Физическо лице упражняващо свободна професия подава ли отчет в НСИ?

30.03.2017, 10:00 8238 7

30.03.2017, 10:00
Публикации: 23 / 0
В случая лекар на свободна практика.
#1 | 30.03.2017, 10:29
Публикации: 640 / 95
Не води счетоводство и не подава в НСИ.
#2 | 30.03.2017, 10:43
Публикации: 23 / 0
Аз също си мислех  така,/след прочит на чл.51 ЗДДФЛ и уточнението на сайта на НСИ, че в обхвата влизат само физическите лица по чл.29а/, но вчера една служителка от ЦУ на НСИ ми каза- "Да госпожо задължени сте, не можете да си сметнете 25% НПР в частта разход на ОПР Ли?' И сега съм тотално объркана.
#3 | 30.03.2017, 13:52
Публикации: 9332 / 1567
Аз също си мислех  така,/след прочит на чл.51 ЗДДФЛ и уточнението на сайта на НСИ, че в обхвата влизат само физическите лица по чл.29а/, но вчера една служителка от ЦУ на НСИ ми каза- "Да госпожо задължени сте, не можете да си сметнете 25% НПР в частта разход на ОПР Ли?' И сега съм тотално объркана.
Страхотно изказване на служителката :) Какво общо имат процентите НПР с разходната част на ОПР? То вярно, че е стъкмистика, ама чак пък толкова....
#4 | 30.03.2017, 14:12
Публикации: 23 / 0
До момента не съм подавала и това нейно изказване ме притесни. Според думите и имало  доста подадени отчети в НСИ на свободни професии -лекари. Как процедирате вие в тези случаи?
#5 | 30.03.2017, 18:51
Публикации: 51 / 1
И като си ги изчислим тези 25% къде точно да ги посочим в ОПР-то?
#6 | 30.03.2017, 20:16
Публикации: 6403 / 1130
Упражняващите свободни професии подават ли отчети?

Публикувано на 31.05.2013

Христо Досев - д.е.с.

    В бр. 12 от 2012 г. на сп. “Форум на счетоводителя” Христо Досев, д.е.с., отговаря на въпроса: Трябва ли адвокат да води отчетност, при положение че финансовият му резултат се формира с (- 25%) необходимо присъщи разходи. Нужно ли е изготвяне на отчети и подаване в статистика и търговски регистър?

   По силата на чл. 2 от Закона за счетоводството предприятията следва да правят счетоводни записвания на стопанските операции 6 хронологичен ред, съответстващ на извършването им. По смисъла на чл. 1, ал. 2 от Закона за счетоводството предприятия са: търговците по смисъла на ТЗ; юридическите лица, които не са търговци, бюджетните предприятия, неперсонифицираните дружества, търговските представителства и чуждестранните лица, осъществяващи стопанска дейност на територията на страната чрез място на стопанска дейност. Според чл. 2, т. 2 от ТЗ не се смятат за търговци лицата, извършващи услуги с личен труд или упражняващи свободна професия, освен ако тяхната дейност може да се определи като предприятие. Поради тази причина можем да заявим, че физическото лице, упражняващо свободна професия - адвокат, не е предприятие по смисъла на Закона за счетоводството, което означава, че за дейността си не следва да:
- води счетоводство;
- изготвя финансови отчети по реда на приложимите счетоводните стандарти;
- да изготвя и подава в НАП (НСИ) годишен отчет за дейността;
- да публикува финансов отчет в търговския регистър.

http://ekspertis.bg/document/view/qanda/139237/0/
#7 | 30.03.2017, 20:39
Публикации: 62 / 4
За пръв път чувам за такова нещо ? Явно не сте се разбрали с държавния чиновник !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група