Регистриране на земеделски производител, който е на 8 часов трудов договор

07.05.2012, 12:39 114730 83

#20 | 07.05.2012, 12:39
Публикации: 15 / 0
Всъщност горния ми пост беше във връзка с това

(3) За лицата извън посочените в чл. 4, ал. 3, т.1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване, за които осигурителният доход за социално и/или здравно осигуряване е обвързан с минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, се взема предвид доходът по ал. 1, т. 2, буква "а".
#21 | 08.05.2012, 08:14
Публикации: 16 / 0
Здравейте.
Много съм объркана.Получавам различни отговори и не мога да разбера кой е верния.Даже и в тази тема има противоречиви отговори.В края на крайщата зп, който е на ТД на колко трябва да се осигурява-на 240 лв. или на 420 лв?Ще съм изключително благодарна, ако някой найстина внесе яснота.Имам един такъв зп и не знам какво да му кажа.

Регистриран ЗП, който работи и по трудов договор, се самоосигурява като ЗП върху минимален осигурителен доход в размер на 240 лв за 2012г.
#22 | 08.05.2012, 10:13
Публикации: 60 / 3
Извинявам се, ако ще повторя въпроса на някого ... но при мен казуса е следният .....
Лицето се осигурява по ДУК в ООД с основна дейност търговия. Регистрирал се е като ЗП (физическо лице) и е подало декларация, че ще се осигурява като ЗП чрез булстата на дружеството. От тук вече излиза големият въпросителен за мен самата ... до сега са му подавали декларация образец 1, с код 12 за самоосигуряващо се лице (нищо общо със ЗП, за който кода беше 13, ако не се лъжа) на 420 лв.
А въпросът ми е: трябва ли да се осигурява като ЗП, тъй като отглежда овошки, от които до момента няма никакви приходи, а разходите му са били само за закупуването на дръвчетата?
#23 | 08.05.2012, 10:44
Публикации: 15 / 0
Стефи Колева, и аз така мисля, обаче гледайки копнатото от Таня-ЛС продължавам да се двуомя.
Някой други дали ще се включат с мнение?
#24 | 08.05.2012, 10:58
Публикации: 16 / 0
Стефи Колева, и аз така мисля, обаче гледайки копнатото от Таня-ЛС продължавам да се двуомя.
Някой други дали ще се включат с мнение?

Съжалявм, но продължавам да мисля, че копнатото не е по темата и наистина не виждам с какво точно то предизвиква двоумението Ви.
#25 | 08.05.2012, 11:11
Публикации: 31 / 2

danikosseva, въпросът ти има директен отговор в чл. 2 ал. 3 изречение второ на НООСОЛБГРЧМЛ.
Единственото, което трябва да се съобрази, е дали лицата, регистрирани като ЗП и работещи по трудови договори, попадат в обхвата на чл. 4 ал. 3 т. 1 и 2 от КСО. Не, не попадат. Ето защо те нямат задължение да се самоосигуряват върху минимум 420 лв.

Извинявам се, че не цитирам точния текст, ако срещнеш затруднение с намирането му, ще го копирам.
#26 | 08.05.2012, 11:16
Публикации: 629 / 129
Модератор
От закона за бюджета на ДОО за 2012г
Чл. 8. (1) Определят се следните размери на месечния осигурителен доход за 2012 г.:
1. минимален месечен размер на осигурителния доход през календарната година по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно приложение № 1;
2. минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2010 г. като самоосигуряващи се лица:
а) до 5400 лв. - 420 лв.;
б) от 5400,01 до 6500 лв. - 450 лв.;
в) от 6500,01 лв. до 7500 лв. - 500 лв.;
г) над 7500 лв. - 550 лв.;
3. минимален месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители - 240 лв.;
4. максимален месечен размер на осигурителния доход - 2000 лв.
(2) Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2010 г., както и за започналите дейност през 2011 и 2012 г. е 420 лв.
(3) За лицата извън посочените в чл. 4, ал. 3, т.1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване, за които осигурителният доход за социално и/или здравно осигуряване е обвързан с минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, се взема предвид доходът по ал. 1, т. 2, буква "а".


danikosseva,
Този текст не върши ли работа?
#27 | 08.05.2012, 11:26
Публикации: 31 / 2
Върши перфектна работа за земеделските производители, които извършват дейност само като земеделски производители.
Но когато земедлският производител е чул, че има нещо ново и че този текст не се отнася за него, ако извършва и други дейности, не е достатъчно убедителен :)

А новото е именно там, където посочих. ДВ бр. 16 / 2012 година. В сила от 01.03.2012 г.
#28 | 08.05.2012, 12:17
Публикации: 530 / 19
Здравейте.
Много съм объркана.Получавам различни отговори и не мога да разбера кой е верния.Даже и в тази тема има противоречиви отговори.В края на крайщата зп, който е на ТД на колко трябва да се осигурява-на 240 лв. или на 420 лв?Ще съм изключително благодарна, ако някой найстина внесе яснота.Имам един такъв зп и не знам какво да му кажа.
Здравейте, по посочения ви проблем има становища на МТСП, както и разяснения на НАП. Едно едно такова:

Отговор на МТСП от 31.08.2011 г. във връзка с чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване
    МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА ДИРЕКЦИЯ "ТРУДОВО ПРАВО И ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ"


    Въпрос: Работя на постоянен трудов договор. Искам да се регистрирам като земеделски производител. Мога ли и какви осигуровки ще плащам?

Отговор: Регистрираните земеделски производители се осигуряват на основание чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) - за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.

Земеделските производители дължат авансово и за своя сметка осигурителни вноски през календарната година върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО). Срокът за внасяне на осигурителните вноски е до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят (чл. 7, ал. 4 от КСО).

За 2011 г. минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители е 240 лв., а максималният месечен осигурителен доход е 2000 лв. за всички лица.

Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност (чл. 6, ал. 9 от КСО).

Съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 10 от КСО, за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:

    1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 (в т.ч. от трудови правоотношения);

    2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;

    3. доходи за работа без трудово правоотношение.

Няма пречка да работите и по трудово правоотношение, и да сте регистрирана като земеделски производител по съответния ред, но следва да имате предвид, че в този случай следва да се осигурявате и на двете основания (ако осигурителният Ви доход не надвишава 2000 лв.), като за дейността като земеделски производител е необходимо да внасяте авансово осигурителни вноски върху месечен осигурителен доход не по-малък от 240 лева.

==================================
Относно промяната от 01.03.2012 г. в НАРЕДБА за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица, касаеща:

чл. 2(3) (Нова - ДВ, бр. 15 от 2007 г., доп., бр. 17 от 2008 г., изм., бр. 2 от 2010 г., в сила от 1.01.2010 г., доп., бр. 16 от 2012 г. , в сила от 1.03.2012 г.) Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Лицата, регистрирани като земеделски производители или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване. Промяната на основанието или идентификационния код, по който се провежда осигуряването, се декларира по реда на чл. 1, ал. 2.

От КСО чл. 4 ал. 3: Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:

1. лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества;

Лицата назначени на трудов договор /както е във вашия случай/ попадат в чл. 4, ал. 1, т. 1 "работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране" и за вас тази промяна не се отнася.
#29 | 08.05.2012, 12:34
Публикации: 15 / 0
Мария Павлова, твоето копиране е същото като на Таня-ЛС и не дава отговора, които търся.
Кети, според мен е точно това.Значи правилно съм се двуомила.
Защото копнатото от ЗБДОО и Наредбата и според мен никак не се връзва с ТД.Поне в копнатите членове и алинеи от КСО никъде не фигурира ТД.
#30 | 08.05.2012, 12:38
Публикации: 530 / 19
danikosseva, радвам се, че ви се изясни казуса :)
Лек и успешен ден! :thumbup:
#31 | 08.05.2012, 12:38
Публикации: 3145 / 253
Мария Павлова, твоето копиране е същото като на Таня-ЛС и не дава отговора, които търся.
Кети, според мен е точно това.Значи правилно съм се двуомила.
Защото копнатото от ЗБДОО и Наредбата и според мен никак не се връзва с ТД.Поне в копнатите членове и алинеи от КСО никъде не фигурира ТД.

А Вие не можете ли да разсъждавате, когато четете нормативни документи?
#32 | 08.05.2012, 12:41
Публикации: 15 / 0
А Вие не можете ли да разсъждавате, когато четете нормативни документи?


Таня-ЛС- точно защото разсъждавам не видях в копнатото от Вас отговор на въпроса си.А Вие бяхте достатъчно категорична, че точно това го задължава да се осигурява на 420 лв.
#33 | 08.05.2012, 12:42
Публикации: 3145 / 253

Таня-ЛС- точно защото разсъждавам не видях в копнатото от Вас отговор на въпроса си.А Вие бяхте достатъчно категорична, че точно това го задължава да се осигурява на 420 лв.

Точно това?  :swoon: нима!?!? тцЪ, тцЪ  :(
#34 | 08.05.2012, 12:46
Публикации: 15 / 0
ЗП е длъжно, когато има други доходи да се осигурява на 420лв

Не разбирам реакцията Ви.Ето това е един от отговорите Ви, след които копирате промените в ЗБДОО.Или тук- в цитата- сте се объркала?
#35 | 08.05.2012, 12:48
Публикации: 3145 / 253
« Отговор #9 -: Април 10, 2012, 20:54 »
Цитат
според зависи какъв е трудовият договор - становище на НАп от 20.03.2012 г:

С цел гарантиране на еднаквото прилагане на закона за всички категории лица, от 1 март 2012 г. регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, които упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване, задължително се осигуряват върху не по-малко от минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване (лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества).


А това разбирате ли го, което беше публикувано от Елизабет преди един месец?

Нещо по-различно да беше написано преди малко от това?  :) мммм? ;D
#36 | 08.05.2012, 12:55
Публикации: 15 / 0
(3) (Обявена за противоконституционна по отношение на работещите пенсионери, включени в кръга на задължително осигурените лица по този законов текст - РКС, ДВ, бр. 55 от 2000 г.) Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:

1. лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;

2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества;

Разбрах го чудесно.А Вие?
Къде е ТД?
И найстина не разбирам защо се държите така.Винаги съм си мислила, че в дискусията се ражда истината.Но за вас вашата истина е аксиома?
Както и да е.
Не съжалявам, че попитах.
#37 | 08.05.2012, 12:56
Публикации: 530 / 19
danikosseva, изказването на Таня-ЛС, което сте цитирали от дата 11.04.2012 г. не се отнася по вашия казус, а е за съвсем различно нещо. ЗП може да получава и доходи различни от тези по ТД, посочени в съответните нормативни актове.
За в бъдеще ще сме благодарни, ако за питането си отваряте отделна тема, за да не се получават недоразумения от този характер. Специално в тази тема има 3 различни питания. Моля, четете правилата на форума! :thumbup:
Лек и успешен ден! :)
#38 | 08.05.2012, 12:57
Публикации: 3145 / 253
Разбрах го чудесно.А Вие?


Да, отдавна си го зная :) Прекрасен ден! :thumbup:
#39 | 08.05.2012, 13:00
Публикации: 629 / 129
Модератор
Разбрах го чудесно.А Вие?
Къде е ТД?
И найстина не разбирам защо се държите така.Винаги съм си мислила, че в дискусията се ражда истината.Но за вас вашата истина е аксиома?
Както и да е.
Не съжалявам, че попитах.

danikosseva,

Щом сте разбрала че изменението не се отнася за Вашия случай, какъв цитат от норма очаквате?
Бъдещ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група