болничния и ги отчита и на двете места.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група