Стаж счетоводител

14.02.2012, 00:06 43259 39

#20 | 14.02.2012, 00:06
МамаБожка
само при 4,5 часа е различно ;D :P
#21 | 19.02.2012, 18:02
Публикации: 64 / 1
Радвам се, че те има  ::), иначе кой ще отговаря толкова бързо на въпросите ни :)!
#22 | 20.02.2012, 22:16
Публикации: 21 / 0
 :icon_question:((("аз ли съм пиян,или влакът се клати ??? ")))
Не мога да разбера нещо,
според  КТ  :   
Чл. 355. (1) Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години.

(2) За 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.

От цитираните разпоредби е видно, че при 8-часова продължителност на работното време е необходимо работникът или служителят да е работил най-малко 4 часа по едно или няколко трудови правоотношения за да му бъде зачетен 1 ден за трудов стаж.
Значи , при осигуряване на 4часа като оперативен счетоводител(и съответно заплащане на осигуровки за 4часа) се признава цял ден трудов стаж 
А за да можеш да заверяваш отчети е необходимо 2 год. ТРУДОВ стаж за магистър .
(а реално плащаш осигуровки за една   ;D )
#23 | 21.02.2012, 16:06
Публикации: 41 / 3
А за да можеш да заверяваш отчети е необходимо 2 год. ТРУДОВ стаж за магистър .
(а реално плащаш осигуровки за една    )

ЗСч:
чл.35. (1)Съставител на финансов отчет може да бъде лице, което отговаря на посочените изисквания за задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него професионален стаж, както следва:

1. (изм. - ДВ, бр. 33 от 2006 г.) с висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството, външния, вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол, съответно:

а) при магистърска степен - 2 г
#24 | 01.06.2012, 11:11
Публикации: 15 / 0
Здравейте, да попитам и аз нещо свързано с темата: въпросният стаж за съставител на ГФО кога започва да се зачита: след дипломирането или може да се натрупа паралелно със следването за счетоводител? Пример: сега започвам да следвам магистратура Счетоводство и в момента съм назначена като счетоводител. След 2г ще имам и магистратура и стаж като счетоводител или след 2г. като завърша магистратурата тепърва трябва да трупам стаж?
#25 | 01.06.2012, 11:26
Публикации: 530 / 19
Здравейте, да попитам и аз нещо свързано с темата: въпросният стаж за съставител на ГФО кога започва да се зачита: след дипломирането или може да се натрупа паралелно със следването за счетоводител? Пример: сега започвам да следвам магистратура Счетоводство и в момента съм назначена като счетоводител. След 2г ще имам и магистратура и стаж като счетоводител или след 2г. като завърша магистратурата тепърва трябва да трупам стаж?

Не се притеснявайте, работете си. Когато придобиете степен "магистър" и сте натрупали вече стажа може да сте и съставител /стига да сте придобили и необходимите знания през този период/. Успех! :thumbup:
#26 | 11.11.2014, 21:23
Публикации: 25 / 0
Здравейте,
Искам да попитам дали стажът от 2г. важи и за завършили друга икономическа специалност като бакалавър и след това магистратура "Счетоводство ? Според мене това не е уточнено в закона....
#27 | 12.11.2014, 15:01
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Искам да попитам дали стажът от 2г. важи и за завършили друга икономическа специалност като бакалавър и след това магистратура "Счетоводство ? Според мене това не е уточнено в закона....
Защо да не е уточнено? :(
Много ясно си пише, че при магистърска степен по счетоводство се изисква стаж като счетоводител, преподавател, данъчен и т.н. от 2 години:
   
Скрит текст :
#28 | 22.04.2016, 15:25
Публикации: 13 / 1
Здравейте! Имам въпрос на който се чудя как да постъпя. Искам да започна работа във фирмата на баща ми като счетоводителка, тъй като неговият дългогодишен счетоводител напуска. Аз имам сертификат за оперативен счетоводител (средно образование), в момента съм трети курс счетоводство и контрол и работя като отчетник счетоводство в кантора от една година. В ЗСч не намирам основание да работя като такава, защото не отговарям на изискванията за съставител на ГФО. И в мен възниква въпроса дали ГФО може да се състави от одиторска фирма(да поясня ГФО за 2015 е подаден, става въпрос за следващата година, тъй като все още няма да съм завършила) ?
#29 | 22.04.2016, 15:31
Публикации: 131 / 9
За да работите като счетоводител, не е задължително за отговаряте на изискванията на ЗС за съставител на ГФО. Счетоводител, не е равно на съставител на ГФО. Изисквания за счетоводна длъжност и работа няма нормативни, те са изцяло в прерогативите на евентуалния работодател. Може да сте и счетоводител и съставител на ГФО, ако отговаряте на изискванията на ЗС за такъв, но може да сте и счетоводител, без да сте съставител на ГФО.
#30 | 22.04.2016, 15:57
Публикации: 13 / 1
Благодаря Ви за отговора и аз съм на това мнение но в случая кой ще подписва ГФО следващата година? одиторските фирми занимават ли се с микро предприятия ?
#31 | 22.04.2016, 15:58
Публикации: 11932 / 2174
.... в случая кой ще подписва ГФО следващата година?

Можете да се обърнете към счетоводно предприятие или към лице, имащо правото да съставя и подписва ГФО.
#32 | 22.04.2016, 16:06
Публикации: 13 / 1
Имам няколко лица към които мога да се обърна, но в закона за счетоводството пише, че това лице трябва да е в трудови правоотношения с предприятието  :blush:
#33 | 22.04.2016, 16:06
Публикации: 11932 / 2174
Имам няколко лица към които мога да се обърна, но в закона за счетоводството пише, че това лице трябва да е в трудови правоотношения с предприятието  :blush:

В трудови или облигационни .
#34 | 22.04.2016, 16:12
Публикации: 13 / 1
dеlphine благодаря! Така е  :good: Чл. 17. (1) Междинните, годишните и консолидираните отчети на предприятията се съставят от физически лица, които са в трудово, служебно или облигационно правоотношение с предприятието, или от счетоводни предприятия.
Явно ми е убягнало  :smile1: :smile1: :smile1:
#35 | 22.04.2016, 16:13
Публикации: 962 / 103
Сключвате си 1 граждански договор с някой, който отговаря на изискванията и той ви прави само годишното приключване.
#36 | 22.04.2016, 16:16
Публикации: 13 / 1
pmihaleva много добро предложение  :good:
#37 | 03.01.2017, 13:35
Публикации: 5 / 0
Добър ден. Как бихте коментирали следното - Имам Свидетелство за професионална квалификация по професия Оперативен счетоводител от юли 2015, придобито по програмата "Аз мога повече". Към момента имам 8,5 години трудов стаж на тази длъжност. Въпросът ми е дали имам право да подписвам ГФО?
#38 | 03.01.2017, 13:48
Публикации: 11932 / 2174
Закон за счетоводството

Чл. 18. Физическите лица по чл. 17, ал. 1, които съставят финансовите отчети, и управляващите и/или представляващите счетоводните предприятия, които подписват финансовите отчети, когато финансовите отчети са съставени от счетоводни предприятия, трябва да отговарят на следните изисквания:

Скрит текст :
Ако имате средно или висше икономическо образование / за което не съобщавате / плюс  изискванията за стаж - да. Ако нямате икономическо образование / средно или висше / независимо от стажа - не.
#39 | 03.01.2017, 14:16
Публикации: 5 / 0
Благодаря Ви за бързият отговор. В гимназията изучавах Счетоводство като специален предмет, но дипломата ми не е за средно икономическо образование.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група