Интрастат - глоба

26.01.2012, 21:30 9981 6

26.01.2012, 21:30
Публикации: 308 / 8
Здравейте,

трябва ли да декларирам според чл. 14, ал. 1 от Закон за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки придобитите над праговете за деклариране през 2011 г. ДМА(ВОП)?

Имам придобити 2 ДМА през 2011 г.- ВОП и те са над прага от 200 000 лв. и сега данъчните искат да ме глобяват, защото не съм ги декларирал. Имат ли право все пак това не е стока а ДМА?
#1 | 26.01.2012, 21:43
Публикации: 629 / 129
Модератор
Това е движение на стока мужду страните - членки, независимо от нейното предназначение.
#2 | 26.01.2012, 21:58
Публикации: 308 / 8
Да кажем, че е така.Другият вариант е да не съм задължено лице по смисъла на закона. Чл. 2. Задължено лице - оператор, по смисъла на този закон е всяко лице, извършващо вътрешнообщностна търговия със стоки.
Аз съм ЗП и закупувам ДМА с цел еспоатация, аз не закупувам ДМА с цел търговия целяща печалба, прав ли съм? Този, от който съм закупил ДМА-тата е търговец на ДМА и той вече трябва да декларира, тали ли е или се лъжа?
#3 | 27.01.2012, 00:16
Публикации: 308 / 8
Прочетох в НАП и май, глоба ще се плаща, но како е написан този закон може доста да се поспори!
MariyaPavlova, движение е едно, търговия съвсем друго! Видях, че и НАП така са го написали "движение", в някакъв отговор. тогава закона трябваше да се казва ЗАКОН ЗА СТАТИСТИКА НА
ВЪТРЕШНООБЩНОСТНОТО ДВИЖЕНИЕ СЪС СТОКИ - може би така наистина, ще е по-прав :icon_idea:илно
 По смисъла на този закон (ЗСВОТС)
Чл. 2. Задължено лице - оператор, по смисъла на този закон е всяко лице, извършващо вътрешнообщностна търговия със стоки.
Аз съм ЗП, с основна дейност зърнепроизводство и търгувам със земеделска продукция, не със ДМА.
#4 | 27.01.2012, 10:01
Публикации: 629 / 129
Модератор
Започваме оттук:

Закон за статистиката на вътрешнообщностната търговия със стоки

Чл.1
(2) Вътрешнообщностната търговия със стоки включва движенията на стоки в резултат
на изпращания и пристигания от и на територията на Република България

По отношение на ДМА:

Чл. 4. (1) За целите на този закон "стока" е всяка движима вещ, включително
електрическата енергия.

Същността на системата Интрастат:

Чл. 13. (1) Системата Интрастат се прилага за събирането на данни за вътрешнообщностни изпращания от или пристигания на територията на Република България на стоки на Общността, които не са обект на Единния административен документ.





Ако не попадате в изключенията, регламентирани в Наредба за различните или специфичните правила, които ще се прилагат за специфичните стоки и движения на стоки, референтните периоди, начинът на
тяхното отчитане и деклариране, както и стоките, които ще бъдат изключени от статистическата
дейност за вътрешнообщностната търговия със стоки, вкл. РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 91/2010 НА КОМИСИЯТА
от 2 февруари 2010 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1982/2004 за прилагане на Регламент (ЕО) № 638/2004 на Европейския парламент и на Съвета за статистиката на Общността, свързана с търговията със стоки между държавите-членки по отношение на списъка със стоки, изключени от статистистиката, изпращането на информация от данъчната администрация и оценката на качеството, имате задължение за деклариране щом превишите прага за поток "Пристигания".
#5 | 28.01.2012, 16:03
Публикации: 308 / 8
Ок, така е, но според мен не да се променя понятието стока за целите на този или онзи закон....

Благодаря за отговорите!
#6 | 24.07.2014, 12:31
Публикации: 41 / 0
Здравейте,
имаме наказателно постановление да неподаден в срок интрастат, мина 7-дневен срок за обжалване от наша страна, но така и не виждаме глоба в справка на НАП за задължения, според вас дали е редно да попадне там?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група